کد خبر: ۴۵۸۵۷۵
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹

لاریجانی: مخاطرات نباید موجب خالی شدن دل‌ مسئولان شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری استان گیلان بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت از دریای خزر تاکید کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری استان گیلان با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان گیلان برای توسعه اقتصادی، فرهنگی افزود: این استان از وجود عالمی بزرگ همچون آیت الله قربانی به عنوان یکی از استوانه‌های فکری در کشور بهره می‌گیرد که این مسئله یک ظرفیت بزرگ برای استان گیلان است، همچنین نمایندگان فعال در مجلس و استانداری پیگیر و همچنین منابع نیروی انسانی و منابع طبیعی بسیار خوب در توسعه گیلان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

اهم اظهارات لاریجانی به شرح زیر است:

* نگاه من نسبت به آینده کشور مثبت است، طرح این مسئله به هیچ وجه یک تعارف نیست بلکه اوضاع به گونه‌ای پیش می‌رود که ان‌شاء‌الله اوضاع کشور به سمت وضعیت مطلوب پیش خواهد رفت هرچند مخاطراتی در این عرصه وجود خواهد داشت.

* حمایت آمریکا و برخی کشورهای منطقه از تروریسم با هدف ضربه زدن به جمهوری اسلامی در چند دهه اخیر صورت گرفته است حال با آنکه این اقدامات و رفتار‌ها برای ما مخاطره آمیز بود اما عملاً خود این کشورهای حامی در این عرصه گرفتار شدند.

* قطعاً مخاطرات در عرصه‌های مختلف وجود دارد اما این مسائل نباید موجب خالی شدن دل‌ مسئولان شود زیرا جمهوری اسلامی از یک دقت نظر در مسائل راهبردی برخوردار است. می‌توان با توجه به ظرفیت‌های کشور تصمیم‌گیری کرد تا شرایط در آینده در سطح کلان و ملی امیدوارکننده باشد.

* جمهوری اسلامی مسئله سازی اخیر سنای آمریکا را با دقت رصد می‌کند، آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که از این طریق می‌توانند سنگ‌اندازی جدیدی را علیه ایران انجام دهند اما قطعاً‌ این موضوعات و اقدامات نیز راه‌حل دارد. آمریکایی‌ها بدانند که اینگونه سیاست‌ها و اقدامات برای آن‌ها بی‌هزینه نیست. البته مجلس شورای اسلامی نیز در حال پیگیری امور و اقدامات لازم در پاسخ به رفتارهای آمریکایی‌ها است.

* قطعاً اگر در شناسایی و استفاده از منابع کشور و همچنین مواجه با مخاطرات احتمالی نگاه عاقلانه‌ای داشته باشیم می‌توانیم در مسائل گوناگون از گردنه‌ها عبور کنیم.

* البته یکی از مسائل مهم در سطح کلان کشور این است که ما ضعف‌های درونی بسیاری داریم اما به نظر من ظرفیت‌های ایران برای اصلاح‌پذیری در امور مختلف بسیار بالا است و بسیاری از مشکلات از جمله روند بودجه‌ریزی و استفاده بهینه از آب قابل حل است.

* یکی از ظرفیت‌های کنونی استان گیلان موضوع پروژه‌های پتروشیمی است که قطعاً اجرای این پروژه‌ها سبب افزایش اشتغال و افزایش درآمد استان می‌شود البته مسئولان و نمایندگان استان باید بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه به میدان بیاورند و قطعاً ما نیز کمک می‌کنیم تا اعتبارات لازم به ویژه از صندوق توسعه ملی برای این حوزه در نظر گرفته شود.

* قطعاً سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت در دریای خزر باید آغاز شود، دلیلی ندارد که ما این روند را در دریای خزر متوقف کنیم. مسئله توسعه صنعت نفت در دریای خزر باید مورد پیگیری قرار گیرد.

منبع: ایلنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین