کد خبر: ۴۱۶۹۷۸
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۶
دو روز پیش روزنامه «شهروند»، گزارشی درباره بی‌خانمان‌هایی نوشته بود که در سرمای زمستان به قبرهای خالی گورستان نصیر آباد شهریار پناه برده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :
این گزارش با کلید واژه «گورخواب» تنها ساعتی پس از انتشار، بازتاب‌های زیادی پیدا کرد. مردم در شبکه‌های اجتماعی گزارش و عکسهای تکان دهنده‌اش را به اشتراک گذاشتند و هنرمندان واکنش نشان دادند. اصغر فرهادی کارگردان در این باره به رئیس جمهوری نامه نوشت و حسن روحانی، رئیس جمهوری را بر آن داشت تا از فرصت نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت استفاده کرده و در پاسخ به نامه اصغر فرهادی بگوید:«من دیروز از یکی از هنرمندان نامه‌ای را خواندم که بسیار دردناک بود. شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر کارتن خواب می‌شوند یا زیر پل‌ها می‌خوابند اما قبر خواب را کمترشنیده بودیم. این هنرمند در نامه نوشته بود وقتی این موضوع را دیدم بغض در گلویم و شرمساری در سیمایم ایجاد شد. چه کسی می‌تواند در جامعه بزرگی مثل ایران ببیند عده‌ای از همنوعانش که آسیب اجتماعی دیدند شب بخاطر بی‌پناهی به قبر پناه ببرند. قبلا زنده به گور می‌گفتند، اما الان طرف برای اینکه سرما را تحمل کند خودش را در گور می‌کند.»

او با تأکید بر اینکه این مسأله برای دولت و مردم قابل تحمل نیست، تأکید کرد:«برای حل چنین موضوعاتی همه باید یکپارچه شویم و از مسائل جناحی و اختلافات دست برداریم و مشکلات اساسی کشور را مد نظر قرار دهیم. برای حل مشکلات همه باید دست به دست هم بدهیم. دولت و ملت و همه مسئول هستیم و در برابر فساد همه ما مسئولیم. بزرگترین قدرت برای مقابله با فساد نظارت عمومی است.»

قاچاقچی ها دور تا دور گـــــورستان زندگی می کنند

حال و روز قبرستان پر حاشیه نصیر آباد تنها دو روز پس از انتشار گزارش تکان دهنده «گورخوابها»، با چند روز پیشش زمین تا آسمان توفیر دارد.اینجا حالا پس از انتشار گزارش، مأموران خدمات شهری باغستان آمده‌اند تا دیوار کوتاه قبرستان را که به زعم خودشان مقصر آمدن گورخوابهاست، با بتن‌های محکم، تا نیم متردیگر بالاتر ببرند. اما معتادی که پشت قبرستان مشهور کمین کرده و به هوای جنس ارزان‌تر از تهران تا نصیرآباد آمده، می‌گوید که اگر دیوار را تا آسمان هم ببرند، جای خواب که نداشته باشد، از روی دیوار 3 متری هم می‌پرد.علی به هوای جنس ارزان و خالص، به اینجا آمده، مواد را گرمی 15 هزار تومان یعنی نصف قیمت تهران می‌خرد و خیالش هم از بابت خالص بودنش راحت است. نیازی به خواندن روایت گورخوابها نداشته. خودش می‌گوید دیشب مأمورها ریختند و هر معتادی که دور و بر قبرستان بود را به زور جمع کردند.می گوید خودش زرنگ بوده و از معرکه گریخته است. علی البته به ما می‌گوید پاتوقش تهران، نزدیکی‌های برج میلاد است، اما یکی-دو شب هم در گور خوابیده و ترسی هم نداشته....

«قبرهای جنجالی نصیرآباد» حالا از «زنده ها» خالی شده‌اند و جز تکه فرشی کهنه، چند کارتن درب و داغان و خط سیاهی آتشی که معلوم است، اجاق سرمای زمستانشان بوده، هیچ ردپای دیگری از خودشان به جا نگذاشته‌اند. سرتاسر قبرهای خالی که تعدادشان به زور به 200 تا می‌رسد، فقط کارگران شهرداری دیده می‌شوند که بتن‌ها را یکی روی دیگری می‌گذارند، آدم‌هایی که دلشان پر است، اما جرأت حرف زدن ندارند!

اهالی نصیر آباد که اغلب آنان از بلای اعتیاد دور مانده اند و زندگی را هر چند به دشواری اما با پاکدستی سپری می کنند البته می‌گویند تعداد گورخوابها، 7-8 نفر بیشتر نبوده که یک زن هم لابه لای آنها زندگی می‌کرده است.بچه هم گاهی بوده و گاهی نبوده! اما بیرون گورستان، پشت دیوارها، همین هفته پیش، زنی زایمان کرده و بعدها بدون اینکه ردپای نوزادش معلوم باشد، در شهر پرسه می‌زده است.

کرمی، اصالتاً اهل نصیرآباد است، من را که می‌بیند، دستش را می‌برد سمت خانه‌های یک طبقه فرسوده روبه‌روی قبرستان! بعد می‌گوید: نگاه کن، همه این خانه‌ها پاتوق قاچاقچی هاست، زور هیچ کس هم بهشان نمی‌رسد.چند شب گذشته با قمه و تیر هوایی به جان مردم افتادند. برای خودشان حکومتی دارند.حرفی هم بزنی به دزدیدن بچه و آتش زدن خانه ات تهدید می‌شوی. گشت‌های پلیس هم بی‌آنکه دخالتی بکنند رد می‌شوند.اهالی البته از کلانتری 17 نصیر آباد  هم دل خوشی ندارند و از خاطرات تلخ شان با مأموران می گویند. اما یک نفر از مقامات کلانتری که به اصرار، جواب ما را می‌دهد، اگرچه گلایه‌ها را رد نمی‌کند و می‌گوید: «ما آمادگی جمع‌آوری همه را داریم، اما شما بگویید کجا ببریمشان.وقتی بهزیستی و شهرداری شانه خالی می‌کنند ما چه کنیم؟ قاچاقچی‌ها دورتادور گورستان زندگی می‌کنند، اما خانه هایشان دو در فلزی سفت و سخت دارد که به این راحتی‌ها نمی‌توان وارد شد. اصلاً بوی مأمور که به مشامشان می‌رسد، همه موادشان را به چاهی می‌ریزند که در حیاط خانه دارند. از دست ما هم کاری بر نمی‌آید، به دادستان هم نامه زده‌ایم، اما کارشان حتی به زندان هم نمی‌کشد.»

زیر «کانال آب محمدیه»، اسکلت نیمه کاره مدرسه و زمین فوتبال، پشت خیابان حسین جانباز، انتهای خیابان آزادگان؛ همه و همه سرنوشتشان به گورستان نصیر آباد گره خورده، اما هیچ کدامشان شهرت آنجا را پیدا نکرده اند! مشتری هایشان هم اغلب از شهرک‌های تخریب شده اطراف شهریار مثل «ویره» و «اکبرآباد» هستند.

نصیر آباد به روایت مسئولان

اسماعیل صادق‌زاده مشاور فرماندار شهرستان شهریار با اشاره به جمع‌آوری معتادان متجاهر از منطقه نصیرآباد شهریار به خبرنگار ما گفت: بعد از ظهر روز سه‌شنبه و بلافاصله بعد از بازتاب‌های گسترده گزارش «زندگی در گور» در شبکه‌های مجازی حدود 30 تن از معتادان متجاهر منطقه نصیر آباد جمع‌آوری شدند و به کمپ «صبح زندگی »در شهریار منتقل شدند.

وی گفت: اگر شما همه عکس‌های منتشر شده در رسانه‌ها را نگاه کنید، متوجه می‌شوید بیشتر از 3 معتاد متجاهر داخل آرامستان نخوابیده بودند. ساعت یک بعد از ظهر روز سه‌شنبه بعد از آنکه فرماندار و شهردار شهریار برای بازدید به آرامستان رفتند هیچ یک از افرادی که گزارشگر از آنها عکس گرفته بود در محل آرامستان حضور نداشتند و به خرابه‌های دورتر داخل شهر رفته بودند.

صادق‌زاده این را هم گفت که کل منطقه نصیرآباد چیزی حدود 30 معتاد متجاهر دارد که از ساعت 6 بعد از ظهر روز سه‌شنبه تا یک بامداد جمع‌آوری شدند و با هماهنگی بهزیستی، شهرداری و نیروی انتظامی در کمپ «صبح زندگی» مستقر و ساماندهی شدند. معتادان متجاهر روز چهارشنبه پس از نظافت و غربالگری برای بازپروری به کمپ‌ها و مراکز ماده 16 (درمان اجباری) در شهرستان ملارد منتقل شدند.وی در پاسخ به این پرسش که گزارش‌ها نشان می‌دهد مأموران شهرداری با برخوردهای ضربتی معتادان متجاهر گورخواب را به اطراف آرامستان پراکنده کرده‌اند، گفت: این ادعای درستی نیست. آنها کسانی هستند که از جاهای مختلف برای تهیه مواد به نصیر آباد می‌آیند و در خرابه‌ها و اطراف گورستان مواد مصرف می‌کنند.«دکتر حمیدرضا شمسی»

معاون پیشگیری بهزیستی استان تهران نیز درباره ساماندهی معتادان منطقه نصیر آباد به ما گفت: از جمع‌آوری کارتن خواب‌های گورستان نصیرآباد هیچگونه اطلاعی ندارم. بهزیستی هیچ نقشی در جمع‌آوری معتادان متجاهر ندارد. نمی‌دانم آنها را کجا فرستادند و کجا نفرستادند.«خدامعلی نورانی رئیس بهزیستی شهرستان شهریار درباره ساماندهی معتادان کارتن خواب گورستان نصیرآباد به «ایران» گفت: با پیگیری‌های فرماندار شهریار و طبق دستور العملی که به استانداری ابلاغ شده طرحی را مصوب کردند که شهرداری با کمپ‌های ترک اعتیاد شهرستان‌ها قرارداد ببندد و کارتن خواب‌ها توسط نیروی انتظامی جمع‌آوری شده و در آن کمپ‌ها ساماندهی شوند اما تا دو روز پیش نوبت به معتادان متجاهر منطقه نصیر آباد نرسیده بود.

نورانی با اشاره به اینکه طرح جمع‌آوری و ساماندهی معتادان شهریار با همکاری کلانتری و شهرداری از سه‌شنبه در شهریار اجرا شد، افزود: حدود 30 معتاد متجاهر از سطح شهرستان شهریار جمع‌آوری و ساماندهی شدند که تنها 3 الی 4 نفرشان در آرامستان بودند. اما آنچه در گزارش به وجود 50 کارتن خواب در گورستان نصیر آباد اشاره شده بود واقعیت ندارد .از همه کسانی که ما آمار گرفتیم تعداد کارتن خواب‌های آرامستان نصیر آباد از 4 نفر بیشتر نبود.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی شهریار سه‌شنبه شب گذشته در گورستان نصیر آباد آماده باش بود، گفت: ما اورژانس اجتماعی را در آن منطقه مستقر کردیم هیچ بچه‌ای داخل گورها نبود و تنها دو زن معتاد متجاهر شناسایی شدند که به کمپ ارجاع داده شدند.

نورانی با بیان اینکه حوالی ساعت 3 بعد از ظهر معتادان از کمپ صبح زندگی به مرکز اخوان در شهرستان ملارد منتقل شدند، گفت: هیچگونه  پناهگاه یا گرمخانه‌ای در شهرستان شهریار وجود ندارد. با این حال طبق قانون شهرداری مرکز شهرستان موظف شده گرمخانه ایجاد کند که به زودی و در آینده نزدکی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
منبع: ایران
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین