کد خبر: ۴۲۶۱۶۱
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰

اعزام ۴ گردان از نیروهای ویژه کویت به مرز عراق

دولت کویت از اعزام ۴ گردان از نیروهای ویژه این کشور به مرز عراق جهت تأمین امنیت نقاط مرزی خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
به دنبال برگزاری تظاهرات‌ عراقی‌ها و اظهارنظر برخی مقامات عراق درباره «خور عبدالله»، دولت کویت 4 گردان از نیروهای ویژه خود را به مرز عراق اعزام کرد.

روزنامه سعودی «الوئام» نوشت که به دنبال تحصن گروهی از عراقی‌ها در مرز کویت، دستگاه‌های امنیتی کویت نیروهای خود را در مرز عراق به حالت آماده‌باش درآوردند.

یک منبع امنیتی در این باره گفت که چهار گردان از نیروهای ویژه کویتی به سمت مرز العبدلی واقع در حد فاصل بین کویت و عراق اعزام شدند تا از مرزهای کویت در صورت هر گونه تجاوز به خاک این کشور حمایت کنند.

این روزنامه با اشاره به اینکه دو گردان دیگر نیز در راه رسیدن به نقطه مرزی با عراق است، بر آمادگی نیروهای امنیتی کویت برای مقابله با هر گونه تجاوز و نفوذ به خاک این کشور و اخلال در امنیت شهروندان تأکید کرد.

کویت و عراق در سال 2012 توافقنامه «خور عبدالله» را امضا کردند که بر همکاری در امر سازماندهی دریانوری در این منطقه تأکید دارد.

در واقع خور عبدالله یک آبراهه راهبردی در انتهای شمال غربی خلیج فارس است که از غرب به جزیره «بوبیان» کویت و از شرق به «اروند کنار» ایران و از شمال به بنادر فاو و ام‌القصر عراق وصل می شود.

مشکل خور عبدالله از سال 2010 که مسأله احداث بندر بزرگ فاو در عراق مطرح شد، نگرانی‌های جدی کویت را از این بندر بزرگ که تا عمق خلیج فارس امتداد دارد، به دنبال داشت و بر همین اساس کویت بسرعت ساخت بندر مبارک را در طرف مقابل آن، در جزیره بوبیان آغاز کرد.

رقابت دو کشور عراق و کویت برای تسلط بر آبراهه خور عبدالله باعث شد، وزیر خارجه کویت برای اطمینان خاطر به عراقی‌ها، در 2014 نوعی همکاری را در این آبراهه آبی مطرح کند.
منبع: فارس
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین