کد خبر: ۴۲۷۰۲۶
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰

واکنش مولاوردی به موضع آمریکا در قبال برجام

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اظهارکرد: با توجه به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین ایران و ژاپن تبادل تجربیات و ایده‌ها می‌تواند به پیشبرد برنامه‌ها و تقویت حضور موثر زنان در روند توسعه و اداره دو کشور کمک کند.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، شهیندخت مولاوردی،امروز در کنفرانس خبری مشترک با همسر نخست وزیر ژاپن در این کشور، دومین سمپوزیوم زنان ایران و ژاپن را فرصتی برای گفت و گو درباره پیشرفت و بهبود وضعیت زنان دو کشور دانست و گفت: زنان ایران در حدود چهار دهه‌ای که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است، در هر دوره متناسب با مقتضیات آن ایفاگر نقش و تاثیرگذار در تحولات بوده‌اند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به حضور موثر زنان کشورمان در مبارزات نهضت انقلاب اسلامی و مشارکت در ایثارگری‌های دوران دفاع مقدس،اظهارکرد: در دهه سوم و همزمان با دوران سازندگی، زیرساخت‌های اولیه مربوط به طرح و پیگیری مطالبات و مسائل زنان در دولت و عرصه اجتماعی شکل گرفت.

مولاوردی با بیان اینکه در برنامه سوم توسعه توجه به مسائل زنان رشد قابل توجهی کرد،گفت: مجموعه این سیاستها و تحولات منجر به این شد که در دهه سوم انقلاب اسلامی شاهد ورود گسترده دختران به دانشگاه‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در وضعیتی هستیم که نیروی پرشمار آموزش دیده و تحصیلکرده زنان، خواهان ورود به بازار کار، مشارکت در مدیریت جامعه و دستیابی به موقعیت‌های بهتر هستند. در برنامه ششم توسعه کشور - که اخیر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است - پیش بینی لازم برای بهره‌مندی جامعه از این ظرفیت شده و در ۵ سال آینده اگر رویکرد عدالت جنسیتی آنگونه که پیش بینی شده، اجرا شود، شاهد تحول جدی در وضعیت زنان و وضعیت کلی جامعه خواهیم بود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان و با تاکید بر اینکه زنان و جوانان ایرانی در انتخابات نقش تعیین کننده‌ای دارند، گفت: در انتخابات قبلی ریاست جمهوری در ایران نیز زنان و جوانان با توجه به وزن جمعیتی و جایگاه آنان به عنوان گروه‌های مرجع در جامعه نقش موثری ایفا و حماسه خلق کردند.

مولاوردی در پاسخ به پرسشی درباره روابط ایران و ژاپن و ظرفیت‌های این روابط برای تقویت جایگاه و وضعیت زنان دو کشور اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در سایه راهبرد تعامل سازنده - که به حصول توافق برجام نیز منجر شد- این سیاست را در سایر عرصه‌ها و تعاملات خارجی خود دنبال می‌کند. درباره همکاری با ژاپن نیز ما خواهان یک همکاری فناورانه و مبتنی بر انتقال دانش و فناوری هستیم که نتیجه آن به سود هر دو کشور باشد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: زنان و دختران ایران در حوزه تجارت و بازرگانی بسیار فعال هستند. هر چند در دورانی که تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار داشتیم، دامنه فعالیت این گروه از زنان ما هم محدود شد، اما با توجه به تحولاتی که رخ داده و گشایش‌هایی که انجام شده، امیدواریم مشارکت زنان نیز از این تحولات تاثیر مثبت بپذیرد.

وی افزود: نسل جدید و دختران فارغ التحصیل دانشگاهی ایرانی خودشان را محدود به مشاغل دولتی نکرده‌اند و همین موضوع افق‌های جدیدی پیش روی آن‌ها گشوده است  که می‌تواند به توانمندسازی اقتصادی و مشارکت آنان در رشد اقتصادی کشور کمک کند.

مولاوردی در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات و مواضع اخیر برخی دولتمردان جدید آمریکا گفت: در رابطه با تحولات اخیر و مواضع جدید دولت آمریکا - که بعضی از آنها شامل کشور ما هم می‌شود- به نظر می‌رسد این تصمیمات سازنده نبوده و به وضعیت فعلی جهان که روز به روز به سوی آتش افروزی پیش می‌رود، کمکی نمی‌کند.

وی افزود: به نظر می‌رسد این مواضع همچنان متاثر از فضای تبلیغاتی و انتخاباتی آمریکا باشد و ما منتظریم تا ببینیم سیاست‌های بعدی این دولت چیست؟ ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران به آمریکا بسیار متاثر کننده بود و می‌تواند بر فعالیت‌ها و زندگی جمعیت فرهیخته دانشگاهی و بسیار موفق ایرانی در آمریکا و حتی بر جامعه آمریکا تاثیر منفی بگذارد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به این سوال که مواضع دولت جدید آمریکا در قبال برجام را چگونه ارزیابی می کنید؟ اظهار کرد: برجام توافق و تعهدی چندجانبه با پشتوانه قوی است که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است. طرف‌های مقابل ایران در برجام، قدرتهای بزرگ جهانی هستند و ایران صادقانه همه تعهدات خودش را انجام داده است و انتظار داریم که طرف مقابل هم چنین کند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت ریاست جمهوری، مولاوردی در پایان تصریح کرد: آمریکا به صورت یکجانبه نمی‌تواند این توافق مهم بین‌المللی را نقض کند. همچنان مواضع دولت آمریکا تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و انتخاباتی است و هر چه زمان بگذرد تصمیمات آمریکا منطقی‌تر خواهد شد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین