کد خبر: ۴۲۸۷۹۵
تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۷
رهبر جریان صدر عراق طرحی ۲۹ بندی را برای مدیریت این کشور پس از مرحله آزادسازی موصل و بیرون راندن داعش از کشور ارائه کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش سایت شبکه الجزیره، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق به دنبال اختلاف به وجود آمده میان شیعه‌های این کشور در مورد طرح سازش سیاسی و مرحله پس از نابودی داعش که از سوی ائتلاف ملی به رهبری عمار حکیم ارائه شد طرحی ۲۹ بندی را برای مدیریت کشور پس از آزادسازی موصل و بیرون راندن داعش از کشور ارائه کرد.

از جمله بندهای طرح صدر که از سوی دفترش منتشر شده تامین امنیت تمامی مرزهای عراق به شکل انحصاری توسط نیروهای ارتش و گارد مرزی (با اشاره به مخالفت صدر با مشارکت حشد شعبی در کنترل مرزها) و درخواست از دولت برای خارج کردن همه نیروهای اشغالگر و دوست از خاک عراق جهت حفظ اعتبار و حاکمیت کشور است.

در طرح پیشنهادی صدر جمع آوری سلاح‌های پراکنده شده در عراق و تحویل آنها به دولت از طریق راهکارهایی روشن و قاطعانه همراه با حفظ اعتبار و جایگاه جهاد و مقاومت،‌ تلاش برای پاکسازی دستگاه امنیتی از تمامی نیروهای بی‌منظم و تصویب قوانین در راستای بازگرداندن استقلال و اعتبار ارتش و نهادهای امنیتی درخواست شد.

همچنین رهبر جریان صدر عراق تعطیلی تمامی مراکز گروه‌های مسلح و یا تبدیل آنها به نهادهایی فرهنگی، مدنی، اجتماعی و یا انسانی و تلاش جدی برای جذب نیروهای بانظم حشد شعبی در دستگاه امنیتی به نحوی که استقلال، قدرت و حاکمیت حشد شعبی با تنظیم ساختاری خاص خودش حفظ شود را خواستار شد.

در طرح مذکور تاکید شد که دستگاه قضائی پاک و درست عراق باید محاکمه اشخاصی که با داعش همکاری کرده‌اند را برعهده گیرد و همچنین دولت و وزارت دادگستری باید به دقت پرونده‌های افراد بازداشت شده را بررسی کرده و بدون هیچ تبعیضی میان اقلیت‌ها و طوایف، تروریست‌ها، مفسدان و متجاوزان را محاکمه کنند.

صدر در ادامه ایجاد صندوق بین‌المللی برای حمایت از بازسازی‌ مناطق جنگ زده و آسیب دیده و نه فقط مناطق آزاد شده کشور را با نظارت دولت خواستار شد.

رهبر جریان صدر عراق درباره امور سیاسی نیز در این طرح بر آغاز گفت‌وگویی جامع برای آشتی ملی به نحوی که این گفت‌وگو مختص طبقه سیاسی نبوده بلکه گفت‌وگویی با حضور تمامی ادیان، مذاهب، اقلیت‌ها و رویکردها به دور از طرفداران حزب بعث و تروریست‌ها باشد، ‌تاکید کرد و گفت: این گفت‌وگو نباید براساس اصول سیاسی انتخابات بلکه براساس اصل سازش داخلی و اجتماعی باشد.

در طرح یاد شده بر لزوم آغاز گفت‌وگویی جدی و سازنده با طرف‌ها در اقلیم کردستان عراق جهت دستیابی به راه حل‌هایی برای کشور و ادامه گفت‌وگوی سیاسی جدی و سازنده‌ای برای حفظ وحدت، امنیت و حاکمیت عراق نه فقط در سطوح سیاسی بلکه بالاتر و عام‌تر از آن تاکید شده است.

همچنین صدر در طرح خود به شرایط انسانی به وجود آمده در برخی مناطق اشاره و تاکید کرد: باید نیازهای حیاتی ساکنان این مناطق به شکلی فوری از طریق ارتش برطرف شده و گروهی بین‌المللی برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر و تجاوزهایی که به حقوق طوایف و نژادها در عراق انجام شده، با هماهنگی مسئولان دولتی و پارلمانی تشکیل شود.

صدر در طرح پیشنهادی خود بر لزوم انجام تحقیقات درخصوص سقوط موصل به دست داعش در ژوئن ۲۰۱۴ و کشتار اسپایکر (قتل صدها سرباز به دست داعش در حدود دو سال قبل) و اعلام نتایج این تحقیقات به افکار عمومی تاکید کرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x