کد خبر: ۴۳۰۶۳۱
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵
مجریان و گزارشگران ورزشی باز هم سوژه دست منتقدان سخت‌گیر خود دادند.
آفتاب‌‌نیوز : روزنامه وقايع‌ اتفاقيه نوشت: «دوشنبه‌شب وقتي برنامه ۹۰ با اجراي عادل روي آنتن شبکه سه بود، شبکه ورزش هم داشت بازي ليورپول و لستر‌سيتي را پخش مي‌کرد. قرار بود اين بازي را جواد خياباني گزارش کند و بعضي‌ها هم طبق معمول منتظر بودند، گاف‌هاي جواد را ثبت و بلافاصله در فضاي مجازي پخش کنند اما اين‌ بار خياباني کلکسيون گاف‌‌هايش را نيم‌ساعت قبل از پخش مسابقه شروع کرده بود.

خياباني و آغاز اشتباهات قبل از شروع گزارش

جواد خياباني در محوطه جام‌جم و داخل اتومبيلش خواب مانده و بازي شروع شده بود! ۶ دقيقه ابتدايي مسابقه با صداي موزيک روي آنتن رفت و بعد يک نفر که گويا نامش عليپور بود، چند دقيقه از بازي را گزارش کرد. دقيقه ۱۱ بازي بود که خياباني خودش را به استوديو رساند و با اعتراف به خواب‌ ماندنش و البته عذرخواهي مبسوط کار گزارش را شروع کرد. خياباني ديروز در توضيح ماجرا به خبر‌آنلاين گفت: «راستش قبلش در شبکه سه براي بازي استقلال اجرا داشتم و بعد هم که بازي ليورپول با من بود. گفتم بين دو تا بازي بروم در ماشين يک‌خرده در اينترنت درباره دو تيم اطلاعات تکميلي بگيرم. داشتم اخبارشان را مي‌خواندم که چشمانم سنگين شد. فکر کنم ساعت حدود ۱۱ خوابم برد و تا ۱۱:۳۰ خوابيدم. فکر کنم دقيقش ۱۱:۳۳ بود که بيدار شدم. دويدم از پارکينگ جلوي ساختمان پخش تا رسيدم به استوديو، آن هم پنج دقيقه‌اي طول کشيد. در اين مدت هم که همکار خوبم آقاي عليپور داشت بازي را گزارش مي‌کرد. من هم همان اولش عذر خواستم و راستش را گفتم. خوشحالم که به مردم راستش را گفتم و بايد عذرخواهي مي‌کردم که کردم.»

اما اين تنها اشتباه خياباني نبود. البته شروع مقتدرانه‌اي براي يک روز پر اشتباه محسوب مي‌شد. داور بازي ليورپول و لستر، مايکل اوليور، داور ۳۰‌ساله انگليسي بود اما خياباني از لي ميسون به‌ عنوان داور بازي نام برد ولی چرا خياباني اين اشتباه را مرتکب شد؟ ماجرا از اين قرار است که ابتدا نام لي ميسون به‌ عنوان داور بازي اعلام شده بود اما ميسون بيمار مي‌شود و کميته مسابقات ليگ برتر انگليس مايکل اوليور را جايگزين او مي‌کند. اما گويا خياباني از اين تغيير بي‌اطلاع بوده و شايد هم هنگامي که داشته در اتومبيلش اطلاعات بازي را جمع‌آوري مي‌کرده، خوابش برده و متوجه اين تغيير نشده است!

اما اشتباه بعدي خياباني از اين هم جالب‌تر بود. او گرت ساوث‌گيت، سرمربي تيم ملي انگليس را که در ورزشگاه حاضر بود، نشناخت و هنگامي که تصاوير تلويزيوني او را نشان مي‌داد، خياباني بحث را به‌ سمت تشويق هواداران با بادبزن برد!

اشتباه بعدي خياباني درباره امره جان بود؛ هافبک تکنيکي و دونده ليورپول اما خياباني او را به‌ عنوان مدافع ليورپول معرفي کرد!

عادل هم خودي نشان داد

اما در آن طرف هم عادل شب پر اشتباهي را پشت سر گذاشت؛ البته او فقط دو اشتباه بزرگ داشت که قاعدتا نمي‌شود به‌ خاطر آنها لقب «پر اشتباه» به او داد اما براي کسي که کمتر اشتباه مي‌کند و براي به‌ خاطر‌ آوردن گاف‌هايش بايد خيلي جست‌وجو کرد، دو اشتباه زياد است. در بخشي از برنامه فردوسي‌پور مصاحبه‌اي زنده با کريم انصاري‌فرد داشت، آن هم از طريق اسکايپ. انصاري‌فرد دوران موفقي را در يونان پشت سر مي‌گذارد و به‌ همين‌ دليل، عادل نام او را در بين کانديداهاي مسابقه پيامکي‌‌اش درباره انتخاب مرد سال فوتبال ايران قرار داده بود. طبق معمول طرفداران پرسپوليس مشغول رأي‌ دادن به کانديداي پرسپوليسي اين نظرسنجي يعني سيدجلال حسيني بودند. استقلالي‌ها هم داشتند به اميد ابراهيمي رأي مي‌دادند. با توجه به حضور بازيکناني مثل سردار آزمون، رضا قوچان‌نژاد و عليرضا جهانبخش رقابت در اين نظرسنجي بسيار سخت به نظر مي‌رسيد اما در همين وضعيت و تا لحظه‌اي که عادل داشت با انصاري‌فرد حرف مي‌زد، کريم بيش از ۴۰ هزار رأي داشت. مجري کم‌اشتباه برنامه ۹۰ اما در اين لحظه مرتکب اشتباه عجيبي شد. او داشت از بزرگي کار کريم انصاري‌فرد حرف مي‌زد و مي‌گفت اين مهاجم بدون اين که حضور در تيم‌هاي سرخابي پايتخت را تجربه کند، به سطوح بالايي مثل تيم ملي و لژيونري در اروپا رسيده است ولی اين جمله اشتباه بود، زيرا کريم انصاري‌فرد سابقه حضور در پرسپوليس را دارد و بارها از علاقه فراوانش به اين تيم حرف زده است. اتفاقا، خود انصاري‌فرد عادل را از اشتباه درآورد و به او گفت در پرسپوليس بازي کرده است. تازه در اين لحظه بود که فردوسي‌پور متوجه اشتباهش شد!

اشتباه بعدي فردوسي‌پور در زمان بررسي نتايج نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا رخ داد. او درباره گروه‌هاي مختلف اين مسابقات حرف مي‌زد. نوبت به گروه B که رسيد، عادل از کار بزرگ استقلال خوزستان صحبت کرد. اين که اين تيم با وجود مشکلات مختلف و بزرگي که دارد، توانسته با دو برد در صدر گروهش بايستد. او در توضيح بزرگي کار استقلال خوزستان، از نتايج اين تيم حرف زد و گفت استقلال خوزستان در بازي اولش الفتح عربستان را برد که خيلي‌ها مي‌گفتند ضعيف‌ترين تيم اين تورنمنت است. عادل ادعا کرد که الفتح موفق شده لخويا، تيم پرقدرت قطر را با دو گل شکست بدهد اما اين بازي با تساوي دو بر دو تمام شده بود؛ البته اين نتيجه هم براي نشان‌دادن قدرت الفتح کافي بود اما به نظر مي‌رسيد فردوسي‌پور کمي هيجان‌زده شده بود و داشت دچار اغراق مي‌شد. فردوسي‌پور با اشاره همکارانش زود متوجه اين اشتباه شد.

مجري محبوب برنامه ۹۰ يک‌بار هم در مصاحبه با سيروس پورموسوي حرفي زد که نمي‌شود به آن «گاف» گفت. اما بهتر بود منظورش را طور ديگري مي‌رساند. او در مصاحبه با سرمربي استقلال خوزستان و در تشريح وضعيت اين تيم گفت: «هيچ‌کس انتظار نداشت استقلال خوزستان در اين بازي حتي مساوي هم بگيرد.» قطعا عادل منظور بدي از اين جمله نداشت اما براي تعريف و تمجيد کلمات و جملات بهتري هم هست. شب پراشتباه مجريان ورزشي تلويزيون فقط يک مهمان پراشتباه کم داشت. محمد فنايي، کارشناس داوري که يکي از کارشناسان مورد علاقه فردوسي‌پور است، در اين برنامه مرتکب اشتباه جالبي شد. او که انگار همه داوران همه رشته‌هاي ورزشي در تمام دنيا را مي‌شناسد، در بخشي از حرف‌هايش درگذشت مهدي خالدي، داور پيشکسوت کشتي را به خود آن مرحوم هم تسليت گفت. در کل، به نظر مي‌رسيد فردوسي‌پور بخشي از حواسش را معطوف به مسابقه تيم مورد علاقه‌اش، ليورپول با لستر‌سيتي کرده بود اما در مسابقه سوتي‌ دادن، باز هم اين جواد خياباني بود که با اقتدار پيروز شد.

دفاعيه خياباني: خوب بود دروغ مي‌گفتم؟

اشتباهات متعدد خياباني در مسابقه ليورپول - لستر، او را دوباره سوژه رسانه‌هاي اجتماعي کرد. خياباني اما به‌ خاطر صداقتش خود را شايسته اين همه انتقاد نمي‌داند: «راستش نمي‌دانم چرا اين قدر از اين که راستش را گفتم و عذرخواستم، دارم مؤاخذه مي‌شوم؟ خيلي سخت بود روي آنتن به دروغ بگويم مثلا تصادف کردم و همه هم برايم دل بسوزانند که بنده خدا تصادف کرده اما خودش را رسانده است؟ من دقايقي دير رسيدم و از اين بابت عذر مي‌خواهم. مي‌شد هيچ حرفي نزنم، مي‌شد بگويم تصادف کردم، مي‌شد هم راستش را بگويم. انتخاب من اين بود که راستش را بگويم و خوشحالم که روي آنتن با مردم صادق بودم.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین