کد خبر: ۴۲۶۰۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۰

جنبش عدم تعهد، تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا را محکوم کرد

جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه ای حمایت و همبستگی خود را با جمهوری اسلامی ایران در قبال اقدامات تحمیلی و یکجانبه آمریکا بویژه وضع تحریم های اخیر علیه چندین نهاد و شهروندان کشورمان اعلام و این اقدامات را محکوم کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد در نیویورک روز جمعه در این بیانیه همچنین ضمن حمایت از مواضع جمهوری اسلامی ایران در مقابله با اقدامات تحمیلی و یکجانبه آمریکا علیه مفاد برجام، خواستار رویکرد مشابهی از سوی همه کشور های ذی سهم در این توافقنامه شد.

در بیانیه رئیس دفتر هماهنگی این جنبش آمده است: جنبش عدم تعهد در راستای موضع اصولی خود مبنی بر محکومیت هرگونه اعلام و یا وضع اقدامات تحمیلی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش که بر خلاف منشور ملل متحد و حقوق بین الملل صورت می گیرد، تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت ایالات متحده در روز سوم فوریه (15 بهمن ماه) در تحریم نمودن نهادها و اتباع جمهوری اسلامی ایران را مردود می داند.
این بیانیه تصریح می کند: جنبش عدم تعهد، ضمن محکومیت اقدام اخیر امریکا، حمایت قاطع خود از حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران را در راستای مصوبات اجلاس باندونگ اعلام می دارد. در این ارتباط دفتر هماهنگی جنبش بر لزوم احترام به حقوق بین الملل بویژه اصول و اهداف مصرحه در منشور ملل متحد و اعلامیه اصول حقوق بین الملل راجع به روابط و همکاری دوستانه بین کشورها بر اساس منشور تاکید می کند.

جنبش عدم تعهد با اعلام حمایت و همبستگی با مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در مردود دانستن این تحریم ها و در راستای مواضع اصولی خود از دولت ایالات متحده امریکا می خواهد از این چنین اقدامات تحمیلی که بر خلاف حقوق بین الملل بوده، دست کشیده و تحریم هایی را که برخلاف منشور ملل متحد و رویه ها و اصول حاکم بر روابط میان کشورها است و همچنین در تضاد آشکار با دیالوگ و فهم سیاسی میان ملتها است، لغو نماید.

در پایان این بیانیه آمده است: جنبش عدم تعهد به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل برجام، که به تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت رسیده است، اذعان کرده و در این رابطه از کلیه کشورها درخواست می کند که از اجرای برجام حمایت نموده و از انجام اقداماتی که اجرای تعهدات پذیرفته شده تحت برجام را تضعیف نماید، خودداری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا هشتم بهمن ماه، فرمانی اجرایی را به امضا رساند که به موجب آن از ورود شهروندان هفت کشور عمده مسلمان جهان به خاک این کشور به مدت 90 روز جلوگیری می شود و ورود افراد با روادید پناهجوی نیز به مدت چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

این فرمان اعتراضات زیادی را در داخل آمریکا و حتی سایر کشورها برانگیخت و تعدادی از رهبران جهان آن را مغایر با کنوانسیون های بین المللی دانستند.

دادگاه تجدید نظر آمریکا نیز شب گذشته به وقت محلی با فرمان دونالد ترامپ رئیس کاخ سفید در زمینه مهاجران و محدودیت ورود اتباع هفت کشور به آمریکا مخالفت کرد.

منبع: تسنیم 
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۲
0
0
عافیت عدم تعهدیها!منتظر بودند که دادگاه امریکا نظر بدهد ,پس از ان اعلام وجود کنند!
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین