کد خبر: ۴۱۱۷۳۷
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
تنها یک هفته پس از کودتای نظامی ترکیه، عفو بین الملل اعلام کرد که شواهد معتبری در اختیار دارد که نشانگر شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان است.
آفتاب‌‌نیوز :
یک کارشناس سازمان ملل اعلام کرد که تدابیر اتخاذ شده در ترکیه پس از کودتای نظامی نافرجام ۱۵ جولای موجب ایجاد "فضای منجر به شکنجه" شده است.ترکیه از زمان وقوع کودتای نظامی نافرجام اواسط جولای تاکنون وضعیت فوق العاده اعلام کرده و در این مدت هزاران نفر از مخالفان دولت به اتهام مشارکت در کودتا و طرفداری از جنبش گولن بازداشت یا از کار تعلیق و برکنار شده اند.

نیلس ملزر گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص شکنجه روز جمعه در جمع خبرنگاران در آنکارا تاکید کرد: برخی قوانینی که اخیرا تصویب شده موجب ایجاد فضایی گردیده که منجر به شکنجه شده است.این نخستین سفر یک کارشناس شکنجه سازمان ملل به ترکیه از سال ۱۹۹۸ میلادی به شمار می رود. این سفر یک ماه پس از آن انجام شده است که دیده بان حقوق بشر پلیس ترکیه را به شکنجه بازداشت شدگان متهم کرده است.

از جولای تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بخش قضایی، ارتش، رسانه های خبری و نهادهای مدنی ترکیه بازداشت یا تعلیق و برکنار شده اند. در مجموع تاکنون بیش از ۳۷ هزار نفر به طور رسمی بازداشت شده اند.تنها یک هفته پس از کودتای نظامی ترکیه، عفو بین الملل اعلام کرد که شواهد معتبری در اختیار دارد که نشانگر شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان است.

ملزر در ادامه تصریح کرد: به نظر می رسد شکنجه پس از کودتای نافرجام ۱۵ جولای در ترکیه گسترش یافته است. اظهارات بازداشت شدگان و وکلای آنها نشان می دهد که روزها و هفته های پس از کودتای نظامی جولای، بدرفتاری و شکنجه به طور چشمگیری گسترش یافته است.وی در جریان سفر ۶ روزه به ترکیه از برخی مراکز بازداشتگاهی در آنکارا، دیاربکر  استانبول بازدید کرده و اعلام کرده است که شرایط رضایت بخش بوده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x