کد خبر: ۴۶۸۹۸۵
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت که با تلاش این نهاد، آمریکا از شدت تحریم ها علیه روسیه در عرصه انرژی کاسته است.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، ولادیمیر چیژوف نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت: با تلاش اتحادیه اروپا برخی از طرح های انرژی روسیه، مشمول تحریم های آمریکا قرار نگرفت.
چیژوف در گفت وگو با رادیو روسی اسپوتنیک با اشاره به قانون تحریمی جدید آمریکا، اظهار داشت: سخنان مقام های کاخ سفید در مرحله بحث در باره طرح قانون تحریم، مقام های اروپایی را برای ضرورت تحریم بخش انرژی روسیه، متقاعد نکرد.

وی افزود: در نتیجه تلاش های اتحادیه اروپا در مرحله بحث در مورد تحریم ها، در طرح قانونی کنگره آمریکا اصلاحاتی صورت گرفته و سطح و شدت تحریم های علیه انرژی علیه روسیه کاهش یافت.
مقام روس گفت: به عنوان مثال در پیش نویس اولیه قانون تحریم ها، حد نصاب مشارکت روسیه در طرح های انرژی اروپا 10 درصد عنوان شده بود اما بعدا این رقم به 33 درصد افزایش یافت.
چیژوف گفت: البته این امر شامل طرح های انرژی بزرگ روسیه ازجمله پروژه خط لوله انتقال گاز «نورث استریم 2» نمی شود.

خط لوله گاز نورث استریم 2 براساس توافق اولیه،برای انتقال سالانه 55 میلیارد متر مکعب گاز از سواحل روسیه از طریق دریای بالتیک به ساحل آلمان برنامه ریزی شده است. اجرای طرح بخشی از برنامه شرکت گازپروم برای ایجاد خط لوله انتقال گاز بدون اتکا به اوکراین است.
این مقام روس در ادامه خاطرنشان کرد: در پیش نویس اولیه قانون نوشته شده بود که رئیس جمهوری آمریکا «باید» گام های قاطعانه ای برای تحریم انرژی روسیه بردارد، اما به گفته مقام های اروپایی با تلاش آنها این فرمول بندی اصلاح و گفته شد: ترامپ می تواند این گام ها را در مورد روسیه بردارد.

کنگره آمریکا روز هفتم مرداد ماه طرح تحریم های ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد و سپس این قانون پس از امضای ترامپ، برای اجرا ابلاغ شد.
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا به تازگی به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفته است: قانون جدید تحریم های ضدروسی آمریکا، ریاکارانه و گستاخی آشکار است.
وی افزود: در این طرح ادعا شده است که روسیه برای بی ثبات کردن اوکراین تلاش و در امور داخلی این کشور مداخله می کند و هدف این ادعای آمریکا، قابل درک است.
چیژوف گفت: طرح تحریم های ضدروسیه، مقاصد آمریکا برای تسلط بر بازار منابع انرژی اروپا و اولویت واشنگتن را در این عرصه، نشان می دهد تا از این طریق، فرصت های شغلی بیشتری برای آمریکایی ها به وجود آید.

وی ادامه داد: در این سند با طرح احداث خط لوله انتقال گاز نورث استریم 2 مخالفت و گفته شده است که این طرح بر امنیت انرژی اتحادیه اروپا، تاثیر مخرب می گذارد.
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا در مورد مخالفت آمریکا با این طرح گفت: واشنگتن حتی به موضع اتحادیه اروپا در باره این طرح توجه نکرده است و بسیاری در آلمان با رویکرد آمریکا در مورد این طرح مخالفند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین