کد خبر: ۴۰۸۰۵
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۸۴ - ۱۸:۲۳
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش خبرگزاري فرانسه از سازمان ملل، "كوفي عنان" با انتقاد از برخي خشونت‌ها در رابطه با بحران انتشار تصاوير ضداسلامي در يك روزنامه دانماركي اعلام كرد كه او مدرك و نشانه‌اي دال بر اين امر نمي‌بيند كه دولت‌هاي اسلامي در پس خشونت‌هاي اخير بوده‌‌اند. 

عنان خاطر نشان كرد: «جاي تاسف است كه همه ما نيازمند اتخاذ راهبردي براي آرام كردن اوضاع و خشم كساني هستيم كه در اين رابطه متضرر شده‌‌اند.» 

"كاندوليزا رايس" وزير امور خارجه آمريكا روز چهارشنبه ادعا كرده بود كه ايران و سوريه بخاطر دستيابي به اهداف شخصي مسبب ناآرامي‌ها بر سر اين تصاوير توهين‌‌آميز بوده و احساسات ضدغربي در كشورهاي اسلامي را برمي‌انگيزند. 

با اين حال دبير كل سازمان ملل كه در جمع خبرنگاران صحبت مي‌كرد، مدعي شد: «شكي در اين امر ندارم كه ايران و سوريه به منظور برانگيختن احساسات ضديهودي و استفاده از آن به نفع اهداف خود، از خط خود خارج شده‌‌‌اند. جهان بايد از اين دو كشور در اين باره توضيح بخواهد.» 

عنان در پاسخ به اين سوال كه آيا دولتي خاص در اين خشونت‌ها دخيل بوده‌‌اند يا خير گفت:‌ «سخت است در اين باره اظهارنظر كنم اما من مدركي دال بر اين امر در دست ندارم.» 

وي تاكيد كرد مسلمانان نبايد خشم خود از انتشار تصاويري كه توهين به پيامبر آنها محسوب مي‌شود با حمله به افرادي فرو ريزند كه در انتشار تصاوير توهين‌آميز دست نداشته‌اند. 

عنان درباره اين تصاوير افزود:‌ «اين تصاوير تحريك‌آميز و اهانت‌آميز هستند ... معني اين حرف آن نيست كه من ضدآزادي بيان هستم بلكه آزادي بيان كه من نيز به آن معتقدم يك مدرك يا گواهينامه نيست، بلكه تمريني است براي مسئوليت‌پذيري.» 

دبير كل سازمان ملل نيز همچون جرج بوش رئيس جمهوري آمريكا خواستار پايان يافتن بحران ناشي اين تصاوير توهين‌آميز شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین