کد خبر: ۴۵۱۸۳۶
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
استاد حوزه علمیه گفت: حجاب یکی از ضروریات دین اسلام است؛ هرکسی وارد دین اسلام می‌شود و یا با مسلمان‌ها رفت‌وآمد کند، متوجه می‌شود یکی از برنامه‌های قطعی اسلام، حجاب است.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش ایسنا، آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه بحث پیشگیری از گناه در اسلام براساس کلام امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین طرق پیشگیری از گناه در اسلام، مسئله مهم و فوق‌العاده حجاب است؛ حجاب یکی از ضروریات دین اسلام است؛ هرکسی وارد دین اسلام می‌شود و یا با مسلمان‌ها رفت و آمد پیدا می‌کند، متوجه می‌شود یکی از برنامه‌های قطعی اسلام، حجاب است.

وی تصریح کرد: امروز غربی‌ها این موضوع را متوجه شده‌اند و اصرار دارند زنان ما در میان آنها بی‌حجاب باشند؛ مدعیان آزادی در بسیاری از کشورهای غربی اجازه نمی‌دهند محصلین، دانشجویان و کارمندان حجاب داشته باشند.

این مرجع تقلید در ادامه با تاکید مجدد بر اینکه حجاب از ضروریات قطعی دین اسلام است، گفت: تمام مذاهب اسلامی در این زمینه اتفاق نظر دارند و ادله اربعه نیز وجود دارد و دلایل فقهی این مسئله را اثبات می‌کند.

وی افزود: برخلاف اینکه بعضی‌ها تبلیغ می‌کنند که در قرآن مجید آیات قطعی در رابطه با حجاب وجود ندارد، آیات متعددی در این زمینه نازل شده است؛ همچنین روایات متواتری در این رابطه نقل شده که از مجموع آن، انسان یقین پیدا می‌کند از سوی امام معصوم صادر شده است.

به نقل از خبرگزاری«حوزه»،  آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه کسی نمی‌تواند دم از اسلام بزند و حجاب را انکار کند، گفت: انکار حجاب برابر با انکار اسلام است.

وی با بیان اینکه حفظ حجاب از دیدگاه عقل نیز آثار مهمی دارد، گفت: یکی از آثار مهم این مسئله، امنیت زنان است؛ وقتی زن بی‌حجاب شد، طبیعتا آرایش می‌کند و لباس زیبا هم می‌پوشد و در شرایط ناامنی قرار می‌گیرد و تولید مزاحمت برای او می‌شود؛ گاهی این افراد را می‌ربایند و انواع مزاحمت‌ها متوجه آنان می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: زن اگر امنیت می‌خواهد، باید امنیتش را در حجابش قرار بدهد؛ وقتی بی‌حجابی سبب تحریک افراد شد، اراذل و اوباش، افراد بی بندوبار و با اراده ضعیف‌ در هر جامعه‌ای وجود دارند که تولید مزاحمت برای زنان بی‌حجاب می‌کنند.

این مرجع تقلید که در برنامه «چشمه معرفت» شبکه سه سیما صحبت می‌کرد، با بیان اینکه آیه ۵۹ سوره احزاب «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ أَدْنَی أَنْ یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا» به مسئله امنیت در سایه حجاب اشاره کرده است، اظهار داشت: این آیه خطاب به پیامبر می‌فرماید به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‌های خود را بر خود فروتر گیرند برای آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: قرآن مجید از ۱۴۰۰ سال قبل مسئله امنیت زنان را در سایه حجاب مطرح کرده است؛ این واقعیتی است که بی‌حجابی به زن ناامنی می‌دهد، اما حجاب به زن امنیت و شخصیت می‌دهد و در مقابلِ مزاحمت‌ها و ربایش‌ها، او را حفظ می‌کند و سبب می‌شود بتواند به سهولت رفت و آمد داشته باشد.

وی تصریح کرد: هنگامی که به صفحات روزنامه‌ها نگاه می‌کنیم، بر اثر این بی‌حجابی چه مشکلاتی برای بعضی خانواده‌ها پیدا شده و فرزندان دچار چه مشکلاتی شدند، گاهی آنها را فریب دادند و ربودند و فراری دادند و مزاحمت هایی ایجاد کردند.

این مرجع تقلید عنوان کرد: این مزاحمت‌ها گاهی توام با مشکلات دیگر می‌شود؛ اگر زن بی‌حجاب همراه با همسرش باشد و جوان هرزه‌ای ایجاد مزاحمت کند، مشخص نیست پایان عکس‌العمل این مسئله به کجا ختم می‌شود، گاهی پایان این مسائل قتل و جرح است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنده تعجب می‌کنم از کسانی که این مسائل را می‌بینند و می‌شنوند و می‌خوانند، اما بازهم می‌گویند چرا حجاب آزاد نباشد و هرکسی دلش می‌خواهد، بی‌حجاب باشد؛ این حرف بدین معناست که هرکسی می خواهد ناامنی برای خودش ایجاد کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین