کد خبر: ۴۵۸۹۱۴
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵

آمریکا تهدید کرد، در روابط با یونسکو بازنگری می‌کند

پس از آنکه کمیته میراث یونسکو شهر "الخلیل" در کرانه‌ باختری را بخشی از اراضی فلسطینی و میراث جهانی در معرض خطر اعلام کرد، ایالات متحده هم‌پیمان اسرائیل گفته است در مناسبات با این نهاد بارنگری می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :
 به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیکی هیلی،‌ سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی شد، تصمیم یونسکو "بی‌حرمتی به تاریخ" بود و "بیش از پیش اقدامات این آژانس مورد تردید را بی‌اعتبار می‌کند."

او در بیانیه‌ای گفت: این تصمیم اصلا مناسب نبود و بیشتر اثرات زیان‌بار دارد.

آمریکا در سال ۲۰۱۱ پس از آنکه این آژانس سازمان ملل فلسطین را به عنوان "یک کشور عضو" پذیرفت، حمایت مالی از آن را متوقف کرد اما همچنان عضو یونسکوی ۵۸ عضوی باقی ماند. نیکی هیلی گفت، ایالات متحده آمریکا اکنون در حال ارزیابی سطح مناسب مشارکت ادامه‌دار با یونسکو است.

الخلیل بزرگترین شهر در کرانه باختری رود اردن و بزرگترین شهر فلسطینی‌نشین است که در اشغال رژیم صهیونیستی قرار دارد. بیش از دو میلیون فلسطینی و تعداد محدودی اسرائیلی در آن ساکن هستند. یک کمیته در یونسکو با ۱۲ رای موافق، سه مخالف و شش ممتنع شهر الخلیل را به لیست میراث جهانی در معرض خطر افزود. این تصمیم با واکنش تند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روبه‌رو شد.
ایسنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین