کد خبر: ۴۳۵۹۹۴
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
یکی از ویژگی‌های تاریخی استان قزوین، واقع شدن نخستین خیابان طراحی شده در ایران در آن است که در زمان صفوی احداث شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
استان قزوین در شمال غربی ایران با استان‌های مازندران، گیلان، همدان، زنجان، مرکزی و البرز همسایه‌است، از عمارت چهلستون، سرای سعدالسلطنه، قلعه الموت، بازارهای سنتی، عمارت عالی قاپو، عمارت باغ سپهدار و...  می‌توان به عنوان جاذبه‌های گردشگری این استان نام برد.
نخستین خیابان ایران جه زمانی طراحی شد
قلعه الموت

قلعه الموت در شمال غربی استان قزوین، متعلق به ابتدای دوران اسلامی است، اما شهرت این قلعه به خاطر کاربری آن در دوران سلجوقی است.
نخستین خیابان ایران جه زمانی طراحی شد

در این دوران، حسن صباح مروج مذهب اسماعیلیه، این قلعه را به عنوان مقر خود و محلی برای فعالیت پیروان این فرقه خریداری کرد و از آن پس این قلعه شهرتی ویژه در تاریخ پیدا کرد.

این قلعه از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده است که هر بخش شامل قلعه پایین و قلعه بالا است، بین دو قسمت قلعه میدانگاهی قرار دارد که بر گرداگرد آن، دیواری محوطه قلعه را به دو قسمت تقسیم کرده است.

یکی از ویژگی‌های بارز قلعه الموت سیستم آبرسانی پیچیده‌ آن است که با تنبوشه‌هایی به قطر 10 سانتی‌متر آب را از چشمه کلدر به دژ می‌رسانده و در حوض‌های سنگی ذخیره می‌کرده‌ است.

سرای سعدالسلطنه

 این سرای 2/6 هکتاری که در دوره قاجار ساخته شده‌است، یکی از بزرگترین سراهای تجاری ایران محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های بارز معماری این بنا می‌توان به چهار سوقی در آن اشاره کرد که بر فراز آن گنبد کاشی‌کاری وجود دارد، این بنا در سال‌های اخیر مرمت شده و اکنون بازار صنایع دستی و رستوران سنتی آن مورد توجه گردشگران است.

نخستین خیابان ایران جه زمانی طراحی شد

  عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو متعلق به دوره صفوی داری معماری شاخصی است از جمله آنکه بنای سردر این عمارت شامل ایوان رفیع ورودی با قوس تیزه‌دار و سه ردیف طاق نما در طرفین آن است و گوشواره‌هایی با ستون نماهای آجری در دو طبقه، نمای سردر را تکمیل می‌کنند.

نخستین خیابان ایران جه زمانی طراحی شد

همچنین این عمارت در اولین خیابان طراحی شده ایران یعنی خیابان سپه قرار دارد، این خیابان نیز در زمان شاه طهماسب صفوی احداث شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین