کد خبر: ۴۵۵۶۸۸
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
یک چهره سیاسی اصولگرا معتقد است: مشروعیت منوط به رای مردم نیست، اما اینکه بخواهند مسئولیت و مدیریت را برعهده بگیرند منوط به این است که شرایط و فضای آن فراهم باشد. اینگونه نیست که رای مردم برای حاکم نظام اسلامی مشروعیت بیاورد.
آفتاب‌‌نیوز : حجت الاسلام محسن غرویان، فعال سیاسی و استاده حوزه و دانشگاه در گفت و گو با نامه نیوز، با اشاره به سخنان اخیر روحانی در خصوص جایگاه رای مردم در حکومت اسلامی و حواشی ایجاد شده پیرامون این سخنان، گفت: یک زمان مسئله امامت و ولایت معصومین است، که یک موضوع دینی است و معصومین به خاطر علمی که دارند، تعیین شده اند تا امامت داشته باشند.
 
وی ادامه داد: امامت چند ساحت دارد؛ یعنی چند بعد و زمینه دارد. بخشی از آن مربوط به این است که احکام الهی را با توجه به علم لدنی که دارند از قرآن تببین می‌کند؛ امامان عالم و مفسران قرآن هستند. بعد دیگر این موضوع مربوط به هدایت امر است و بعد دیگر آن مربوط به مسئولین حکومت است. در ارتباط با حکومت و مدیریت جامعه باید گفت که آن‌ها زمانی وظیفه دارند که تکلیف را عهده دار شوند که جامعه پذیرش آن را داشته باشد.
 
غرویان با اشاره به سخنان روحانی، خاطرنشان کرد: سخنان ایشان کمی مطلق بود و و ما نیز اعتراضاتی را داشتیم،عده ای هم متاسفانه آمادگی داشتند تا زمینه ساز حواشی‌های متعددی شوند.در جمع افطار رئیس جمهور با علما و روحانیون که در روز سه شنبه برگزار شد آقای روحانی سخنان خود را اصلاح کردند.  
 
این فعال سیاسی تصریح کرد: در خصوص ولایت غیرمعصومین باید بگویم که اینگونه نیست آن‌ها علم بی نهایت داشته باشند، بلکه از سنت و احکام قرآنی مسائل را استنباط می‌کنند.در خصوص مدیریت هم باید مردم آن‌ها را بپذیرند در غیر این صورت وظیفه ای بر آنها نیست.ما در شرایط کنونی نیازمند وحدت و همدلی هستیم نباید سراغ حواشی برویم.
 
غرویان با بیان اینکه در سخنان آقای روحانی نارسایی وجود داشت، خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری در خصوص سخنان اخیرشان توضیحاتی را ارائه کردند و معتقدم این بحث دیگر تمام شده است و نباید به صورت حاشیه‌ای با آن برخورد کنیم.
 
این استاد حوزه و دانشگاه، با بیان اینکه کلمه مشروعیت مفهوم حقوقی  دارد، تصریح کرد: مشروعیت منوط به رای مردم نیست، اما اینکه بخواهند مسئولیت و مدیریت را برعهده بگیرند منوط به این است که شرایط و فضای آن فراهم باشد. اینگونه نیست که رای مردم برای حاکم نظام اسلامی مشروعیت بیاورد.در نتیجه در زمان غیبت اصل  وجود ولایت فقیه و  مشروعیت وجود دارد اما زمانی برای آن حاکم ایجاد مسئولیت و وظیفه می‌کند که مقبولیت وجود داشته باشد.
 
غرویان با اشاره به سخنان اخیر آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر اینکه در کشورمان دموکراسی و رای مردم از  روی اجبار است، خاطرنشان کرد: نه منظور ایشان اجبار نبوده است. اینگونه نیست که مشروعیت ولایت فقیه منوط به آرا مردم باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به توهین‌های که در روز قدس از سوی عده‌ی قلیلی از خودسرها به روحانی شد، گفت:این مسائل برای ایجاد تفرقه است و در شرایط کنونی اصلا نباید به این‌گونه مسائل توجه کرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین