کد خبر: ۴۳۶۶۴۰
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
آخرین اخبار انتخابات ۹۶
واپسین ساعات سال ۱۳۹۵ با آغاز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور همراه بود که تا ۶ فروردین ۱۳۹۶ ادامه داشت و این نوید شروع نوروزی انتخاباتی بود.
آفتاب‌‌نیوز : بازار ثبت‌نام‌ کاندیداهای انتخابات شوراها به خصوص در حوزه تهران، ری و تجریش بسیار گرم بود و طبق آمار ارائه شده از سوی مسئولان، ۳ هزار نفر در این حوزه کاندیدا شدند و در این دوره شاهد رشد ۵۳ درصدی ثبت‌نام کنندگان در پایتخت بودیم. هرچند که نام‌نویسی بسیاری از شخصیت‌های ورزشی، هنری و برخی آقازاده‌ها موجب ایجاد حواشی و بروز انتقادهایی شده است.

به گزارش آفتاب و به نقل از ایسنا، از طرفی محمود احمدی‌نژاد در ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۵ با وجود اینکه پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود در انتخابات پیش‌رو از هیچ شخص یا گروهی حمایت نمی‌کند، در بیانیه جدیدی رسما از کاندیداتوری حمید بقایی حمایت کرد. شاید این موضوع معادلات انتخاباتی را به خصوص در جناح اصولگرا به هم ریخته باشد. البته جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به "جمنا" همچنان راه خود را پیش می‌رود و آنها کمیته نظارت بر انتخابات در مجمع ملی دوم خود را نیز مشخص کردند. در عین حال اعلام کردند که بعد از برگزاری مجمع دوم و انتخاب ۵ کاندیدای نهایی، دیداری با مراجع و علمای قم خواهند داشت.

اصلاح‌طلبان نیز که پیش از این "حسن روحانی" را به عنوان کاندیدای قطعی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کردند، اکنون برای انتخابات شوراهای اسلامی فعال‌تر عمل می‌کنند. "حسین مرعشی" به عنوان رییس ستاد انتخابات شورای شهر اصلاح طلبان تهران انتخاب شده و آنها اعلام کردند که لیست نهایی پس از تایید صلاحیت‌ها اعلام خواهد شد. در عین حال زمزمه‌هایی از احتمال انتشار دو یا سه لیست برای انتخابات شورای شهر تهران از سوی اصلاح‌طلبان به گوش می‌خورد که در همین راستا جمعی از جوانان اصلاح طلب با ایجاد پویشی به نام "همه برای لیست واحد" از همه اصلاح طلبان خواستند تا در صورت عدم حضور در لیست واحد شورای عالی سیاستگذاری، به نفع افراد حاضر در لیست از ادامه فعالیت های کاندیداتوری به نفع لیست واحد انصراف دهند.

گفتنی است مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در حرم رضوی(ع) در روز اول فروردین، شرکت عموم مردم و عمل به قانون در انتخابات پیش‌رو را مورد تاکید قرار دادند. رییس‌جمهور کشور نیز در نخستین جلسه هیات دولت از وزیر کشور خواست تا پیرو دستور قبلی، گزارش اقدامات انجام شده در تأمین امنیت کامل برای انتخابات سالم و قانونی، برخورد با تخلفات امنیتی و بازداشت مشکوک تعدادی از فعالان رسانه‌ای در آستانه انتخابات را ارایه نماید.

پیام های نوروزی جمعی از سیاسیون کشور از جمله پیام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشور، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز رنگ و بوی انتخاباتی داشت و همگی مشارکت حداکثری، رقابت سالم و برگزاری انتخابات قانونی را مورد تاکید قرار دادند.

*شرکت عموم مردم و عمل به قانون؛ دو خواسته رهبر انقلاب درباره انتخابات پیش‌رو

آیت‌الله خامنه‌ای در اولین روز سال نو، در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی(ع) در بخشی از سخنان خود انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را بسیار مهم خواندند و تأکید کردند: در نظام اسلامی انتخابات یکی از دو رکن مردم سالاری دینی و باعث فخر ملت ایران در جهان است. ‌

ایشان تلاش دشمنان برای نادیده گرفتن یا اتهام زدن به انتخابات ایران را نشانه اهمیت این موضوع دانستند و افزودند: انتخابات پدیده‌ای اقتدارآفرین و مایه عزت و آبروی بیشتر ملت ایران است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مجذوب شدن مردم و صاحبنظران کشورهای مختلف به ایده امام راحل عظیم الشان یعنی مردم سالاری دینی یا همان جمهوری اسلامی خاطرنشان کردند: مردم سالاری دینی متکی بر انتخابات است و ملت باید واقعاً در انتخابات بدرخشد.

رهبر انقلاب اسلامی، شرکت عمومی و حضور همه واجدان شرایط را در روز رأی گیری، خواسته اصلی و مهم خود اعلام و تأکید کردند: همه وارد شوند و انتخابات پرشوری را رقم بزنند.

ایشان با تأکید بر ضرورت عمل به مرّ قانون در انتخابات، نتیجه رأی ملت را هر چه که باشد معتبر و قانونی خواندند و افزودند: اینجانب هیچ گاه در انتخابات دخالت نمی کنم و نمی گویم مردم به چه کسی رأی بدهند یا ندهند اما اگر کسانی بخواهند در مقابل رأی ملت بایستند و با ایجاد مزاحمت رأی مردم را بشکنند، دخالت می کنم و در مقابل آنها خواهم ایستاد.

رهبر انقلاب اسلامی با دعوت از مردم برای تشخیص و حضور در انتخابات گفتند: به توفیق الهی انتخابات اردیبهشت، پرشور و فراگیر خواهد بود و ان‌شاءالله نتیجه هر دو انتخابات، رضایت پروردگار را جلب خواهد کرد.

*دستور روحانی به وزیر کشور برای گزارش اقدامات امنیتی انتخابات و بازداشت فعالان رسانه‌ای


رییس‌جمهور کشورمان از وزیر کشور خواست پیرو دستور قبلی، گزارش اقدامات انجام شده در تأمین امنیت کامل برای انتخابات سالم و قانونی، برخورد با تخلفات امنیتی و بازداشت مشکوک تعدادی از فعالان رسانه‌ای در آستانه انتخابات را ارایه نماید.

روحانی با تأکید بر رهنمودهای صریح مقام معظم رهبری درخصوص لزوم تأمین شرایط برای حضور و مشارکت گسترده مردم در انتخابات، خاطرنشان کرد: تضمین امنیت همه مردم در سال تولید و اشتغال ضرورت دارد و باید از اقدام غیرقانونی نهادهایی که حق مداخله در انتخابات را ندارند، به طور جدی جلوگیری شود.

*معاون اول رئیس‌جمهور: رای مردم صیانت می‌شود

اسحاق جهانگیری دو انتخابات پیش رو را بسیار مهم دانست و گفت: با اطمینان اعلام می‌کنم که از رای مردم صیانت و حفاظت می‌گردد و هماهنگی خوبی بین دستگاه‌ها برای برگزاری انتخابات وجود دارد و از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی نقش مهمی در مسایل کشور دارد، بطوری‌که ریاست‌جمهوری پس از رهبری مقام دوم کشور را دارد و مسئول اجرای قانون اساسی است و مردم با رای خود سرنوشت، کشور را برای چهار سال به یک نفر واگذار می‌کنند.

*ثبت‌نام ۲۸۷ هزار و ۴۲۵ نفر برای انتخابات شوراها در سراسر کشور/ ۳ هزار نفر در حوزه تهران، ری و تجریش


علی‌اصغر احمدی در نشست خبری خود گفت: براساس برنامه و زمان‌بندی، آغاز ثبت‌نام انتخابات شوراها از ۳۰ اسفند ۹۵ در سراسر کشور در فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها انجام شده و مهلت آن تا ساعت ۲۴ ششم فروردین سال ۹۶ بوده که در مجموع براساس آماری که وارد سامانه شده ۲۸۷ هزار و ۴۲۵ نفر ثبت‌نام انجام دادند.

رئیس ستاد انتخابات کل کشور با بیان اینکه در کلانشهر تهران برای ۲۱ کرسی، ۳۰۰۰ نفر ثبت‌نامی داشته‌ایم، تصریح کرد: ۵۲۳ نفر از آنها خانم‌ها و ۲۴۷۷ نفر از آنها آقایان بودند. براساس رنج سنی هم سن ۳۰ تا ۳۵ بیشترین ثبت‌نامی بوده که ۵۱ هزار و ۹۹۲ نفر بودند.

*افزایش ۵۳ درصدی ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات شورای شهر تهران

نرخ ثبت­‌نام کنندگان برای عضویت در شوراهای شهری و روستایی در سطح استان رقم ۲۳ درصد افزایش را نشان می­‌دهد که این آمار در شهر تهران به عنوان پایتخت ۵۳ درصد رشد داشته است. این حاکی از نشاط اجتماعی مردم و امید به تحولات مثبت کشور و آینده است.

*انتخابات الکترونیک عمدتا در شهرهای توابع استان تهران برگزار می‌شود


رئیس کمیته انفورماتیک هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا کشور اظهار کرد: براساس توافق صورت گرفته با وزارت کشور در شهرهایی که اعضای شورای شهر آنها ۷ یا ۹ نفره باشند، انتخابات به صورت الکترونیک برگزار می‌شود که این شهرها عمدتا در استان تهران هستند.

*احمدی‌نژاد از بقایی حمایت کرد

محمود احمدی‌نژاد با وجود اینکه پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در انتخابات از هیچ شخص یا گروهی حمایت نخواهد کرد در بیانیه جدید خود از کاندیداتوری حمید بقایی حمایت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "اینجانب مصمم هستم با استعانت از پروردگار متعال، وظایف سیاسی و اجتماعی خود را در قبال مردم و کشور عزیزم به گونه ای انجام دهم که مردم اطمینان یابند، افراد صالح از دایره انتخاب آنان کنار گذاشته نخواهند شد.

بر این باورم که در شرایط امروز کشور، این حداقل کاری است که باید برای انقلاب مظلوم اسلامی، کشور و ملتم به انجام برسانم.

خوشبختانه با حضور و کاندیداتوری برادر عزیزم آقای بقایی، فضای انتخاباتی و سیاسی از دو قطبی انحصاری دو جناح سابقه دار در حاکمیت خارج شده و اینک علاوه بر دو جناح سنتی، حداقل یک فرد مستقل نیز در انتخابات حضور دارد، دایره انتخاب مردم گسترده تر شده و از انحصار دو قطب سیاسی کشور خارج شده است.

آقای حمید بقایی فردی صالح، مومن، انقلابی، مردمی، پاک و کارآمد و دلسوز ملت است. حق انتخاب با مردم است و هر کسی که مورد اعتماد اکثریت ملت قرار گیرد، منتخب همه ملت و مورد احترام خواهد بود و همگان باید در اداره کشور او را یاری نمایند. "

*مرعشی رییس ستاد تهران در انتخابات شورای شهر شد


شورای ستاد تهران حسین مرعشی را به عنوان رییس ستاد انتخابات شورای شهر اصلاح طلبان تهران انتخاب کرد.

*ارائه لیست نهایی شورای شهر اصلاح‌طلبان پس از تایید صلاحیت‌ها


رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: پس از این‌که تایید صلاحیت‌ها انجام شد بر اساس شاخص ها و انجام نوعی غربالگری به لیست نهایی برای شورای شهر می‌رسیم.

*۵۰ درصد لیست اصلاح‌طلبان شورای پنجم، زنان و جوانان خواهند بود/ شهردار مشخص نیست


قائم مقام مجمع زنان اصلاح‌طلب به شائبه‌ها در خصوص گزینه اصلاح‌طلبان و اجماع بر شهردار شدن محسن هاشمی یا مهرعلیزاده پاسخ داد.

*اصلاح طلبان به پویش "همه برای لیست واحد" بپیوندند


جوانان اصلاح طلب با ایجاد پویشی به نام"همه برای لیست واحد"از همه اصلاح طلبان در خواست کردند در صورت عدم حضور در لیست واحد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به نفع افراد حاضر در لیست از ادامه فعالیت های کاندیداتوری به نفع لیست واحد انصراف دهند.

*دعوت نمایندگان از کاندیداهای اصلاح‌طلب شوراها برای پیوستن به "کمپین انصراف"

جمعی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای از کاندیداهای اصلاح‌طلب انتخابات شورای شهر دعوت کردند در راستای تقویت حرکت جمعی و با هدف رسیدن به "لیست واحد" به "کمپین انصراف" بپیوندند.

*دعوت جمعی از احزاب و نمایندگان ادوار از حشمتیان برای حضور در انتخابات

جمعی از احزاب عضو جبهه مستقلین و اعتدالگرایان و جبهه پیشرفت رفاه، عدالت، و ۸۴ نماینده ادوار مختلف مجلس از رییس خانه احزاب برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند.

*اعضای کمیته نظارت جمنا مشخص شدند/جمع‌بندی درباره برگزاری مجمع ملی دوم

پنجمین جلسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به ریاست غلامعلی حدادعادل برگزار شد که طی آن اعضای «کمیته هیأت نظارت» این تشکل سیاسی اصولگرا نیز مشخص شدند.

اعضای این کمیته که وظیفه نظارت بر انتخابات در مجمع ملی دوم جبهه را عهده‌دار هستند، به شرح زیر است: حجت‌الاسلام آشتیانی به عنوان رئیس هیأت و محمدنبی حبیبی و منیره نوبخت نیز به عنوان اعضای این کمیته تعیین شدند و هادی ایمانی نیز به عنوان حقوقدان، به جمع اعضای این کمیته پیوست.

*مذاکره اعضای شورای مرکزی جمنا با نامزدهای انتخابات و علمای قم

عضو هیئت رئیسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: با همه کاندیداها صحبت و مذاکره شده است و تمامی آنها در مجمع دوم حضور دارند و برنامه های خود را تشریح خواهند کرد.

فروزنده خاطرنشان کرد: شورای مرکزی جبهه پس از برگزاری مجمع دوم خدمت مراجع و علما در قم خواهند رسید و گزارشی از فعالیت های جبهه ارائه و از ارشادات و رهنمودهای ایشان استفاده خواهند کرد.

*هشدار توئیتری حسام‌الدین آشنا به انتخابات ‌ستیزان


مشاور فرهنگی رییس جمهور در پیامی توئیتری به انتخابات‌ستیزان هشدار داد و گفت: انتخابات ستیزان از هر دسته و سازمانی که هستند، بدانند، باید منتظر مداخله حکیمانه رهبری و مواجهه قاطعانه مردمی باشند.

*آخرین اظهارات انتخاباتی محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیام هایی توئیتری، نظرات خود درباره کاندیدای جبهه مردمی نیروی انقلاب برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و گفت: کسی که در جمع انتخاب شد به صحنه بیاید، کسی که انتخاب نشد به کمک منتخب بشتابد. امیدوارم نیروهای انقلاب ظرفیت جدیدی از تصمیم گیری جمعی را از خود نشان دهند.

*خطیب اولین نماز جمعه تهران در سال ۹۶: رقابت های انتخاباتی منطقی باشد

حجت‌الاسلام صدیقی خطیب اولین نماز جمعه تهران در سال 96 گفت: حضور مردم در انتخابات باعث تحکیم نظام می‌شود، رقابت های انتخاباتی منطقی باشد از افرادی که از طرف بیگانگان حمایت می شوند، حمایت نکنید.

حجت الاسلام صدیقی ادامه داد: به کسانی که در معرض رای گرفتن مردم هستند می گویم که عمل به مر قانون را مدنظر قرار دهند. کسانی که می خواهند حافظان قانون باشند نباید قانون شکنی کنند. مثل ۸۸ نشود. به رای مردم تمکین کنید ببینید آرای مردم در چه بوده است و به همان تمکین کنید. رقابت ها باید منطقی باشد. باید رصد کنید اگر اشخاصی از طرف بیگانگان حمایت می شوند و پشت پرده ها دارند از آنها حمایت نکنید.

امام جمعه موقت تهران همچنین تاکید کرد: کسانی را باید انتخاب کنید که توان مبارزه با فساد را داشته باشند. دنبال آفتابه دزدها نروند و ریشه فساد را برطرف کنند. در مورد مسئله تبعیض که یکی از مسائل مهم کشور است توجه داشته باشند و با تبعیض ها مبارزه کنند. از متن مردم باشد تا درد آنها را بفهمد اگر از قشر اشرافی باشد دیگر درد طلبه جوان یا آن راننده را نمی فهمند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین