کد خبر: ۴۶۷۶۴۵
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۱
گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم حضور در شبکه های اجتماعی مانند توییتر را یک فرصت دانست و تاکید کرد «لزومی به فیلتر کردن یا در فیلتر نگاه داشتن شبکه های اجتماعی نیست؛ مگر آنکه با اصول فرهنگی تناقض داشته باشند».
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش شنبه ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفت: دولت توانست پس از 12 سال عقب ماندگی، شبکه ملی اطلاعات را متناسب با تعریفی که در قانون آمده است، راه‌اندازی کند و مردم اثرهای آن را مانند گسترش اینترنت با توسعه زیرساخت‌ها لمس کرده‌اند.

آذری جهرمی تاکید کرد شبکه ملی اطلاعات به معنای توسعه فضای مجازی با حاکمیت جمهوری اسلامی است، همان طور که در فضای حقیقی سهمی در مدیریت دنیا داریم باید سهمی نیز در فضای مجازی جهان داشته باشیم اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم سهم خود را به دست آوریم و همچنان در آغاز راهیم.

وی افزود: عده‌ای معتقدند شبکه ملی اطلاعات معنای محدودسازی می‌دهد و به دنبال تخریب این دستاورد ملی هستند اما باید شبکه ملی اطلاعات را سراسر توسعه و سهم‌خواهی ما از اقتصاد فناوری اطلاعاتی دنیا دانست.

به گفته وی، فناوری ‌های نوین در دنیا انقلابی عظیم به پا کرده‌اند بنابراین به این انقلاب دیجیتالی به منظور توانمندسازی کشور و بهره‌برداری از آن در سرفصل های برنامه‌ها برای وزارت ارتباطات به چشم فرصت نگریستیم و شیوه های بهره‌برداری از فرصت‌های فوق را به صورت عوامل اقتصادی در برنامه آورده‌ایم.

** ایجاد سالیانه 100 هزار شغل از طریق فضای مجازی

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم با اشاره به برنامه دولت در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: طبق این برنامه 100 هزار شغل از 900 هزار شغلی که دولت باید در سال ایجاد کند در بخش فناوری اطلاعات است. به همین دلیل توسعه کسب و کار خرد اما پایدار در صدر برنامه‌های وزارت ارتباطات قرار دارد؛ زیرا همین مشاغل نوپا حاکمیت در فضای مجازی را در دست خواهند گرفت.

وی تاکید کرد صفحه‌ای در فیس بوک ندارد؛ نه به دلیل ممنوع بودن آن بلکه به این دلیل که این فضا مشتری و مخاطب خود را از دست داده است.
آذری جهرمی همچنین درباره اینکه آیا با فیلترشکن وارد شبکه مجازی توییتر می‌شود یا خیر به مزاح گفت: ما هم مثل شما از امکانات همسایه مان در این رابطه استفاده می‌کنیم و حدود روزانه نیم تا یک ساعت نیز در شبکه تلگرام هستیم.
وی گفت: یکی از دلایل شخصی قبول حضور در کابینه دولت دوازدهم، فعال کردن جمع دیپلماسی توییتری دولت است.

مدیرکل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: مدیران تلگرام تاکنون همکاری‌های لازم را درباره خط قرمزهای فرهنگی ایران داشته‌اند بنابراین لزومی بر فیلتر آن وجود ندارد.
آذری جهرمی تاکید کرد از آنجا که فیلتر توییتر به تصیمیم ما صورت نگرفته است ما نیز نمی‌توانیم درباره رفع آن تصمیم بگیریم.

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم تصریح کرد: فیلتر توییتر تصمیم و سیاست کلان نظام است؛ اما مذاکره با مدیران این سرویس‌دهنده‌ها برای پیگیری خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران تنها کاری است که از دست ما بر می‌آید. البته مدیران توییتر نیز برای این مذاکره اعلام آمادگی کرده‌اند و اگر نتیجه این مذاکرات مورد قبول جمع تصمیم گیران کشور قرار بگیرد که چه بهتر اما اگر مورد قبول واقع نشود تلاش بیشتری خواهیم کرد.
وی تاکید کرد جلب اطمینان مردم و ایجاد شفافیت برای آن‌ها بسیار مهم است زیرا اگر اعتمادی نباشد کسب و کاری در فضای مجازی شکل نخواهد گرفت که شرایط کنونی نیز محصول همین امر است. در شرایط کنونی کسب و کار در فضای مجازی به دلیل اعتماد اندک مردم با رونق خوبی برخوردار نیست؛ بنابراین به دنبال افزایش اعتماد جامعه به حاکمیت با همراهی سه قوه و رفع موانع موجود بر سر راه کسب و کار اینترنتی هستیم.

به گزارش ایرنا، معاون امور مجلس رییس جمهوری هفدهم مردادماه نام 17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
نام یک وزیر پیشنهادی باقیمانده (برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) نیز بزودی اعلام می شود.
طبق ماده 205 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیات وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏‌شود.

«محمد جواد آذری جهرمی » گزینه پیشنهادی دولت دوازدهم برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با 36 سال سن، دارای 10 سال تجربه در مناصب اجرایی است.
وی سابقه یک دوره تصدی مدیرکلی امنیت سیستم های ارتباطی را در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران دارد، به مدت 2 سال عضو غیر موظف هیات مدیره شرکت خدمات ارتباطی رایتل (95-1393) بود و اکنون معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران است.

یک دوره عضویت در هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ایران (95-1393)، عضویت در کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی، عضویت در کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای شورای عالی فضای مجازی و عضویت ناظر در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در کارنامه آذری جهرمی دیده می شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x