کد خبر: ۴۱۰۱۳۸
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۰
رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نسبت به لغو توافقنامه هسته‌ای با ایران هشدار داد و از رئیس جمهور منتخب آمریکا خواست تا این توافقنامه را با قدرت اجرا کند.
آفتاب‌‌نیوز :
باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا تاکید کرد: دونالد ترامپ باید اقدامات بیشتری را برای اجرای قاطع توافقنامه هسته‌ای انجام دهد، به جای آنکه این توافقنامه را دور بیندازد.

ترامپ از منتقدان جدی توافق هسته‌ای با ایران به شمار می رود و بارها تاکید کرده که این توافق را پاره خواهد کرد.

کورکر نیز که از منتقدان توافق هسته ای دولت اوباما با ایران است، تصریح کرد: به نظر من دولت ترامپ باید اقدامات بیشتری را برای نظارت بر موارد نقض احتمالی توافقنامه از سوی دولت ایران انحام دهد.

وی نسبت به عدول دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد و گفت: فکر نمی کنم دور انداختن این توافق یک جای بسیار خوب برای آغاز باشد.

ترامپ در سخنانی که ماه مارس در نشست آیپک داشت، توافق هسته‌ای ایران را یک فاجعه ارزیابی کرد و آن را بدترین توافقی دانست که با مذاکره به دست آمده است.

ترامپ مدعی شده است که این توافق منجر به یک هولوکاست هسته‌ای خواهد شد چرا که به ایران نقدینگی بیشتری خواهد داد و تهران می تواند با کشورهای بیشتری تجارت کند.

کورکر تلاش زیادی کرد تا اجرای توافق هسته‌ای را به تاخیر بیندازد و به کنگره این اجازه را بدهد تا نظر نهایی را درباره توافق هسته‌ای اعلام کند ولی این توافق یک تعهد سیاسی بوده و نه یک پیمان و معاهده که نیازی به تصویب کنگره داشته باشد.

این بدان معناست که توافقنامه در برابر رئیس جمهور جدید آمریکا آسیب پذیر است و ترامپ می تواند مفاد آن را تغییر دهد.

کورکر اظهار داشت: آمریکا باید در وهله نخست با سایر متحدانش توافقنامه فعلی را اجرا کند قبل از آنکه سعی کند این توافق را دور بیندازد یا برای توافق جدیدی مذاکره کند. اقدامات واقعی زیادی وجود دارد که رئیس جمهور جدید می تواند برای مقابله با فعالیت های نظامی ایران در منطقه انجام دهد، که این بر خلاف کارهایی است که دولت اوباما انجام می دهد.

به گزارش تسنیم و به نقل از امریکن فری بیکن، وی افزود: دولت اوباما می داند که این موارد نقض توافقنامه وجود دارد ولی برای مقابله با اقدامات ایران کاری انجام نمی دهد و به جای آن از بانک‌های اروپایی می خواهد تا با ایران همکاری کنند. به نظر من بهترین مسیر برای رئیس جمهور جدید، سر و سامان دادن به این مساله و مقابله با موارد نقض توافقنامه از سوی ایران است.

کورکر مدعی شد که ایران با اقدامات خود در زمینه موشک‌های بالستیک و خرید سلاح های متعارف عملا مفاد توافقنامه هسته‌ای را نقض کرده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x