کد خبر: ۴۱۴۰۱
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۸۴ - ۱۸:۳۱
آفتاب‌‌نیوز : شهروز ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار آفتاب اظهار داشت: با توجه به اینکه گفته می شود اگر ایران به پیشرفت هسته ای خود ادامه دهد قادر به دستیابی به توانایی سلاح هسته ای است و این احتمال وجود دارد که کشورهای دیگر منطقه نیز این شیوه را دنبال کنند، بنابراین آمریکا و کشورهای غربی اعلام کردند که هیچوقت یک ایران هسته ای را تحمل نخواهند کرد.
ابراهیمی با بیان اینکه ایران همواره اعلام کرده که هدف ما دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای است و به دنبال استفاده غیر صلح آمیز نیستیم، چرا با این وجود ایران آنقدر مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته و جامعه جهانی بر روی پرونده هسته ای تأکید کرده اظهار داشت: بحث هایی که در سیاست خارجی خودمان اعلام می کنیم و همچنین مباحثی که رئیس جمهور درباره محو صهیونیسم مطرح می کند در شرایطی که جامعه جهانی نسبت به پرونده هسته ای ایران حساسیت ویژه ای دارد چندان به صلاح نیست.
به گفته وی،‌ مسؤولان دیپلماسی ایران بایستی به اعتمادسازی توجه وافری داشته باشند. ما علی رغم این که بایستی حقوق خودمان را پیگیری کنیم باید اعتماد هم جلب کنیم. چون ممکن است مذاکرات سال ها ادامه پیدا کند و طرفین مذاکره نباید خسته شوند و نباید به این شکل مطرح شود که مذاکرات طولانی شده. این مسأله نیاز به زمان دارد و لازم است برای جلب اعتماد اقداماتی صورت بگیرد.
ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که واکنش احتمالی کشورهایی چون آمریکا در قبال ایران هسته ای چگونه خواهد بود گفت: بر اساس متونی که در دسترس است و ما مطالعه می کنیم آمریکا اعلام کرده ایران اتمی را تحمل نخواهد کرد.
براساس این دیدگاه، آمریکا نگران این است که ایران به فناوری هسته ای دست پیدا کند. وی در پاسخ به اینکه دستیابی ایران به فناوری هسته ای چه تأثیری بر سیاست های خاورمیانه ای آمریکا و اسرائیل خواهد داشت گفت: آمریکا نگران این است که احتمال دارد گروه هایی مانند حزب الله و حماس این فناوری را از طریق ایران به دست بیاورند و اوضاع خاورمیانه دگرگون شود در این صورت سیاست های آمریکا در خاورمیانه به چالش کشیده خواهد شد.
از طرف دیگر چون خاورمیانه مرکز حساسی است آمریکا نمی خواهد به کشوری که با آمریکا مشکل دارد اجازه دستیابی به فناوری هسته ای را بدهد.
وی در پاسخ به این سؤال که با وجودی که اسرائیل در خاورمیانه از انحصار هسته ای برخوردار است، هدف این کشور از اینکه یک سیاست ابهام هسته ای را در پیش گرفته چیست؟ اظهار داشت: هدف اسرائیل این است که کشورهای خاورمیانه را در مورد توان هسته ای اش در معرض تردید قرار دهد که از یک طرف کشورهای خاورمیانه از اسرائیل بترسند و از طرف دیگر این کشورها به سراغ سلاح هسته ای نروند.
به گفته وی، مقامات اسرائیل می خواهند از طریق این سیاست به ملت خود امید بدهند که ما یک برگ برنده در اختیار داریم. می توان گفت که حمله به تأسیسات اتمی عراق با استفاده از این دکترین انجام گرفت که کشوری دیگر در خاورمیانه به فناوری هسته ای دست پیدا نکند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین