کد خبر: ۴۲۶۰۴۰
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰
دولت ۳ هفته ای دونالد ترامپ روز پنجشنبه با شکست سختی در دادگاه تجدیدنظر متشکل از ۳ قاضی روبرو شد و این قضات به اتفاق آرا درخواست تجدید دولت آمریکا برای از سرگیری فرمان اجرایی جنجالی ممنوعیت سفر را رد کردند.
آفتاب‌‌نیوز :
دادگاه استیناف با استناد به اشتباهات راهبردی و تاکتیکی دولت ترامپ در اجرا و دفاع از این فرمان، حکم به لغو این دستور جنجالی داده است، دستوری که ترامپ تاکید کرده بود برای خنثی کردن تهدید تروریستی ناشی از ورود اتباع خارجی به آمریکا کاملا لازم و ضروری است.

حتی پس از آنکه نامزد مورد نظر ترامپ برای دادگاه عالی آمریکا نارضایتی قاطع خود را از حملات علنی ترامپ علیه قضات به خاطر لغو فرمان ممنوعیت سفر ابراز کرد، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که رئیس جمهور آمریکا تمایلی برای عقب نشینی از اظهارات خود ندارد.
پلیتیکو در این مطلب به 3 اشتباه دولت ترامپ که منجر به شکست در دادگاه تجدیدنظر شده، اشاره کرده است:

1: افتضاح کارت سبز

ناکامی کاخ سفید برای اینکه از همان ابتدا به طور روشن و شفاف اعلام کند که ممنوعیت سفر شامل دارندگان کارت سبز نمی شود، گاف سیاسی و حقوقی بزرگی برای این فرمان اجرایی بود. این سردرگمی منجر به بازداشت بیش از 100 نفر از دارندگان کارت سبز در 24 ساعت نخست اجرای این فرمان شد. این مساله موجب مقاومت و مخالفت شدید کنگره شد، چرا که بسیاری از دارندگان کارت سبز مدت های زیادی بود که اقامت آمریکا داشتند. این شامل بسیاری از ایرانی هایی بود که در دهه 1980 میلادی خاک این کشور را ترک کرده و به آمریکا مهاجرت کرده بودند.

از نظر راهبرد حقوقی، تاثیر این فرمان جنجالی بر دارندگان کارت سبز یک اشتباه جدی بود. کسانی که اقدامت دائم آمریکا را دارند، بیشتر از هر گروه دیگری از اتباع خارجی در آمریکا حقوق قانونی دارند. البته مقام های کاخ سفید بعدا اعلام کردند که دارندگان کارت سبز شامل این فرمان اجرایی نمی شوند ولی بسیاری از کارشناسان حقوقی چنین اعتقادی نداشتند.

2: اصلاحیه مک گان

زمانی که نگرانی ها نسبت به دارندگان کارت سبز مشخص شد، ترامپ می توانست به سادگی با امضای یک اصلاحیه نیم صفحه ای فرمان جنجالی خود را اصلاح کند و این مساله را به طور روشن و شفاف اعلام نماید که کسانی که اقامت دائم آمریکا را دارند از این فرمان مستثنی هستند. ولی ترامپ این کار را نکرد، ظاهرا به این خاطر که او یا تیم مشاورانش نمی خواستند هرگونه نقص و اشتباه را در پیش نویس تهیه شده یا روند بررسی، قبول کنند. به جای این کار، ترامپ و مشاورانش از دان مک گان وکیل رسمی کاخ سفید خواستند تا تفاهمنامه ای را امضا کند که ظاهرا بر اساس آن دستورالعمل قانونی صادر می شده است تا اعلام کند فرمان ترامپ شامل دارندگان کارت سبز نمی شود.

3: کنار زدن بیش از حد استدلال‌های حقوقی

دیگر اشتباه تاکتیکی زمانی حاصل شد که وزارت دادگستری آمریکا تصمیم گرفت تا این گونه در دادگاه استیناف استدلال کند که دادگاه ها هیچ نقشی در بررسی آراء مربوط به تصمیمات مهاجرتی که رئیس جمهور به خاطر منافع ملی اتخاذ کرده است، ندارند. طرح این ادعا که اقدام ترامپ غیر قابل تجدیدنظر بوده، برای قضات دستگاه قضایی آمریکا غیرقابل هضم بوده است. برخی وکلا می گویند، وکلای دولت آمریکا شاید بهتر بود به نقش قضات اذعان می کردند ولی بر این مساله تاکید می داشتند که آنها باید به فرمان رئیس جمهور احترام می گذاشتند.

یک کارشناس قضایی در این باره تاکید کرد: فکر می کنم در این زمینه دولت ترامپ مرتکب یک اشتباه آشکار شد. فکر می کنم این اشتباه است که شما به قضات بگویید، نمی توانید درباره مساله ای اظهار نظر کنید.
منبع: تسنیم 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین