کد خبر: ۴۱۵۸۹
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۸۴ - ۱۷:۱۰
وزارت خزانه‌داری آمریکا تحقیق می‌کند
آفتاب‌‌نیوز : «رابرت ورنر» رییس آژانس «اداره کنترل درآمدهای خارجی» نگرانی خود را از فعالیت‌های بانک هلندی «ای.بی.ان آمرو» مستقر در دبی که در سال 2005 به خاطر قراردادهای نامناسب با مشتریان لیبیایی و ایرانی از سوی آمریکا 80 میلیون دلار جریمه شد، اعلام کرده‌اند.

ورنر به کمیته فرعی تحقیق و تفحص خدمات مالی گفت: من بسیار از فعالیت‌هایی از قبیل فعالیت‌های بانک «ای.بی.ان آمرو» نگرانم. ما قصد داریم امکان فعالیت‌ دیگر بانک‌های بین‌المللی در کارهایی از این دست را بررسی کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش «سو کلی» رییس کمیته فرعی که آیا نگران آن است که «ای.بی.ان آمرو» قراردادهای مربوط به سلاح کشتار جمعی ایران را از طریق پولشویی در دبی به نتیجه می‌رساند یا نه، گفت: مقامات اداره‌اش به تازگی در دیدار از امارات متحده عربی درباره منع تکثیر سلاح کشتار جمعی با مقامات این کشور بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

وی گفت اداره متبوعش که تحریم‌های آمریکا بر نهادهایی که موجب نگرانی امنیت ملی آمریکا شده‌اند را بر عهده دارد، به کنترل این بانک در دبی به عنوان مرکز احتمالی برای فرار از تحریم‌های مربوط به سلاح‌های کشتارجمعی ادامه خواهد داد.

وی گفت: احتمال استفاده آژانس‌ها و یا شهروندان ایرانی از شرکت‌های اماراتی بسیار مدنظر ماست.

با وجود پیشنهاد کلی مبنی بر اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا، دبی را به عنوان «نخستین مرکز پولشویی و تهدید» برگزیند، وارنر تصریح کرد به طرف‌های اماراتی‌ خود اطمینان دارد.

جورج بوش رییس جمهور آمریکا یک دستور اجرایی در ژوئن 2005 صادر کرد که طی آن نقل و انتقال دارایی نهادهای مرتبط با تکثیر هسته‌ای مسدود شد. 18 شرکت مظنون در لیست وی قرار داشتند که از جمله آنها 6 شرکت ایرانی بودند و 11 شرکت مربوط به کره شمالی. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بین دیگر فعالیت‌هایش، بر اساس دستور رییس جمهور تحقیقاتی را برای تهیه فهرست نهادهای مظنون انجام داد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین