کد خبر: ۴۲۶۶۹۸
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۰
نتانیاهو برای چه به دیدار ترامپ در واشنگتن می‌رود؛ ایران یا غزه؟
«نتانیاهو نباید اصرار زیاد به خرج دهد. در صورتی که بتواند ترامپ را به بمباران ایران متقاعد کند واکنش سریع ایران در خاک امریکا نخواهد بود؛ بلکه ایران، اسرائیل را هدف حمله قرار خواهد داد و می‌تواند هزاران موشک را از خاک لبنان و سوریه علیه اسرائیل شلیک کند.»/او باید توجه داشته باشد که اگر زیاد بخواهد ترامپ را به سوی اقدام نظامی علیه ایران سوق دهد این موضوع در نهایت به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد. زمانی که جنگی روی دهد وضعیت پیچیده‌تر خواه شد. در آن زمان مخالفان جنگ در امریکا انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه خواهند گرفت».
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین‌الملل- روزنامه‌های مختلف اسرائیلی نسبت به سفر نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن و تصمیم او برای دیدرا با دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا واکنش نشان داده‌اند. روزنامه دست‌راستی «جروزالم پست» نزدیک به نتایناهو از این سفر استقبال کرده و از آن تحت عنوان گردش سریع عقربه‌های ساعت برای ترامپ و تنگ‌شدن زمان او به منظور نهایی‌کردن سیاست آمریکا درباره مسائل خاورمیانه یاد کرده است. 

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این روزنامه می‌نویسد: «نتانیاهو در حال رسیدن به واشنگتن است و ترامپ خود را برای استقبال از او آماده می‌کند. مقام‌های کاخ سفید در حال نهایی‌کردن تصمیم و لحن ترامپ برای آن‌چه او قرار است برای نخستین‌بار با نتانیاهو در پشت درهای بسته به اشتراک بگذارد هستند. برای نخستین‌بار ترامپ در روز چهارشنبه در مقابل دوربین‌ها میزبان نتانیاهو خواهد بود. نتانیاهو این فرصت را خواهد داشت تا اولویت‌های خود در روابط امریکا و اسرائیل را با ترامپ در میان بگذارد. انتظار می‌رود که تمرکز اصلی او بر موضوع ایران باشد. احتمالاً کوشنر داماد یهودی رییس‌جمهوری امریکا و مشاور ارشد او نیز در دیدارهای روز چهارشنبه حضور دارد. ترامپ امیدوار است که کوشنر بتواند در زمینه میانجی‌گری در روند مذاکرات صلح اسرائیلی و فلسطینی نقش مهمی ایفا کند. او در هفته‌های اخیر مشاور اصلی ترامپ در حوزه مسائل مرتبط با کشورهای عربی و اسرائیلی بوده است. اکنون موضوع اصلی و خطیر برای آمریکا آن است که علیرغم دفاع از روند مذکرات صلح، حمایت از اسرائیل را نیز اعلام کند. ایجاد توازن در این امر کار دشواری برای دولت ترامپ خواهد بود.»

هشدار آحارونوت به نتانیاهو درباره جنگ ترامپ با تهران؛ ایران اسرائیل را بمباران خواهد کرد

این روزنامه در ادامه اشاره می‌کند که اظهارات اخیر ترامپ در مصاحبه با روزنامه «اسرائیل حایوم» متعلق به شلدون ادلسون، سرمایه‌دار یهودی برای اسرائیلی‌ها امیدوار‌کننده بود چرا که ترامپ گفته نمی‌خواهد اسرائیل را محکوم کند و اسرائیلی‌ها را درک کرده ‌و به آنان احترام می‌گذارد. مقام‌های دولت ترامپ بر این باورند که همکاری نتانیاهو و ترامپ در مخالفت با ایران می‌تواند در مقایسه با اوباما ابزار بهتری به دست ترامپ به منظور متقاعد‌کردن نتانیاهو درباره از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینیان دهد. 

روزنامه «تایمز اسارئیل» نیز با پرداختن به این وضع اشاره می‌کند که از زمان به قدرت رسیدن ترامپ، اسرائیل صدها واحد تازه برای شهرک‌سازی‌های یهودی‌نشین را تشکیل داده است. کاخ سفید این اقدامات را محکوم نکرده است و نشان داده که همراهی ببیشتری با اسرائیل خواهد داشت اما اوایل ماه جاری هشدار داد که فکر نمی‌کند شهرک‌سازی مفید باشد و کمکی به اسرائیل کند. 

این روزنامه می‌نویسد: «ترامپ در مصاحبه اخیر خود نیز گفت که فکر نمی‌کند شهرک‌سازی‌ها برای صلح ایده‌ای خوب باشد. به احتمال زیاد ترامپ نخواهد توانست ایده خود مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) را عملی کند. 

کانال دو اسرائیل نیز گزارش داده که نتانیاهو به اعضای کابینه خود هشدار داده که اگرچه ترامپ نسبت به اوباما موضع ملایم‌تری در قبال اسرائیل دارد اما شهرک‌سازی‌های بی‌رویه یهودی‌نشین در کرانه باختری و شرق بیت المقدس را تحمل نخواهد کرد.  نتانیاهو به اعضای کابینه خود هشدار داده که نباید کاری کرد که میان امریکا و اسرائیل تنشی در روابط صورت گیرد. این روزنامه پیش‌بینی می‌کند که نتانیاهو در دیدار اخیر خود با ترامپ مانور لازم را برای محک‌زدن او درباره شهرک‌سازی‌ها انجام دهد. 

روزنامه چپگرای اسرائیلی «یودیعوت آحارونوت» نیز ضمن پرداختن به موضوع سفر نتانیاهو به امریکا می‌نویسد: «نتانیاهو به‌جای پرداختن به غزه در اولین دیدار خود با ترامپ، بر ایران متمرکز خواهد شد. او از این فرصت طلایی استفاده خواهد کرد تا ترامپ را متقاعد کند که عیله تهران اقدامات لازم را انجام دهد.» این روزنامه اما به نتانیاهو هشدار می‌دهد و می‌نویسد: «او نباید در این زمینه اصرار زیاد به خرج دهد. در صورتی که بتواند ترامپ را به بمباران ایران متقاعد کند واکنش سریع ایران در خاک امریکا نخواهد بود بلکه ایران، اسرائیل را هدف حمله قرار خواهد داد و می‌تواند هزاران موشک را از خاک لبنان و سوریه علیه اسرائیل شلیک کند.»

این روزنامه می‌افزاید: «نتانیاهو در زمانی وارد واشنگتن می‌شود که رویدادهای جالبی اتفاق افتاده‌اند. ایران اخیرا یکی از موشک‌های دوربرد خود را آزمایش کرده و ترامپ به تهران هشدار داده است. ایران اعلام کرده که از این موضوع عقب‌نشینی نخواهد کرد. ترامپ نیز ایران را تهدید کرده است.

وال استریت ژورنال نیز اخیرا در گزارشی اعلام کرد که ترامپ می‌خواهد از طریق نزدیکی به پوتین رییس‌جمهوری روسیه، اقداماتی علیه ایران انجام دهد. ایران همچنین دو دشمن اصلی در کابینه ترامپ دارد. جیمز متیس وزیر دفاع امریکا و مایکل فلین مشاور امنیت ملی کابینه او. هر دو آنان سال‌ها در عراق جنگیده‌اند. متیس فرمانده بوده و فیلن یکی از افسران ارشد اطلاعاتی. در این میان مقام‌های دفاعی اسرائیل تا حد زیادی برای متیس اخترام قائلند اما همدلی زیادی با فلین ندارند. احتمالا در دیدار پیش‌رو نتانیاهو درباره ایران پیشنهاداتی را به ترامپ ارائه خواهد داد؛ از جمله تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برای بهبود و یا لغو توافق هسته‌ای. با این حال، او باید توجه داشته باشد که اگر زیاد بخواهد ترامپ را به سوی اقدام نظامی علیه ایران سوق دهد این موضوع در نهایت به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد. زمانی که جنگی روی دهد وضعیت پیچیده‌تر خواه شد. در آن زمان مخالفان جنگ در امریکا انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه خواهند گرفت». 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۸
منتظر المهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
15
14
ما هيچ وقت از جنگ استقبال نمي كنيم و تمام اقدامات خود را براي جلوگيري از بروز جنگ خانمان سوز انجام داده و خواهيم داد. ولي به عنوان ايراني شيعه غيور آماده ايم تا به كوري چشم دشمنان قسم خورده اسلام، يكبار ديگر همگي با هم متحد شويم و به نداي هل من ناصر امام غايب (عج) لبيك گفته و زمينه ساز ظهور و انقلاب جهاني مهدي موعود باشيم.
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
0
6
گزارش های خارجی تون عالی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
3
5
نتانیاهو بیشتر اقداماتش شبیه یک دوست نادان برای مردم اسراییل است که نتایج ان در ایند ه برای مردم اسراییل خطرناک خواهد بود
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
0
4
سلام
نتایاهو در دیدار با ترامپ بیشتر بسوی تحریم اقتصادی ایران گام برمی دارد تا بااین فشار شاید بتواند برخوردن برجام را محقق نماید واز امدن ترامپ به دنبال مذاکرات صلح با فلسطینیان وگسترش ساخت وساز شهرک های اسرائیلی برخلاف اوباما استفاده میکندولی از انجایی که با حماس وغزه وفلسطینیان با مشکل روبروست بدنبال تشویق ترامپ به جنگ نیست که در انصورت برای همیشه از نقشه کره زمین حذف میشود
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
0
20
ایران نمی خواهد و نباید آغاز کننده هیچ جنگی باشد . مردم ایران هیچگونه دشمنی با هیچ ملتی ندارند .......
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
3
6
نظر من سانسور شد.توسط سایت محترم آفتاب.
محمدرضا پیروی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
1
1
همش لافه
نا شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
0
2
احسنت پسر با هوش احارونوت معلوم است هنوز می فهمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین