کد خبر: ۴۶۵۹۲۲
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
پایان مراسم تحلیف رئیس‎جمهور در مجلس/ این خبر به روزرسانی شده است
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی در مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی، برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی و پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سوگند یاد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
مهمانان خارجی شامل سران و مقامات کشورهای مختلف، در صحن پارلمان مستقر شدند و هیئت‌های همراه آنان نیز در جایگاه تماشاگران خیابان‌های منتهی به مجلس بسته شد/سفرا و هیئت‌های خارجی وارد مجلس شدند+عکسحضور پیدا کردند.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ در حال حاضر علاوه بر مهمانان خارجی گروه مارش نظامی ارتش برای نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران در جایگاه تماشاگران مستقر هستند.

در داخل صحن پارلمان پرچم تمامی کشورهای شرکت کننده در مراسم تحلیف تعبیه شده است و صندلی‌هایی در کنار صندلی های سبز مجلس برای مهمانان در نظر گرفته شده است.

به نوشته ایسنا، قرار است تا کمتر از یک ساعت دیگر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برای پاسداری از اسلام، نظام و قانون اساسی سوگند یاد کند.

خیابان‌های منتهی به مجلس بسته شد

خیابان‌های منتهی به مجلس کاملا بسته شد و عابران تنها از مسیرهای مشخص شده می‌توانند تردد کنند.

درهای مجلس برای برگزاری مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور کشورمان بر روی خبرنگاران داخلی و خارجی از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه باز شده است.

در راهروی منتهی به محل برگزاری جلسات علنی فرش قرمز پهن شده و عکس‌هایی از تحلیف ریاست‌جمهوری دوره‌های پیشین بر دیوارهای این راهرو نصب شده.

مهمانان در حال ورود به مجلس هستند.

حال و هوای نشست تحلیف رییس‌جمهور 

به نوشته خبرگزاری فارس، برخی نمایندگان مجلس پیش از آغاز مراسم در صحن علنی حضور دارند و در حال گپ و گفت درباره گزینه‌های پیشنهادی دولت برای کابینه جدید هستند.

آیت‌الله جنتی، حجت‌الاسلام گلپایگانی، جهانگیری، ناطق‌نوری، ظریف، مهدی چمران،  اشتری، صالحی، عادل آذر، نوبخت، یونسی، وحید حقانیان ، عراقچی، قشقاوی و... ازجمله مقامات حاضر در نشست هستند.

جماران نیز نوشته است که خانم عفت مرعشی، همسر مرحوم آیت الله هاشمی به همراه محسن هاشمی وارد مجلس شورای اسلامی شد.

موگرینی و عمار حکیم برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور وارد مجلس شدند.

دقایقی پیش آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی وارد مجلس شورای اسلامی شد.

رئیس‌جمهور وارد مجلس شد

حسن روحانی جهت شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری وارد مجلس شد.  این مراسم از ساعت 17 در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد

اسحاق جهانگیری برای مراسم تحلیف مورد استقبال علی لاریجانی قرار گرفت و وارد صحن شد.

سیدحسن خمینی دقایقی قبل برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، وارد مجلس شد.

 بازار داغ عکس یادگاری در مجلس  

درحالیکه کمتر از نیم ساعت تا آغاز مراسم تحلیف حسن روحانی باقی مانده است، مهمانان حاضر در صحن پارلمان با یکدیگر عکس یادگاری می‌گیرند. 

به نوشته ایسنا؛ آنچه بیش از همه به چشم می خورد تمایل اکثر مهمانان خارجی برای گرفتن عکس یادگاری با ظریف وزیر امورخارجه است به طوری که حتی رئیس مجلس کره جنوبی با ظریف سلفی گرفت.

آغاز مراسم تحلیف

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با حضور ۲۵۴ نفر از نمایندگان و به ریاست علی لاریجانی آغاز به کار کرد و امیرحسین قاضی زاده عضو هیئت رئیسه مجلس، دستور کار جلسه علنی را قرائت کرد.

مراسم تحلیف حسن روحانی با قرائت آیاتی از قرآن کریم، نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران و اعلام رئیس‌ مجلس شورای اسلامی در صحن علنی آغاز شد.

 سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی 

 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که میزبان مراسم بود، در ابتدای مراسم تحلیف و به عنوان سخنران اول گفت: امید است با رویکرد موشکافانه و دقیق و آگاهی درست از مسائل کشور، دولت جدید در توسعه همه جانبه کشور در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موفق باشد. لاریجانی تصریح کرد: در آستانه استقرار دولت دوازدهم و در فضای آشفته منطقه‌ای، ایران از امنیت پایدار برخوردار است. تلاش مسئولین و پایمردی ملت امنیت بیشتری را در سال‌های آینده نوید می‌دهد. همچنین همکاری قوای سه گانه در کشور زمینه مساعدی برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و توسعه همه جانبه فراهم نموده است.

سخنرانی رئیس قوه قضائیه

آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی نیز در مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران ضمن خوشامد گویی به مهمانان این مراسم اظهار کرد: لازم می‌دانم از حضور پرشکوه مردم که با شرکت ۴۰ میلیونی خود در انتخابات ریاست جمهوری، جمهوریت نظام را به رخ عالمیان کشاندند و به جهان نشان دادند که بعد از ۴۰ سال به آرمان‌های نظام اسلامی پایبند هستند، تشکر کنم. وی افزود: امروز انقلاب نظام جمهوری اسلامی ایران علیرغم توطئه‌های دشمنان با حضور مردم به سیاست‌های مقتدرانه خود ادامه دهد. براساس اصل ششم قانون اساسی مسئولین با اتکا به آرای مردم بر مسند امور قرار می‌گیرند و براساس بند ۸ اصل سوم قانون اساسی دولت مکلف است تمام امکانات را برای جلب مشارکت مردم در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ...به کار ببرد.

بعد از پایان سخنرانی رئیس قوه قضائیه، حسن روحانی برای ادای سوگند ریاست جمهوری پشت تریبون مجلس قرار گرفت.

حسن روحانی سوگند یاد کرد که امینی پارسا باشد

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی دوازهمین رئیس جمهوری منتخب کشورمان عصر امروز (شنبه- ۱۴ مرداد ۱۳۹۶) طی مراسمی رسمی در حضور رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ در راستای اجرای اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند یاد و سوگندنامه‏ را امضا کرد.

متن سوگندنامه رئیس جمهوری به شرح زیر است:

«بسم‏‌الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏

من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏‌جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیت‌هایی‏ که‏ برعهده‏ گرفته‏‌ام‏ به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هرگونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.»

حجت الاسلام روحانی: این کشور حاکمیت دوگانه ندارد/بزرگ‌ترین سلاح ما رای مردم است.

رئیس جمهور  در مراسم تحلیف گفت:

*نهضت مشروطیت ایران به عنوان نخستین حکومت قانون، حاکمیت ملی را برای ایران به ارمغان آورد.

*از آن زمان سال‌ها می‌گذرد و ملت ایران برای بر پا داشتن حکومت قانون فداکاری‌های زیادی کرد و در نهایت انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

*ما پشتیبان نیروهای مسلح هستیم اما بزرگ‌ترین سلاح ما رای مردم است.

*رای مردم نه تنها پشتوانه دولت و ارتش، بلکه پشتوانه ارتش و سپاه هم هست.

*صلح ما بر سلاح ما و سلاح ما بر صلح ما تکیه کرده است.

غایبان مراسم تحلیف 

سردار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف روحانی حضور نداشتند. همچنین هیچ کدام از روسای جمهور سابق نیز در مراسم حضور نداشتند.

نشست خبری روسای سه قوه پس از مراسم تحلیف

روحانی: ما در 4 سال گذشته در تحریم شورای امنیت و سازمان ملل بودیم که امروز تحریم شورای امنیت نداریم، اما تحریم‌های دیگر داریم که باید با آن مقابله کنیم.

علی لاریجانی: حضور میهمانان خارجی در تحلیف روحانی احترام به مردم‌سالاری در ایران بود.

آیت‌الله آملی لاریجانی: امیدواریم طریقی که امروزبرای رئیس جمهورگشوده شد یک فضای جدید برای تلاش،همت مضاعف و حل مشکلات کشور و خصوصا مسائل معیشت مردم وبرطرف کردن مشکل بیکاری و تلاش برای حل مشکلات اشتغال بوجود بیاید.

حاشیه‌های مراسم تحلیف

حاشیه‌ها/تحلیف دوازدهم بدون حضور رقبای اصلی روحانی

تحلیف دوازدهمین رئیس‌جمهور ایران، راس ساعت ۱۷ با نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه مارش نظامی آغاز شد.

علی لاریجانی رئیس مجلس با نواختن زنگ آغازین جلسه علنی گفت که جلسه با حضور ۲۵۴ نماینده رسمی است و بعد از آن امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیأت رئیسه مجلس دستور جلسه ۱۲۶ ام را قرائت کرد. در ابتدای جلسه کریم منصوری قاری قرآن، آیات ۸۹ تا ۹۱ سوره نحل را قرائت کرد و محمد حسین فرهنگی عضو هیأت رئیسه مجلس ترجمه این آیات را خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از قرائت قرآن نام تمامی کشورهای حاضر در مراسم تحلیف را برد و با اشاره به سالگرد مشروطه به برگزاری باشکوه انتخابات اشاره کرد و خطاب به رئیس‌جمهور گفت که حل مشکلات کشور به تلاش مجدانه و همکاری قوای سه گانه نیاز دارد که در همین راستا مجلس نیز از اهتمام دولت در رفع موانع تولید و رشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی و توسعه صادرات حمایت می‌کند.

لاریجانی بعد از پایان صحبت هایش از رئیس قوه قضاییه خواست که با حضور در پشت تریبون به ایراد سخنانش بپردازد.

آیت‌الله آملی لاریجانی در پایان صحبت‌هایش خطاب به روحانی گفت که همه مسئولان نظام حامی او خواهند بود. من نیز به عنوان رئیس قوه قضاییه از هر خدمتی دریغ نمی کنم. نظام ما نیازمند تلاش های خالصانه مسئولان متعهد کشور و آحاد ملت است.

با پایان صحبت‌های آملی لاریجانی، رئیس مجلس از روحانی خواست که برای ادای سوگند پشت تریبون حاضر شود.

در این هنگام یکی از نمایندگان با فریاد خواستار دادن تذکر شد که به او چنین اجازه ای داده نشد.

در نهایت روحانی، کنار آملی لاریجانی پشت تریبون مجلس ایستاد و برای پاسداری از اسلام و نظام و قانون اساسی سوگند یاد کرد. بعد از پایان سوگند روحانی و آملی لاریجانی با یکدیگر دست دادند و همه حضار نیز آن‌ها را تشویق کردند.

بعد از ادای سوگند رئیس‌جمهور دوازدهم صحبت‌هایش را با اشاره به سالگرد مشروطه آغاز کرد و گفت که مکلف به استیفای حقوق و مصالح همه مردم است و انجام این تکلیف بدون کمک میسر نخواهد شد.

روحانی دولت دوازدهم را دولت معتدل و مصلح در سیاست داخلی و خارجی تعبیر کرد که صلح را بر جنگ ترجیح می‌دهد.

رئیس‌جمهور پایان صحبت‌هایش را به مسائل خارجی اختصاص داد و گفت که ملت ایران هرگونه تهدید و تحریم را مقابله به مثل جواب می‌دهد. موضوعی که تشویق حضار و احسنت آن‌ها را در پی داشت.

روحانی بعد از آن گفت که آنهایی که به دنبال پاره کردن برجام هستند بدانند که با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره خواهند کرد. این صحبت های روحانی باز هم احسنت و تشویق بلند حضار را در پی داشت.

بعد از صحبت های روحانی با وجودی که بر طبق روال دوره اول او انتظار می رفت که کابینه اش را در مراسم تحلیف معرفی کند، ‌این اتفاق نیفتاد که لاریجانی از رئیس مجلس خواست که هر چه زودتر کابینه ای جدید با نفس جدید مجلس معرفی کند تا کارها پیش رود.

مراسم تحلیف ۶۵ دقیقه ای در ساعت ۱۸:۰۵ با نواخت زنگ علی لاریجانی به پایان رسید که طبق گفته رئیس مجلس جلسه بعدی ۱۷ مرداد خواهد بود.

بعد از پایان مراسم در حالی که روحانی به همراه لاریجانی در حال خروج از صحن پارلمان بودند، ‌وزیر خارجه عمان روحانی را بغل کرد و با او خوش و بش کرد.

آن سوی پارلمان نیز موگرینی با ابتکار، مولاوردی و صالحی صحبت می کردند. بعد از پایان این صحبت ها قشقاوی و موگرینی به سمت تعدادی از نمایندگان رفته و با آن‌ها صحبت کردند. نمایندگان از قشقاوی خواستند که از آن‌ها به همراه موگرینی عکس بگیرد. قشقاوی نیز از دوربین تلفن همراه یکی از نمایندگان عکسی از آن‌ها گرفت.

در حالی که مهمانان خارجی و نمایندگان از صحن پارلمان خارج می شدند روسای قوا و برخی دیگر از مهمانان تمبر تحلیف یازدهم را باطل کرده و تمبر یادبود تحلیف دوازدهم را امضا کردند. سپس مهمانان خارجی و داخلی عمدتا روسای هیأت های خارجی با روسای قوا عکس یادگاری گرفتند.

به گزارش ایسنا، بیت امام خمینی (ره)، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی و یادگار امام نیز از مهمانان این مراسم بودند.

حضور هنرمندان، ‌ورزشکاران و سیاسیون از طیف های مختلف از نکات جالب تحلیف دوازدهم بود. به طوری که چهره‌هایی همچون داریوش ارجمند، علی دایی، کریم باقری و علی پروین در مراسم حضور داشتند اما در این مراسم روسای سابق جمهور حاضر نبودند. این اولین مراسم تحلیف بعد از انقلاب اسلامی بود که در غیاب آیت‌الله هاشمی برگزار شد.

از غایبان دیگر این مراسم می توان به قالیباف و رئیسی از رقبای اصلی روحانی در انتخابات اشاره کرد.

همچنین در این مراسم روسای مجالس سابق مجلس ازجمله ناطق نوری و حداد عادل حضور داشتند. در شرایطی که تمامی مهمانان در صندلی های جلویی صحن پارلمان نشسته بودند حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در انتهای صحن مجلس و بر روی صندلی سمت نمایندگان نشسته بود.

در قسمت بالایی مجلس یعنی در جایگاه خبرنگاران و تماشاچیان نیز سفرای ایران در کشورهای خارجی و برخی از مهمانان خارجی حضور داشتند که جایگاه آن‌ها را از  خبرنگاران داخلی جدا کرده بودند.

در بیرون مجلس نیز تدابیر امنیتی برای برگزاری هر چه بهتر مراسم تحلیف اندیشیده شده بود به طوری که اجازه تردد اتومبیل در خیابان های منتهی به مجلس داده نمی شد.

تحلیف حسن روحانی در دومین دوره دولت خود در حالی به اتمام رسید که روسای قوای قضاییه و مقننه هر دو وعده کمک به دولت دوازدهم را دادند و رئیس‌جمهور نیز از هر کمکی استقبال کرد و دولت خود را دولت معتدل و مصلح خواند.


تعداد بازدید : 16

خودروهای زرهی که برای تامین امنیت تهران، امروز در خیابان ها حضور داشتند/جماران
خودروهای زرهی که برای تامین امنیت تهران، امروز در خیابان ها حضور داشتند/جماران
گروه مارش مستقر در مجلس آماده شروع مراسم برای نواختن سرود ملی و موسیقی هستند
گروه مارش مستقر در مجلس آماده شروع مراسم برای نواختن سرود ملی و موسیقی هستند
سخنرانی رئیس قوه قضائیه
سخنرانی رئیس قوه قضائیه
امضای تمبر یادبود مراسم تحلیف دوازدهمین رییس‌جمهور توسط سران سه قوه
امضای تمبر یادبود مراسم تحلیف دوازدهمین رییس‌جمهور توسط سران سه قوه
حضور اسماعیل دلفراز ، مدیرعامل شرکت بیمه سرمد و کاتب، عضو هیات مدیره بیمه سرمد در مراسم تحلیف ریاست جمهوری
حضور اسماعیل دلفراز ، مدیرعامل شرکت بیمه سرمد و کاتب، عضو هیات مدیره بیمه سرمد در مراسم تحلیف ریاست جمهوری
تعداد بازدید : 4
تعداد بازدید : 3بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۴
2
0
یک فوتبا لیست و یک فرمانده با لباس نظامی،ادامس میخوردند ، یعنی اجلاس مهم تحلیف برایشان بی تفاوت است(منصفانه شرکت نمیکردند) . در هر صورت خلاف شان شیعیان و میهن است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۴
1
2
مراسم با نظم شروع شد و با بی نظمی صدا و سیما در عدم پخش صدا خاتمه یافت از این جماعت انتظار بیشتری نیست بعد توقع دارند مردم اعتماد کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
4
این هم گذشت و آخرین تحلیف ریاست جمهوری آقای روحانی بود و دیگر تکرار نخواهد شد باید این را قدر بداند و خدای را شاکر باشد که مردم به او اعتماد کردند تا می تواند به مردم خدمت کند و برایش هیچ حزب و گروهی و هیچ شخصی فرق نداشته باشد که این هم می گذرد و اگر عدالت را رعایت نکند حتما پشمان خواهد شد چه در این دنیا چه در آخرت با یک چشم به هم زدن تمام می شود همانطور که برای دیگران تمام شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
3
آقای خاتمی ؟؟؟؟؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین