کد خبر: ۴۶۸۸۲۴
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۴
نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد بررسی صلاحیت محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی شدند.
آفتاب‌‌نیوز :
مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی وارد بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی شدند.

محمود حجتی ۶۲ ساله مهندس عمران است و وزیر جهاد کشاورزی، وزیر راه و ترابری، وزیر جهاد سازندگی، استاندار سیستان و بلوچستان را در کارنامه خود دارد.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابتدا مخالفان و موافقان به بیان سخن می‌پردازند سپس وزیر پیشنهادی از خود دفاع می‌کند.

لاهوتی: حجتی در حوزه کشاورزی موفق نبود

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای حجتی طبق گفته خودتان در برخی کشورها، ۵۰ درصد ارزش بخش کشاورزی به عنوان یارانه پرداخت می‌شود آیا شما ۵۰۰۰ میلیارد تومان طلب کشاورزان را پرداخت کرده‌اید؟

مهرداد لاهوتی در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی گفت: مدرک تحصیلی ایشان اولین دلیل مخالفت بنده با استاد حجتی است. مهندس حجتی مهندس راه و ساختمان رشته عمران است. ایشان قیر، آسفالت و بتن را خوب می‌شناسند، آیا کشاورزی کشور را می‌توانند به خوبی بشناسند؟

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: آیا بعد از حدود ۴۰ سال هنوز دکترای کشاورزی نداریم که در راس بخش کشاورزی کشور گذاشته شود. تعهد، تخصص، تجربه و تعامل چهار شاخه مدیریتی است اما آقای حجتی متخصص رشته کشاورزی نیست. سوابق مدیریتی ایشان هم نشان می‌دهد که در حوزه کشاورزی سابقه کار نداشته است.

وی حجتی را در حوزه کشاورزی موفق ندانست و خاطرنشان کرد: وزرا باید نحوه اجرای قانون برنامه را جزو برنامه‌های کاری‌شان به مجلس اعلام می‌کردند. آقای حجتی طبق گفته خودتان در برخی کشورها، ۵۰ درصد ارزش بخش کشاورزی به عنوان یارانه پرداخت می‌شود آیا شما ۵۰۰۰ میلیارد تومان طلب کشاورزان را پرداخت کرده‌اید؟ آیا پول چایکاران که دست‌هایشان پینه بسته را پرداخت کرده‌اید؟ با آنها دست بدهید، دست‌های ترک خورده و پینه بسته آنان دست‌های شما را می‌بُرد. آیا پول سرمازدگان برف در استان گیلان را پرداخت کرده‌اید؟ پاسخ منفی است. به جای آن خیلی راحت از ترکیه و مصر پرتقال وارد کردید.

بدری: واردات محصولات ترایخته بدون ضابطه در حال انجام است

نماینده مردم اردبیل در مجلس با بیان اینکه واردات محصولات ترایخته بدون ضابطه در حال انجام است، گفت: مصرف بی‌رویه کود و سموم شیمیایی موجب به خطر افتادن سلامت مردم و بی‌رغبتی کشورهای همسایه برای خرید تولیدات کشاورزی ایران شده است.

صدیف بدری در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی گفت: یکی  از وظایف وزارت جهادکشاورزی مدیریت بازار مصرف است اما متاسفانه مدیریت این بازار، آشفته است و در برنامه پیشنهادی هم به این مسئله هیچ اشاره‌ای نشده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: برای تولید سیب‌زمینی که سالانه ۵.۲ میلیون تن است، نه برای بازار داخلی و نه برای بازار خارجی هیچ برنامه‌ای وجود ندارد. آقای حجتی آیا خبر دارید قیمت سیب‌زمینی کیلویی ۵۰ تومان هم از کشاورزان خریداری نمی‌شود؟ آیا می‌دانید مواد اولیه پنبه کارخانه سبلان پارچه از کدام کشور آسیایی وارد می‌شود؟ آیا خبر دارید هندوانه تولیدی کشاورزان اردبیلی به دلیل نبود مشتری، دور ریخته می‌شود؟

نماینده مردم اردبیل در مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل سوء مدیریت، برنامه ریزی‌های وزارتخانه و گاهی هم به دلیل ایجاد رانت برای افراد خاص، در فصل برداشت محصولات کشاورزی و دامداری مجوز واردات صادر می‌شود، نمونه آن هم هفت قلم محصولات کشاورزی و دامداری است که مدتی قبل صادر شد.

احمدی: وزرای پیشنهادی اقتصادی دولت دوازدهم هماهنگ‌تر از دولت قبل هستند

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی گفت که وزرای اقتصادی پیشنهادی در دولت دوازدهم نسبت به تیم اقتصادی دولت قبل هماهنگ‌تر هستند.

فریدون احمدی در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، وی را فردی مومن، معتقد و از نیروهای فداکار، انقلابی و مسلط به کار توصیف کرد و گفت: درخواست ما از ایشان این است که تعداد بازنشستگان مدیر سطح بالای وزارتخانه کم شود البته این روند از دو سال پیش انجام شده ولی لازم است تسریع شود.

وی ادامه داد: امروز اصلی‌ترین مساله کشور اقتصاد مقاومتی است و موضوع اقتصاد چالش اصلی کشور ماست که اشتغال و سرمایه‌گذاری هم در چارچوب آن تعریف می‌شود. همچنین کلید حمایت از تولید، صادرات است و اگر کشور می‌خواهد تولید را نجات دهد باید صادرکننده باشد و تولید ما صادرات‌محور باشد.

احمدی برنامه‌محوری را از نقاط قوت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی عنوان و خاطرنشان کرد: البته ما در جایی که ناچاریم که عقل حکم می‌کند باید نیازمندی‌های کشور را وارد کنیم که این موضوع البته شامل حوزه امنیت غذایی نمی‌شود. ما از مسوولان وزارت جهاد کشاورزی به خاطر ارتقاء تولید تشکر می‌کنیم. نرخ تولید در دوره آقای حجتی با ۲۱ درصد افزایش به ۱۸ میلیون تن افزایش یافته است و این روند باید ادامه یابد.

وی  بر ضرورت توجه به جذب سرمایه و تمرکز بر صنایع تبدیلی در دولت آینده تاکید کرد.

حسن‌پور: حجتی پدر کشاورزی ایران است

نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی گفت که در سال گذشته با همکاری بانک کشاورزی و وزیر جهاد کشاورزی ۴۰۰۰ میلیارد تومان صادرات پسته انجام شده است.

شهباز حسن‌پور در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: با توجه به حساسیت مسائل مربوط به وزارت کشور، اطلاعات، رفاه و جهاد کشاورزی بهتر بود مخالفی برای این وزرای پیشنهادی ثبت‌نام نمی‌کرد.

وی افزود: آقای حجتی مرد بی‌ادعا، خستگی‌ناپذیر، رزمنده هشت سال دفاع مقدس و مرد بی‌حاشیه دولت است که فرمایش امام و رهبری را در عمل پیاده کرد.

وی افزود: قریب به اتفاق اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و اکثریت مجلس قبل از معرفی اعضای دولت نگران بودند چند چهره تاثیرگذار را در دولت دوازدهم نداشته باشیم که یکی از آنها آقای حجتی بود. ایشان پدر کشاورزی ایران است و خدماتش را باید از کشاورزانی پرسید که دستشان پینه بسته است.

به گزارش ایسنا، وی با تاکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی خواستار این شد که بالاترین رای نمایندگان به وزیر جهاد کشاورزی اختصاص یابد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین