کد خبر: ۴۲۵۶۴۲
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۱
معامله‌گران بورس تهران در آخرین روز معاملاتی این هفته در حالی معاملات پرحجم سهام را در گروه‌ خودرویی و نمادهای بانکی به نظاره‌ نشستند که در کلیت معاملات بازار همچنان معاملاتی کم عمق و بی‌انگیزه را شاهد هستند.
آفتاب‌‌نیوز : شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 20 بهمن ماه 95، با افزایش 26 واحدی به رقم 76 هزار و 792 واحد رسید.
 
به گزارش فارس، شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش 2 واحدی عدد 15 هزار و 484 واحد را به نمایش گذاشت.
 
امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 53 واحدی به عدد 84 هزار و 149 واحد دست یافت.
 
شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 97 واحدی به رقم 54 هزار و 415 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 381 واحدی به عدد 163 هزار و 953 واحد رسید.
 
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) بدون تغییر محسوسی روی رقم 834 واحد متوقف شد.
 
براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با 33 واحد، فولاد مبارکه اصفهان با 28 واحد و سرمایه‌گذرای توسعه معادن و فلزات با 17 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
 
در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه ایران خودرو با 27 واحد، سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 15 واحد و گروه سایپا با 14 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
 
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 266 میلیارد تومان رسید که در بازار نقد این بورس اندکی بیش از 133 میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن 739 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 57 هزار و 110 نوبت داد و ستد بود.
 
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی فجر، بازرگانی و تولیدی مرجان‌کار،‌ صنایع بهداشتی ساینا، زرین معدن آسیا، مواد اولیه دارویی البرز بالک، اوراق مشارکت سیمان کردستان از سوی ناظر بازارسهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بین‌المللی ساروج بوشهر، تامین ماسه ریختگری، سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران متوقف شدند.
 
امروز بیش از 171 میلیون سهم سرمایه‌گذاری نیرو به طور بلوکی به قیمت پایه هر سهم 1293 ریال از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی به یک شرکت حقوقی فروخته شد.
 
در بازار 2 بورس تهران نیز امروز اندکی بیش از 36 میلیون سهم صنایع آذرآب به ارزش بیش از 12 میلیارد تومان کد به کد شد.
 
در بانک خاورمیانه نیز بیش از 27 میلیون سهم به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد.
 
اندکی بیش از 22 میلیون سهم سرمایه‌گذاری سایپا نیز به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد. در سایپا اما امروز کمتر از 18 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کد به کد شد.
 
15 میلیون سهم زامیاد اما به ارزش بیش از یک میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. در آهن و فولاد ارفع نیز امروز روی صفر تابلو 14 میلیون سهم به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان دست به دست شد. اندکی بیش از 6 میلیون سهم سرمایه‌گذاری توسعه ملی نیز به ارزش بیش از یک میلیارد تومان امروز از سوی سهامدار عمده به کدهای درون گروهی تجمیع شد.
 
در آتیه داده‌پرداز نیز امروز 4.5 میلیون سهم به ارزش کمتر از 5 میلیارد تومان میان کدهای سهامداران عمده به این سهم منتقل شد.
 
امروز در عین حال در بازار نقدی سهام روند بازارگردانی سهام در نماد معاملاتی بانک تجارت و بانک ملت در حالی ادامه یافت که این روند در برخی از نمادهای خودرویی نیز حاکم بود.
 
ادامه سقوط قیمت گروه دارویی برکت به عنوان نخستین عرضه اولیه به شیوه ثبت سفارش نیز باعث شده تا بر بی‌اعتمادی و بی‌انگیزه بودن معامله‌گران تالار شیشه‌ای و عملکرد متولیان این بازار افزایش بیشتری یابد.
 
عرضه اولیه‌ای که به رغم فقر نقدینگی در گردش بازار، متقارن با ارزش خالص دارایی‌های این سهم و به قیمت گران در روز عرضه اولیه کشف قیمت شد تا اثبات کند بازار سرمایه نه براساس ابزارهای دستوری و سیاست‌های تکلیفی که براساس ارزندگی و قیمت‌های منصفانه و عقلایی به عرضه و تقاضا می‌نگرد.
 
یک روز پس از اشاره خبرگزاری فارس به روند معاملات مشکوک سهم‌هایی همچون ایران ارقام و تامین ماسه ریختگری امروز ناظر بازار سهام اقدام به توقف نماد معاملاتی «کماسه» به دلیل بررسی معاملات مشکوک کرد. در این نماد معاملاتی طی هفته‌های اخیر در تعداد معاملاتی محدود رشد عجیب قیمت سهام بی‌آنکه اتفاق عجیبی در سودآوری رخ دهد نمایان شده است.
 
امروز در ریل‌پرداز سیر نیز در ادامه انتشار گزارش عملکرد 9 ماهه حسابرسی شده سال مالی جاری آن امروز نیز شاهد معاملاتی پرحجم در دامنه نوسان مثبت قیمتی با وجود تداوم عرضه سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی بود.
 
در سرمایه‌گذاری بیمه نیز در حالی معاملات پرحجمی از سهام همچنان ادامه دارد که با وجود افزایش عرضه سهام اما همچنان در دامنه نوسان مثبت قیمتی معاملاتی متعادل حکم‌فرماست.
 
در گروه معدنی‌ها در حالی انتظار برای انتشار بودجه‌های برآوری مناسب در سال آینده همچنان به افزایش تقاضا در این گروه انجامیده که هنوز نمی‌توان به حجم معاملات سهام در آنها امیدوار بود.
 
آنچه که برای معامله‌گران بازار سرمایه هم اکنون به عنوان یک هدف و یا شاید آرزو برجای مانده، اینکه در بودجه سال آینده دولت معجزه و یا اتفاقی مهم رخ دهد که بتواند سیاست‌های پولی و مالی کشور را از رکود فرو رفته در آن نجات دهد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین