کد خبر: ۴۲۷۵۱۴
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۷
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال تهیه برنامه راهبردی طلا و جواهرات و مصنوعات مرتبط هستیم.
آفتاب‌‌نیوز :
محمد رضا نعمت زاده در حاشیه بازدید از نهمین نمایشگاه بین المللی طلا، نقره و جواهر در تهران با تاکید بر لزوم حمایت از این صنعت افزود : در رابطه با قوانین پولی کشور معتقدیم اینگونه فعالیتهای صنعتی کلا باید منفک شود و پیشنهاداتی را هم داده ایم که بخشی از آن به تایید شورای پول و اعتبار رسیده است.

وی ادامه داد: یک سری اصلاحیه آیین نامه های فلزات گرانبها نیاز بود که در شورای پول و اعتبار تصویب کردیم و کماکان اصلاحیه هایی نیاز است.

نعمت زاده افزود : معتقدیم صادرات و واردات فلزات و سنگهای گرانبها را با ارز آزاد آزاد کنیم تا این فلزات به صورت خام وارد شود و تبدیل به ارزش افزوده و صادرات شود.

وی ادامه داد: این باید با آن مسائل ارزی و طلایی که در اختیار بانک مرکزی است جدا کنیم تا صنعت شکوفا شود.

به گزارش مهر، نعمت زاده اضافه کرد : قاچاق یکی از موانع و مشکلات این صنعت است و یکی از راه حلها تسهیل امور تولید و تجارت داخل می تواند باشد.

وی با اشاره به یکی دیگر از مشکلات موجود درصنعت طلا و جواهر تصریح کرد : وقتی که ما ۹ درصد ارزش افزوده از این صنعت می گیریم و قاچاقچی هیچ مالیات و حقوق گمرکی نمی دهد و مالیات بر درآمد نیز پرداخت نمی کند گرایش پیدا می کند که حتی از طریق یک ساک دستی میلیونها مصنوعات را قاچاق کند. بنابراین در این زمینه هم با پیگیری فراوان و طی لایحه ای مالیات بر ارزش افزوده طلا، نقره وجواهرات را از ۹ درصد به ۳ درصد کاهش دادیم و تقدیم مجلس کردیم که امیدواری در آنجا پیگیری شود و البته تقاضای صنعتگران و خود ما این است که این را به صفر برسانیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود : در برخی کشوها مثل تایلند این مشکل وجود داشت وچند سال پیش کل مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهرات و ... را به صفر رساندند و از آن زمان این صنعت رونق پیدا کرد.

وی اضافه کرد : با گرفتن مالیات بر ارزش افزوده، عملا واردات رسمی تبدیل به واردات غیر رسمی می شود و دولت هم از حقوق گمرکی و هم مالیات بر ارزش افزوده می ماند و این تنها راهی است که باید دنبال شود.

او گفت:در حال حاضر در حال تهیه برنامه راهبردی طلا و جواهرات و مصنوعات مرتبط هستیم و با همفکری دوستان این صنعت باید حمایت شود، چراکه هم اشتغال زاست و هم کارهنری و صنعتی است و آنچه من تقاضا می کنم این است که با یک گرایش صادرات برویم سراغ این صنعت و من توصیه می کنم اتحادیه های مرتبط کمک کنند و ما هم قول دادیم هزینه های نمایشگاه های خارج از کشور را کاهش بدهیم یا بدون هزیه باشد تادر بازارها و نمایشگاه های تخصصی حضور داشته باشیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین