کد خبر: ۴۳۹۳۵۰
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
معاون سازمان میراث فرهنگی:
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: رتبه و شاخص های گردشگری ایران در سال 2016 و در سطح جهانی، چهار پله ارتقا یافته است.
آفتاب‌‌نیوز : مرتضی رحمانی موحد روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره جایگاه کنونی گردشگری ایران در جهان، با استناد به گزارش مجمع جهانی اقتصاد که به تازگی منتشر شده، افزود: براساس این گزارش، گردشگری ایران در سال 2016 نسبت به سال 2015 چهار پله رشد داشته و در جایگاه نود وسوم جهان قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه صنعت گردشگری ایران در اغلب شاخص های جهانی رشد چشمگیر داشته، گفت: شاخص های اعلام شده از مراجع معتبر جهانی، موید موفقیت و کامیابی دولت تدبیر و امید در صنعت گردشگری است.

معاون گردشگری کشور با اشاره به توجه ویژه ی دولت یازدهم به صنعت گردشگری، تصریح کرد: سیاستگذاری درست در عرصه ی بین الملل، تامین زیرساخت ها، مدیریت مشارکتی و تعامل با بخش خصوصی و فعالان گردشگری، خنثی کردن توطئه ایران هراسی، جلب توجه جهانیان به گردشگری ایران، بازارسازی، تبدیل تعارضات به همکاری ها و قرار گرفتن ایران به عنوان میزبان و مرجع تعاملات و نشست ها و همکاری ها از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در این بخش است.

رحمانی موحود با اشاره به برخی شاخص های دیگر اعلام شده در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، گفت: بنا به گزارش یاد شده، ایران در بستر و شرایط تجاری از رتبه 119 به 79 صعود کرده است. همچنین در زمینه منابع انسانی و بازار کار از رتبه 114 به 105 و در آزادی های بین المللی کسب و کار از 116 به جایگاه 109 و زیرساخت های حمل و نقل هوایی از 93 به 89 ارتقا یافته است.
وی افزود: این شاخص ها معنی روشن و قابل درک برای متخصصین فن به طور خاص و برای مردم به طور عموم دارد.

معاون گردشگری کشور ادامه داد: معنای این ارقام و تغییرات، بهبود فضای کسب و کار، سهولت سرمایه گذاری، تسهیل ساز و کار صدور مجوزها و موافقت ها، کوتاه شدن زمان دریافت مجوزها، ثبات اقتصادی، ضریب اطمینان سرمایه گذاری و کاهش ریسک و... در صنعت گردشگری از منظر اقتصاد جهانی است.
رحمانی موحد تاکید کرد: این شاخص ها حاکی از موفقیت سیاست های اقتصادی و دیپلماتیک دولت تدبیر و امید در حوزه ملی و بین المللی است، دو محوری که رییس جمهوری بر آن تاکید داشتند و محور برنامه های دولت یازدهم بود.

وی با اشاره به رشد میانگین 10 درصدی افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران در دوره دولت یازدهم، و نیز معرفی ایران به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری جهان از سوی محافل، تشکل ها و نشریات معتبر جهانی در پی برجام، آن را حاصل باور و توجه ویژه دولت یازدهم به جایگاه و اهمیت گردشگری در اقتصاد ملی و توسعه پایدار کشور دانست.
رحمانی موحد عنوان کرد: شاخص اولویت دولت به گردشگری و سفر 13 رتبه ارتقا یافته و از 130 به 117 رسیده است. این نکته و دستاورد بسیار ارزشمندی برای کشور است و مادامی که صنعت کردشگری در باور سیاستگذاران قرار نگیرد، امید به تحقق اهداف و سیاست ها و سند چشم انداز نمی رود.

معاون گردشگری کشور افزود: پس از تخریب و صدمه ای که بر اثر سیاست های نادرست دولت های نهم و دهم به صنعت گردشگری وارد شد، خوشبختانه با درایت جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهوری و سیاست های دولت تدبیر و امید، افق روشنی فراروی صنعت گردشگری گشوده شد که مجمع جهانی اقتصاد نیز در ارزیابی خود آن را متمایز دیده است.
رحمانی موحد با اشاره به نقش و توجه نهاد سیاسی در موفقیت ساختارهای اقتصادی گفت: این رویکرد دولت یازدهم به صنعت گردشگری موجب مباهات است.
وی با تاکید به جایگاه گردشگری در برنامه ششم توسعه تصریح کرد: با تداوم این نگاه و توجه به صنعت گردشگری، اطمینان به دستیابی به اهداف و تحقق سند چشم انداز بسیار بیشتر شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین