کد خبر: ۴۵۲۰۵
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۳۸۵ - ۱۶:۲۳
آفتاب‌‌نیوز : در نتیجه سیاست های امریکا در برنامه هسته ای ایران کاملا مورد پذیرش جامعه جهانی قرار نگرفته و امریکا به تنهایی و گاه با حمایت برخی متحدان خود درصدد انزوای ایران در سطح منطقه ای و بین المللی برآمده است. بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان مسائل سیاسی بی توجهی نظام تصمیم گیری امریکا به واقعیت های موجود در خاورمیانه از جمله ایران و عدم پذیرش تغییر اساسی در رویکرد امریکا نسبت به مسائل این منطقه را مهم ترین نقطه ضعف سیاست های این کشور در قبال کشورهای منطقه به طور عام و ایران به طور خاص دانسته اند.
این تحلیل گران بر این باورند که مساله فعالیت ها و پرونده هسته ای ایران نیز بدون توجه به بستر سیاستگزاری خارجی امریکا و سیاست خاورمیانه ای این کشور در طی دو دهه گذشته قابل درک نیست. از این منظر امریکا با اتکا به قدرت یکجانبه گرای خود در عرصه جهانی می کوشد یک استراتژی کلان چند بعدی و گاه دارای عناصر متضاد را در قبال برنامه هسته ای ایران دنبال کند. 

اما به نظر می رسد که حداقل در مقطع کنونی روندها و نیروهای منطقه ای و بین المللی نه تنها این استراتژی را تقویت نکنند؛ بلکه آن را تضعیف و نا کارآمد هم بنماید. اکثر تحلیل گران ریشه این موضوع را در اهداف و سیاست های متضاد امریکا در خاورمیانه می دانند که ماحصل نظام خاص تصمیم گیری در سیاست خارجی امریکا و نفوذ لابی های مختلف در آن است. 

مخالفت روسیه و چین با امریکا در شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر راه حل های دیپلماتیک در پرونده هسته ای ایران و مخالفت با اتخاذ تحریم های اقتصادی علیه ایران حاکی از آن است که آمریکا در عرصه تصمیم گیری و متحدین خود قادر به اجماع نظر در مورد نحوه برخورد با ایران نیست و پاردوکس های موجود در رویکرد این کشور نسبت به برنامه هسته ای ایران مانع از آن شده است تا این کشور در مقطع کنونی به هدف اصلی خود که همان مهار فناوری هسته ای ایران می باشد دست یابد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین