کد خبر: ۴۲۶۰۴۳
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۵

در مراسم پیروزی انقلاب اسلامی در جاکارتا

سفیر ایران در اندونزی: برجام یک بحران ساختگی را از بین برد
آفتاب‌‌نیوز :
سی و هشمتین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در سفارت ایران در جاکارتا با حضور جمع کثیری از مقامات، سفرا و دیپلمات‌های خارجی، اندیشمندان اندونزیایی برگزار شد. سفیر ایران در این مراسم از گسترش همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی خبر داد.

به گزارش ایسنا، ولی‌الله محمدی نصرآبادی  سفیر ایران، پیروزی انقلاب اسلامی را یکی از شگفت‌آورترین و تأثیرگذارترین رخدادهای جهان معاصر توصیف کرد که نشان‌دهنده چگونگی تأثیرگذاری مردم در تعیین سرنوشت خویش به طریقی مسالمت‌آمیز بود.

وی در ادامه به فشارهای تبعیض‌آمیز و نادرست و تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: این اقدامات ظالمانه علیه ایران موجب شد تا مردم ایران با انگیزه و روحیه بیشتری در توسعه کشور خویش تلاش کنند که ثمره این تلاش و رهبری خردمندانه، توسعه و پیشرفت و دست‌یابی به توانایی‌های وسیع علمی و فن‌آوری از سوی مردم ایران بود.

 سفیر ایران در اندونزی  با اشاره به دستاوردهای  ایران در حوزه‌های مختلف علمی و صنعتی به فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز تهران اشاره کرد و افزود: توانایی‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران یکی از دستاوردهای علمی ایران بوده است که باوجود ماهیت صلح‌آمیز آن بر اساس تبلیغات یک‌جانبه و نادرست و به طور غیرواقعی به عنوان مشکلی در روابط بین‌الملل جلوه داده شد.
وی ادامه داد: این روند نادرست و تبلیغاتی موجب تشدید تحریم‌ها علیه کشور ایران شد ولی کشور ما با توجه به اتکا به حمایت مردمی و نگاه اعتدال و مسالمت جویانه ایرانی توانست بر این معضل ساختگی نیز فائق آمده و نمونه موفقی از رویکرد مردمی و اعتدال و منطق را در حوزه روابط بین‌الملل ایجاد کند.

محمدی گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران با گروه ۵+۱ را بر اساس نگاه درست و آمیخته بر حفظ منافع ملی در عین ایجاد اعتماد برای رفع نگرانی‌های احتمالی دانست و خاطرنشان کرد: این گفت‌وگوها توانست به برجام منجر شود و در سایه ایجاد تعهدات دوطرفه یک بحران ساختگی را رفع کرده و حق جمهوری اسلامی ایران برای داشتن توانایی غنی سازی هسته‌ای برسمیت شناخته شد.
سفیر کشورمان در اندونزی با تاکید بر اینکه  در فضای پس از برجام، جهان امروز همکاری و تعامل با ایران در همه زمینه‌ها را جدی‌تر دنبال می‌کند، تصریح کرد: در طول یک سال گذشته ده‌ها قرارداد و توافقات مهم اقتصادی، صنعتی، سرمایه‌گذاری، نفتی و تجاری میان ایران و کشورهای مختلف و شرکت‌های بزرگ جهان منعقد شده است.
وی با اشاره به ثبات و امنیت ایران در منطقه پر از ناامنی و درگیری، سیاست جمهوری اسلامی ایران برای همکاری و توسعه روابط با کشورهای منطقه، اسلامی و به ویژه همسایگان  را مورد تاکید قرار داده و بر همکاری ایران در برقراری صلح در منطقه و مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری تاکید کرد.
وی گفت:ایران به عنوان یک کشور آرام و با ثبات فرصت خوبی برای همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری است.
 محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آخرین تحولات روابط دوجانبه میان ایران و اندونزی پرداخت و با اشاره به اینکه تاریخ روابط دو کشور، همواره از ثبات و دوستی و تعامل مثبت برخوردار بوده است خاطر نشان کرد: در سالیان اخیر،  به‌ویژه در دوران پسابرجام، زمینه‌های کاری و تعامل دو کشور، حرکتی مثبت و رو به افزایش را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد:در سال گذشته شاهد تحولات زیادی در روابط و همکاری‌های دو کشور بودیم. کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار و قراردادهای مهمی میان دو کشور منعقد شد، ضمن اینکه هیئت‌های عالی‌رتبه‌ای هم میان دو کشور تبادل شد.

سفیر ایران در اندونزی با اشاره به سفر اخیر  جوکو ویدودو رییس جمهور اندونزی به تهران و ملاقات‌های رهبران دو کشور در تهران افزود:  گفتگوهای خوب و موفقی که دو کشور در این سفر انجام دادند، عرصه‌های نوینی از همکاری در میان ایران و اندونزی را گشود که می‌تواند افق همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی را روشن‌تر نمایان می کند. مسیر حرکت ایران و اندونزی مبتنی بر نگاه مشترک اعتدال و اسلام رحمه للعالمین روندی رو به رشد را طی خواهد کرد.
در ادامه صوفیان جلیل وزیر مدیریت اراضی اندونزی ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به  دولت و مردم ایران، در خصوص چشم انداز توسعه روابط دوجانبه میان دو کشور پرداخت و خاطر نشان کرد: باوجود کاهش میزان روابط اقتصادی دو کشور در سال‌های گذشته، اندونزی و ایران در تلاش هستند تا با بهره جستن از قابلیت‌های یکدیگر بویژه در حوزه‌های کلیدی مانند انرژی، نفت و گاز، برق، علوم و فناوری، کشاورزی و ... سطح تعاملات اقتصادی دوجانبه را به میزان گذشته بازگردانده و آن را توسعه دهند.
 وی از برجام به عنوان فرصتی برای توسعه مناسبات میان دو کشور در حوزه‌های مختلف نام برد و خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به عنوان یک کشور دوست و شریک استراتژیک برای جمهوری اندونزی محسوب می‌شود و بسیار خوشبین هستیم در سال‌های آتی شاهد گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو کشور باشیم.

او همچنین بر روابط و همکاریهای خوب دو کشور در سازمانها، مجامع و کنفرانس های جهانی و بین المللی تاکید کرد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین