کد خبر: ۴۳۸۵۵۷
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۴

واکنش چهره‌های سیاسی به ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری

ثبت‌نام احمدی‌نژاد در دومین روز نام‌نویسی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری واکنش برخی فعالان سیاسی را در پی داشت.
آفتاب‌‌نیوز :
شاید دومین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری پرحاشیه‌ترین روز ثبت‌نام باشد. مدت‌ها بود که بقایی اعلام کاندیداتوری کرده بود و از قبل مشخص شده بود که رحیم مشایی و محمود احمدی‌نژاد در روز ثبت‌نام او را همراهی می‌کنند. امروز قبل از ظهر بقایی به همراهی احمدی نژاد و مشایی برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کرد. شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که شخص احمدی نژاد ثبت نام کند اما بر خلاف توصیه رهبری محمود احمدی نژاد ثبت نام کرد تا ثابت کند در این چهار ساله هیچ تغییری نکرده است و حواشی او پربارتر از اصل است. 
 
ثبت نام محمود احمدی نژاد در بین فعالان سیاسی بازتاب های زیادی داشت:  
 
احمدی‌نژاد کمربند انتحاری به خود بسته است 
 
حسین کنعانی‌مقدم فعال سیاسی اصولگرا درباره نامزدی احمدی‌نژاد گفت:‌ این یک عمل انتحاری است و ایشان یک کمربند انفجاری به دور خودش بسته و وارد میدان شده است. پیام این اقدام احمدی نژاد به ضد انقلاب این است که شما بخوابید ما بیداریم. با توجه به صراحت توصیه رهبری نباید ثبت نام می کردند و این نوعی نافرمانی است. 
 
ثبت‌نام احمدی‌نژاد سند بصیرت آیت‌الله هاشمی است 
 
یاسر هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی گفت: این سند بصیرت آیت‌الله هاشمی است. 
 
توصیه‌های رهبری برای احمدی‌نژاد محلی از اعراب ندارد 
 
رئوفیان از فعالان سیاسی اصولگرا گفت: ثبت‌نام احمدی‌نژاد نیاز به اظهار نظر ندارد و اظهرمن الشمس است که ایشان با این عمل هرچه را که در گذشته بافته بود را پنبه کرد. با این عمل کذب ادعای خود را در گذشته ثابت کرد. 
 
او افزود: ایشان که ادعا می‌کردند فردی ولایتمدار هستند و امروز ثبت نام کردند یعنی ثابت کردند که ادعای او در گذشته کذب بوده است به خصوص در مورد ولایتمداری ایشان و لذا هر تلاشی که دلسوزان انقلاب می کردند تا نیت ایشان را بر ملا کنند  در حد این حرکت تاثیر گذار نیست. ایشان با ثبت‌نام خود ثابت کردند که توصیه‌های رهبری برای او محلی از اعراب ندارد.  امیدوارم با این اقدام به دور از هیاهو با یک عکس‌العمل مبتنی بر قانون برخورد شود و مسئولین با این پدیده برخورد کند. 
 
با عدم رعایت اخلاق امید و اعتماد را خدشه‌دار نکنیم 
 
معصومه ابتکار عضو کابینه دولت یازدهم گفت: کارنامه اعمال برخی از اشخاص برای مردم و دستگاه‌های نظارتی مشخص است. ما امیدواریم اخلاق که یکی از مهمترین چارچوب‌های انتخاباتی است رعایت شود. یکی از مهمترین مولفه‌های انتخاباتی امید و اعتماد مردم به نظام است؛ خدای نکرده با عدم رعایت اخلاق این امید و اعتماد را خدشه‌دار نکنیم. 
 
به اندازه همه ظلم‌هایی که دیدید ظلم کردید 
 
مهدی کوچک‌زاده نماینده پیشین مجلس با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام در این باره نوشت: شما به اندازه همه ظلم‌هایی که دیدید ظلم کردید! آخرین توصیه‌ام به خودم  و به شما پناه بردن به خدای قادر متعال از شر وسواسان خناس و خود شیفتگی است. 
 
توصیه‌های رهبری برای همه لازم الاجرا است 
 
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور  گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری و توصیه‌های ایشان برای همه لازم الاجرا است. بنابراین همه ما که در ساختار نظام جمهوری اسلامی خدمت می‌کنیم این وضعیت را باید قبول داشته باشیم که ولایت فقیه یک واقعیت است که علاوه بر آموزه‌های دینی در قانون اساسی ما هم بر آن تاکید شده است، بنابراین هر کس که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت بپذیرد، قاعدتا باید کلیه اصول قانون اساسی را هم قبول داشته باشد و بر اساس آن عمل کند. 
 
تصمیم نهایی با مردم و نظام است 
 
محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن دولت یازدهم گفت: تصمیم نهایی در این خصوص با مردم و نظام است. 
 
احمدی‌نژاد ابتدا پاسخگوی مفاسد اقتصادی دولتش باشد 
 
محسن سرخو کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران گفت: اگر کسی خود را دارای صلاحیت  پست ریاست‌جمهوری بداند و برای رسیدن به آن اعلام امادگی کند، بسیار هم خوب است اما آقای احمدی‌نژاد بهتر است پیش از آنکه خود را کاندیدای این دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند، بهتر است خود را برای پاسخ به پرسش‌های متعدد آماده کند. 
 
او افزود: اولین پرسش این است که چرا آقای احمدی‌نژاد که خود را فردی ولایت‌مدار اعلام می‌کند بر خلاف نظر صریح مقام معظم رهبری عمل کرده و وارد میدان شده است؟ پرسش دوم این که اگر ایشان امروز برای شرکت در این رقابت اعلام رسمی کرده است، باید به بسیاری از ابهاماتی که در بخش‌های مختلف سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی در زمان هشت ساله ریاست جمهوری‌اش مردم با آن دست به گریبان بوده‌اند، پاسخگو باشد. 
 
صلاحیت احمدی‌نژاد خود به خود رد است 
 
عبدخدایی از فعالان سیاسی اصولگرا گفت: اگر احمدی‌نژاد ولایت فقیه را به صورتی که امام خمینی تبیین می‌کردند پذیرفته باشد و اگر احساس کند که رهبری با این ثبت نام مخالف است،‌ نباید کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می‌شدند و باید صلاحیت ایشان به صورت خود به خود رد شود زیرا بر خلاف نظر ولی فقیه و تقریبا بر خلاف قانون اساسی عمل کرده است. 
 
او افزود:‌ حضرت امام به ولایت مطلقه فقیه معتقد بودند و از اصول دین می دانستند و اگر احمدی‌نژاد با همین چارت، امام و ولی فقیه را قبول کرده باشد نباید ثبت نام می‌کرد. آیت الله هاشمی هم در صحبت‌های خود می‌گفتند «گاهی اختلاف نظرهائی پیش می آید ولی هر جا نتوانیم حل کنیم من کوتاه می آیم و از ایشان تبعیت می‌کنم» این کار آقای هاشمی به دلیل این بود که ایشان به ولایت فقیه اعتقاد داشتند. هیچ مانعی ندارد که کسی با نظر ولی فقیه اختلاف داشته باشد ولی در عام باید حکم را بپذیرد.  
 
ثبت‌نام احمدی‌نژاد راه را برای بسیاری از سرکشی‌ها باز می‌کند 
 
آیت‌الله غرویان از فعالان سیاسی اصولگرا در این باره می‌گوید: جریان احمدی‌نژاد تمرد از نظر رهبری کرده که به نظر من خیلی مهم است و به هر حال نظر رهبری را زیر پا گذاشتند. حرکتی که امروز احمدی نژاد انجام داد رویداد خطرناکی است که باید مسئولان به آن بپردازند. به نظر من این خیلی راه را برای سرکشی‌ها بیشتر باز خواهد کرد. 
 
او افزود: دیدم بعضی از طرفداران ایشان اعلام برائت کردند. کار بسیار درستی است و توقع می‌رود که بزرگترها اعلام برائت کند؛ چون آنهایی که ادعای بصیرت و ذوب در ولایت می‌کنند و کفن پوش می‌شدند الان باید باید واکنش نشان دهند. 
 
از سه قطبی رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد استقبال می‌کنیم 
 
سعید لیلاز تحلیلگر مسائل سیاسی واقتصادی در رابطه با ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: از این خبر متعجب نیستم، این تصمیم قابل پیش‌بینی بود، مخاطب آقای احمدی‌نژاد اصلاحات وروحانی نیست؛ بلکه مخاطب او کل نظام است. مخاطب رییس جمهور سابق، اصلاح‌طلبان نیستند بلکه مخاطب او مقامات ارشد نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می‌شود. من این مساله را در سال ۸۵ نیز مطرح کرده‌ام و بازهم تکرار می کنم که آقای احمدی ‌‌نژاد می‌تواند این کار را بکند. 
 
او در رابطه با احتمال تایید  یا ردصلاحیت محمود احمدی نژاد بیان داشت: به احتمال بسیار زیاد صلاحیت او تایید نخواهد شد؛ اما اگر تایید شود بهتر است چرا که اگر با سه گرایش رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد وارد انتخابات ۹۶ شویم بهترین انتخابات ریاست جمهوری رقم خواهد خورد؛ چون عیار هر کدام از کاندیداها سنجیده خواهد شد و مشخص می شود که هر کدام چه میزان طرفدار دارند. اگر با این سه گرایش وارد انتخابات شویم مشخص می شود چه گرایشی در کشور طرفداران بیشتری دارد. 
 
پایانِ احمدی‌نژاد 
 
الیاس نادران نماینده اصولگرای پیشین مجلس و از حامیان سابق احمدی‌نژاد در توییتر خود نسبت به نامزدی محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد و نوشت: پایان احمدی‌نژاد.

منبع: ایلنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین