کد خبر: ۴۲۵۷۵۳
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱

افزایش 12 سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه با وجود کاهش بارندگی در سال جاری امروز /بیستم بهمن سال 95/ در مقایسه با روز مشابه سال قبل، 12 سانتیمتر افزایش یافته است.
آفتاب‌‌نیوز :
فرهاد سرخوش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در زمان حاضر تراز آبی این دریاچه به یکهزار و 270 متر و 60 سانتیمتر افزایش 12 سانتیمتری تراز دریاچه ارومیهرسیده است، افزود: این تراز در روز مشابه سال گذشته یک هزار و 270 متر و 48 سانتیمتر بود.

وی با اشاره به اینکه تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه یک هزار و 274 متر و 10 سانتیمتر است، گفت: طی روزهای گذشته شاهد یخ زدن رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه بودیم و با افزایش دمای هوا و روان شدن آب به دریاچه، این افزایش تراز دور از ذهن نیست.

به گزارش ایرنا، حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از 500 میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به 2 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های 40 گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد. 

412 کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و 274 متر از سطح آب های آزاد برسد.

یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.

در سال های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلن درا یناستان به اجرا درآمده است که 12 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.

همچنین طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان در راستای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال 96 به بهره برداری رسیده و سالانه 2.5 میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند.

تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه 100 میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است و به گفته استاندار آذربایجان غربی هزینه های ستاد احیا دریاچه ارومیه در مجموع به 12 هزار میلیارد ریال رسیده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین