کد خبر: ۴۴۵۱۶۰
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
رئیس ستاد امنیت انتخابات گفت: آمادگی های امنیتی، اشراف اطلاعاتی و برنامه ریزی یگان‌های واکنش سریع به گونه‌ای طراحی شده تا هر گونه اقدامی که بخواهد در نظم و امنیت انتخابات اخلال ایجاد کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با قاطعیت با آن برخورد می شود.
آفتاب‌‌نیوز :

 حسین ذوالفقاری گفت:‌ از شهریور ماه سال گذشته کار تأمین امنیت انتخابات در دستور کار شورای امنیت کشور و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی قرار گرفت و از آن زمان تاکنون اقدامات زیادی صورت گرفته است.


به گزارش ایسنا،وی با بیان اینکه برخی اقدامات مربوط به قبل از انتخابات و بخشی هم مربوط به زمان ثبت نام و بررسی صلاحیت کاندیداها بود، افزود: اکنون نیز که در مرحله تبلیغاتی انتخاباتی هستیم یک مرحله دیگری از کار تأمین امنیت ادامه دارد.


ذوالفقاری با بیان اینکه تأمین امنیت انتخابات در روز برگزاری انتخابات و پس از آن نیز ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: ستاد امنیت انتخابات به صورت مستمر تشکیل می‌شود و همه دستگاه‌های نظامی اطلاعاتی، انتظامی، قضایی و صدا و سیما در این ستاد حضور دارند و هماهنگی منسجمی وجود دارد و همه مواردی که ممکن است آسیب امنیتی باشد مورد رصد و بررسی قرار می‌گیرد.


 معاون امنیتی، انتظامی وزارت کشور با اشاره به اینکه طرح‌های امنیتی انتظامی توسط دستگاه‌ها و مخصوصاً نیروی انتظامی تهیه شده عنوان کرد: قرارگاه نیروی انتظامی در این زمینه تشکیل شده و همه دستگاه‌ها در همکاری و همراهی با این قرارگاه‌ها هستند.


ذوالفقاری افزود: نیروهای کمکی که لازم بود برای تأمین امنیت شعب اخذ رأی به نیروی انتظامی کمک کنند با بررسی‌هایی که در ستاد امنیت صورت گرفت از طریق ستاد نیروهای کل مسلح توسط سپاه پاسداران تأمین شده و در آمادگی کامل قرار دارند.


وی یادآور شد: بیش از 260 هزار نفر به طور مستقیم کار تأمین امنیت انتخابات را به عهده دارند و البته نیروهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی از نقاط صفر مرزی تا عمق مناطق مختلف کشور مشغول فعالیت های جاری خود در تأمین امنیت هستند و قطعا در هفته آینده این روند به طور متناسب تقویت خواهد شد.


معاون امنیتی، انتظامی وزارت کشور گفت: در طول مدتی که فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدها شروع شده، کار تأمین امنیت ایشان در سفرهایی که به استان‌های مختلف داشتند دنبال شده و نظم و امنیت در برنامه‌های تبلیغاتی کاملا برقرار شده است. در خصوص نظم در برنامه ها، البته تخلفات جزئی وجود داشته است؛ ولی در مجموع تاکنون هیچ گونه تحرک یا حتی بی نظمی که بخواهد در بحث امنیتی انتخابات اخلال ایجاد کند را نداشته‌ایم.


معاون وزیر کشور با تأکید بر اینکه هیچ مورد ناامنی تا این لحظه که در خدمت شما هستم متوجه امنیت انتخابات نبوده است، افزود: آسیب‌های احتمالی امنیتی انتخابات به طور مستمر و لحظه‌ای توسط جامعه اطلاعاتی رصد می‌شود و همه بررسی‌هایی که باید صورت بگیرد در جلسات متعدد و مختلفی که داریم در حال پیگیری هستند.


 وی افزود: همچنین فضای مجازی و احیاناً جریانات و گروهک‌های خاص که ممکن است در این فضا برنامه‌هایی را داشته باشند به طور روزانه رصد می‌شوند و پیش‌بینی‌های لازم هم صورت گرفته است.


معاون امنیتی، انتظامی وزارت کشور با تصریح به اینکه برآوردمان این است که انتخابات در فضای کاملا امن و بدون هر گونه تهدید امنیتی برگزار خواهد شد، گفت: طبق آخرین گزارش‌های امنیتی اطلاعاتی همه دستگاه‌های ذیربط، هیچ گونه تهدید امنیتی خاصی متوجه انتخابات نیست. در عین حال؛ آمادگی های امنیتی، اشراف اطلاعاتی و برنامه ریزی یگان‌های واکنش سریع به گونه‌ای طراحی شده تا هر گونه اقدامی که بخواهد در نظم و امنیت انتخابات اخلال ایجاد کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با قاطعیت با آن برخورد شود و قاطعانه از هر گونه ناامنی جلوگیری خواهد شد.


 ذوالفقاری  در خصوص تجمع های تبلیغاتی انتخاباتی گفت: به طور کلی ساماندهی تجمعات در ذیل قوانین کشور و بر اساس آیین‌نامه اجرائی این موضوع که مصوب هیئت وزیران است دنبال می شود و و مختص زمان انتخابات هم نیست بلکه شامل همه ایام است. بر اساس این آیین‌نامه هر گونه تجمع و برگزاری مراسم در مکان‌های محصور و مسقف نیاز به مجوز ندارد؛ کما اینکه اکنون هم این تجمعات در سالن‌ها و مساجد مختلف با حضور افراد برگزار می‌شود.


معاون وزیر کشور با بیان اینکه تجمع در داخل ستادهای انتخاباتی هم نیازی به مجوز ندارد و منع قانونی در این زمینه وجود دارد گفت: هر گونه تجمع و راهپیمایی در خارج از محیط‌های بسته یعنی خیابان‌ها، پارک‌ها و میادین مختلف مشمول اخذ مجوز از مراجع قانونی است که بر اساس قانون، وزارت کشور و استانداری‌ها  مرجع صدور مجوز هستند. بنابراین اگر ستادهای انتخاباتی و تبلیغاتی برنامه‌ای برای تجمع خارج از محیط های بسته دارند باید در چهارچوب مقررات درخواست مجوز کنند و چنانچه ضوابط برای آنها در نظر گرفته شود و مجوزی داده شود بلامانع است. در غیر این صورت مشمول تجمعات غیرمجازند و در این ارتباط هم نیروی انتظامی بر اساس وظایف خود عمل خواهد کرد.


 
ذوالفقاری در پاسخ به این سوال که تا کنون چه تعداد تخلفات انتخاباتی به وزارت کشور گزارش شده است، اظهار داشت: طبق آماری که دو روز گذشته از طریق دادستانی کل اعلام  شد، در ایامی که از مدت تبلیغات کاندیداها ریاست جمهوری پشت سر گذاشته‌ایم، تخلفات رصد شده نسبت به مشابه قبل آن حدود 60 درصد تخلفات کاهش پیدا کرده و نشان می‌دهد که با همراهی ستادهای تبلیغاتی کاندیداها و مردم می‌توانیم این وضعیت را حفظ کنیم و با کاهش تخلفات مواجه باشیم.
 
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه در برخی نشست‌های انتخاباتی و سخنرانی کاندیداها برخی افراد نظم را رعایت نکرده بودند که به آنها تذکر داده شد تصریح کرد: به هر حال به همه استان‌ها اعلام کردیم که نظم و امنیت را در سفرهای استانی همه کاندیداها به طور کامل برقرار کنند.
 
وی با بیان اینکه در برخی موارد شاهد تعرض به پوسترهای انتخاباتی بوده‌ایم که البته این موضوع در همه ادوار اتفاق افتاده است و برخورد قانونی با آن دنبال می شود، ‌ تاکید کرد: در مجموع روند تخلفات کاهش یافته چنانچه طبق آخرین آمار تا کنون 256 مورد تخلف گزارش شده در حالی که در مقایسه ایام مشابه این آمار در انتخابات قبلی تا حدود 600  تخلف هم گزارش شده بود.
 
معاون وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری در موضوع تجمعات انتخاباتی افرود: در این باره دو نکته وجود دارد که کاندیداها و طرفدارانشان باید به آن توجه کنند. نکته اول اینکه اگر قرار است تجمعی از سوی ستادهای تبلیغاتی در محیط های باز صورت بگیرد باید برایش مجوز صادر شود و ضوابطی که برایشان در نظر گرفته می‌شود نیز رعایت شود در غیر این صورت اگر افرادی بدون هدایت ستادهای انتخاباتی به صورت خودجوش بخواهند این کار را انجام بدهند مشمول تجمعات غیرقانونی می‌شوند و مثل همه ایام سال، نیروی انتظامی با آنها برخورد می‌کند.
 
وی افزود: تحرکاتی که موجب سد معبر و ایجاد مشکل در عبور و مرور و ترافیک شود به نیروی انتظامی ابلاغ شده که تذکر دهند و اجازه ندهند در زندگی روزمره مردم و نظم شهر اخلال بوجود آید.
 
ذوالفقاری در ادامه اظهارات خود گفت: طبق برآوردی که تاکنون داریم تهدید جدی علیه امنیت انتخابات نداریم اما قرار نیست که ما در این مورد غفلت کنیم به همین خاطر رصدها و کنترل‌ها به صورت کامل انجام می‌شود.   بعلاوه توقع داریم کاندیداهای انتخابات شهر و روستا، ریاست جمهوری و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین طرفداران آنان مُر قانون و اخلاق اسلامی را رعایت کنند.
 
وی با بیان اینکه معظم رهبری و دیگر مسئولان و مقامات کشور تاکید جدی به رعایت مر قانون دارند گفت: اگر در فضای رقابتی قانون و مقررات را زیر پا بگذاریم و مشکلی بوجود بیاید، مسئولیت ساز است. بنابراین اگر فردی با زیرپا گذاشتن قانون و عدم توجه به منافع و امنیت ملی کشور اقداماتی را انجام دهد و در نظم کشور اختلال ایجاد کند حتما این موضوع دارای پیامد است و از نظر قانونی محل پیگرد دارد، در حالیکه اگر کاندیداها و ستادهای انتخاباتی اخلاق و قانون را رعایت کنند شاهد انتخابات بسیار منظم و باشکوه و کم سابقه خواهیم بود.
 
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شایعات و اخبار کذبی که منتشر می‌شود را به چه صورت رصد می‌کنید گفت: هر آنچه در قانون انتخابات برای فضای واقعی جرم محسوب شود همه این موارد در فضای مجازی نیز مصداق دارد؛ بنابراین چنانچه کسی مطلب دروغی منتشر می‌کند اگر این دروغ متوجه کاندیدا و یا شخص دیگری باشد می‌تواند اعلام جرم کند دستگاه‌ قضایی وارد عمل می‌شود و به شکایت رسیدگی می‌کند.
 
معاون وزیر کشور با بیان اینکه ما اطمینان می‌دهیم با همکاری همه انتخابات باشکوه و کاملا امنی را خواهیم داشت گفت: همه دست‌اندرکاران امر امنیت چه در دستگاه‌های قضایی چه در نیروهای مسلح و چه در دستگاه‌های اطلاعاتی و نیروهای انتظامی و ... همه در یک جهت  حرکت می‌کنیم و همه بسیج شده‌اند تا این فضای امن را ایجاد کنند. بنابراین ان‌شاالله انتخابات با نظم و امنیت کامل در تمام نقاط کشور برگزارمی شود و همه مردم کشورمان رضایت خواهند داشت.
 
ذوالفقاری خاطرنشان کرد: اگر موردی هم مربوط به امنیت انتخابات و امنیت ملی کشور باشد، دستگاه‌های اطلاعاتی به صورت لحظه‌ای و روزانه همه موارد را رصد می‌کنند و جمع‌بندی‌ها  را به صورت روزانه به ستاد انتخابات گزارش می‌دهند بنابراین اگر  موردی باشد تذکر لازم داده می‌شود و احیانا تشکیل پرونده می‌شود و برای بررسی به دستگاه قضایی اعلام می‌شود.
 
وی گفت: بر اساس برآوردهایی که تاکنون داریم، هم فضای مجازی و هم فضای کلی و فیزیکی جامعه از نظر نظم و امنیت در کنترل لازم بوده و نظرسنجی‌هایی هم نشان می‌دهد مردم دغدغه امنیتی درباره انتخابات ندارند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین