کد خبر: ۴۵۶۱۵
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۸۵ - ۱۲:۲۰
آفتاب‌‌نیوز :
رومانو پرودی نخست وزیر جدید ایتالیا در گفتگو با معاون رییس جمهور ایران با تاکید بر اینکه ملت ایران ملتی بزرگ و صلح دوست است، گفته که ایران نقش کلیدی در برقراری ثبت و امنیت در منطقه خاورمیانه دارد.

رومانو پرودی" رئیس حزب ائتلاف چپ ایتالیا توانسته است در انتخابات پارلمانی این کشور بر رقیب خود "سیلویو برلوسکونی" پیروز شود و به این ترتیب سکان رهبری ایتالیا را به دست گرفت. آقای پرودی پیش از این کمیسر اتحادیه اروپایی و پیش از آن نیز پست نخست وزیر ایتالیا را بر عهده داشت. مناسبات ایران و ایتالیا در دوره نخست وزیری پرودی که همزمان با دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بود از گسترش چشمگیری برخوردار شد.رم نخستین میزبان اروپایی یک رییس جمهور ایرانی شد و ایتالیا از نگاه دولتمردان تهران دروازه ورود ایران به اروپا لقب گرفت. 

مناسبات ایران و ایتالیا تا پایان دوره نخست وزیری پرودی نیز گرم و رو به رشد بود.آقای پرودی بارها به تهران سفر کرد و با مسولان عالیرتبه جمهوری اسلامی ملاقات کرد اما پس از افول ستاره بخت وی در ایتالیا و پیروزی حزب راستگرا به رهبری سیلویو برلوسکونی ، روابط رو به رشد تهران و رم نیز دچار سکون شد.

آقای برلوسکونی و حزب تحت رهبری وی آرام آرام "دروازه ورود ایران به اروپا "را بستند و در چرخش قابل پیش بینی خود به سوی ایالات متحده آمریکا که این بار به جای بیل کلینتون دمکرات ، جورج بوش نو محافظه کار جمهوریخواه را در کاخ سفید داشت به آهستگی از ایران فاصله گرفت.این فاصله چنان بود که در دوره نخست وزیری آقای برلوسکونی تنها یک بار وزیر خارجه ایران به رم رفت و سفر مهم حسن روحانی مسوول وقت پرونده اتمی به این کشور هرگز انجام نشد.

حضور دوست قدیمی تهران در کاخ نخست وزیر ایران ایتالیا در نفس خود اتفاق خوبی برای پیشبر روابط تهران و رم است اما مسایل میان ایران و اروپا درباره برنامه هسته ایی در شرایط کنونی سایه گسترده ایی بر دیپلماسی عمومی تهران انداخته است .
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین