کد خبر: ۴۶۸۹۵۹
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
روزنامه های مهم و معتبر ترکیه در دومین روز پیاپی موضوع سفر سرلشکر محمدحسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به آنکارا را در قالب خبر، گزارش و تحلیل و مقاله منعکس کرده و این رویداد را نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور و تحولات منطقه عنوان کردند.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، روزنامه ینی شفق در شماره امروز خود با درج عنوان '9 ژنرال به ترکیه آمدند' به بررسی سفر و دیدارهای سرلشگر محمدحسین باقری با مقامات عالی ترکیه پرداخت.

تحلیل روزنامه های ترکیه از سفر سرلشکر باقری به آنکارا

در این روزنامه نزدیک به دولت ترکیه آمده است: در سفر هیات عالیرتبه نظامی ایران و در جریان مذاکره با مقامات عالی ترکیه موضوع تامین امنیت منطقه ای، همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم و مخالفت با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق بیش از همه چیز برجسته بود و طرفین در این خصوص به مذاکره و رایزنی پرداختند.

روزنامه ینی شفق دیدارهای انجام شده بین مقامات دو کشور را بسیار گسترده و همه جانبه در ابعاد گوناگون توصیف کرد و نوشت: در دیدارهای سرلشگر باقری بررسی امنیت جغرافیای عرب و خاورمیانه در نقاط متشنج، بر لزوم همکاریهای مشترک تاکید زیادی شد و علاوه بر موضوعات سوریه و عراق، مذاکرات فشرده ای درباره بحران قطر و اقدامات مقتدی صدر مبنی بر ارتباطاتش با عربستان سعودی صورت گرفت.

به گزارش ینی شفق، مقامات عالی دو کشور ضمن محکوم کردن برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، حمایت اسراییل از بارزانی را خطرناک و نتیجه این حمایتها را فاجعه بار خواندند.
در بخش دیگری از گزارش تحلیلی این روزنامه وابسته به حزب حاکم ترکیه، سفر پی در پی مقامات ایرانی از جمله دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و هیات عالیرتبه نظامی به ترکیه را نتیجه هشیار شدن حکومت ایران پس از متشنج شدن منطقه و عملیات تروریستی داعش در تهران قلمداد کرده و آورده است: دولت ترکیه سالهای سال نسبت به خطر توسعه فرقه گرایی به ایران هشدار داده بود اما حاکمان ایران این هشدارها را نادیده می گرفتند.

روزنامه ینی بیرلیک نیز با عنوان 'رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در مجتمع ریاست جمهوری' به موضوع دیدار سرلشکر محمد حسین باقری با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پرداخت و نوشت: رئیس جمهوری ترکیه سرلشکر باقری را به حضور پذیرفت.
ینی بیرلیک تنها به درج خبری کوتاه بسنده کرده و فقط از دیدار طرفین پشت درهای بسته با حضور ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه خبر داد.
روزنامه 'کارار(قرار)' نیز با درج تیتر 'مهمترین دیدار آغاز شد' به موضوع دیدارهای سرلشکر محمد حسین باقری در آنکارا پرداخت و در صفحه نخست خود چنین نوشت: 'رئیس جمهوری ترکیه سرلشگر باقری را در کاخ ریاست جمهوری به حضور پذیرفت و مذاکراتی مهم پشت درهای بسته بین طرفین انجام شد.'

روزنامه کارار در خبر خود، سفر هیات عالیرتبه نظامی ایران به ترکیه را گامی بزرگ در راستای همکاری های مشترک امنیتی بین دو کشور عنوان کرد.
روزنامه ملیت نیز با عنوان 'دیدار فرمانده ایرانی در بش تپه' خبر از دیدار بسیار مهم رجب طیب اردوغان با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران داد و حضور عالیترین مقام نظامی ایران برای اولین بار پس از انقلاب 1979 را نشان از نزدیکی بیش از پیش دو کشور به یکدیگر عنوان کرد.
این روزنامه نیز محور مذاکرات طرفین را بسیار گسترده و در ابعاد گوناگون ذکر کرده و نوشت که این امر نشان دهنده اتخاذ سیاست واحد توسط دو کشور در راستای تاثیرگذاری عمیق در منطقه و جلوگیری از اتفاقات ناگوار در آینده است.

روزنامه استار ترکیه نیز با تیتر 'فرمانده ایرانی در کاخ ریاست جمهوری' از دیدار رجب طیب اردوغان با سرلشکر باقری خبر داد و حضور عالیترین مقام نظامی ایران را پس از 38 سال نشان از درک بیشتر مقامات دو کشور در همکاری مشترک علیه تروریسم عنوان کرد.
روزنامه استار در تحلیل خود از زاویه دیگری به این سفر پرداخت و نوشت: تفرقه میان کشورهای مسلمان باعث پیشبرد سیاستهای قدرتهای بزرگ در منطقه به خصوص اسراییل شده و اتفاقات ناگوار در سوریه، عراق و رشد قارچ گونه گروههای تروریستی که دست مایه اسراییل برای پیشبرد اهداف آن کشور در منطقه حساس خاورمیانه بوده، باعث شد تا مقامات دو کشور مسلمان به این نتیجه برسند که با اتحاد و همکاری های مشترک می توانند نقش مهم و بزرگتری در منطقه ایفا کرده و معادلات قدرتهای بزرگ را به هم بزنند.

روزنامه 'وطن' نیز از جمله رسانه های خبری ترکیه بود که به موضوع سفر و دیدارهای سرلشکر باقری پرداخته و با تیتر 'هشدار به اربیل ' مخالفت مقامات عالی دو کشور در مذاکرات دو جانبه نسبت به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را منعکس کرد.
روزنامه وطن همچنین به دیدار سه جانبه اردوغان، سرلشکر باقری و ارتشبد خلوصی آکار پشت درهای بسته اشاره کرد و نوشت: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران پیش از دیدار با رجب طیب اردوغان با وزیر دفاع و رئیس سازمان اطلاعات ترکیه نیز دیدارهای مهمی داشته و مذاکراتی مهم حول محور ساخت دیوار امنیتی در مرز مشترک دو کشور، همکاری نیروهای نظامی دو کشور در سوریه، همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم و برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق بین طرفین صورت پذیرفته است.

به گزارش ایرنا، سرلشکر محمدحسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که روز سه شنبه برای انجام سفر رسمی سه روزه به دعوت خلوصی آکار رئیس ستاد ارتش ترکیه به آنکارا سفر کرده است، علاوه بر دیدار و مذاکره با مقامات نظامی کشور میزبان، امروز با نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ملی ترکیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

در این سفر سردار سرتیپ محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، سردار سرتیپ قاسم رضایی فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و نیز تعدادی از مقامات ارشد نظامی ایران، سرلشگر باقری را همراهی می کنند.
سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز پنجشنبه پایان می یابد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین