کد خبر: ۴۶۹۱۱۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
یازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران با پیشتازی «رگ خواب» در دریافت جوایز و اتفاقات و حواشی غیرمنتظره پرونده‌اش را بست.
آفتاب‌‌نیوز :
 شامگاه پنج‌شنبه (26 مرداد) مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری کودکان میزبان یازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی بود؛ علاوه بر اهدای جوایز برگزیدگان، بزرگداشت جمشید هاشم‌پور، گوهر خیراندیش، فرید مصطفوی، جمال امید و نکوداشت زنده‌یاد علی معلم هم در این مراسم برگزار شد.

اجرای این مراسم را که اتفاقات و سخنان غیرمنتظره‌ای در آن مطرح شد، فرزاد حسنی برعهده داشت.

از جمله این اتفاقات و حواشی غیرمنتظره سخنرانی جمشید مشایخی درباره‌ یکی از بازیگران قدیمی بدون نام بردن از او بود که با لحن اعتراضی همراه بود و او سپس سالن را ترک کرد اما در ادامه فاضلی منتقد نیز در دفاع از مشایخی با نام بردن از آقای بازیگر اظهارات غیرمنتظره‌ای را مطرح کرد و در نهایت نوید محمدزاده در دفاع از عزت‌الله انتظامی سخن گفت.

براساس گزارش «ایسنا» در ابتدای مراسم کلیپی برای نکوداشت یاد زنده‌یاد علی معلم پخش شد. این کلیپ حاوی تصاویری از مراسم تشییع علی معلم در خانه سینما و صحبت‌های هنرمندان درباره‌ی این منتقد و تهیه‌کننده سینما بود.

سپس با حضور جواد طوسی رئیس شورای انجمن منتقدان و جعفر گودرزی دبیر، هدایایی به آذر معماریان همسر علی معلم اهداء شد.

آذر معماریان: علی معلم زمین برایش کوچک بود

آذر معماریان با قرار گرفتن بر روی صحنه با صدایی لرزان و بغض آلود گفت: حدود ۲۵ سال است به واسطه علی معلم با منتقدین آشنا هستم و به قلم و عقیده و نگاه‌شان احترام می‌گذارم. علی معلم این اواخر اینقدر روحش پر از عشق و محبت بود که جایش دیگر روی زمین نبود و زمین برایش کوچک بود.

او افزود: خوشحالم این جشن خصوصی برقرار شده است و امیدوارم این جشن‌ها که باعث تقویت سینمای ایران می‌شود ادامه پیدا کند.

جعفر گودرزی دبیر جشن منتقدان نیز ضمن عذرخواهی از تاخیر ایجاد شده برای شروع مراسم گفت: امیدوارم امشب شب آبرومندی را در کنار هم داشته باشیم. یکی از دوستان به من می‌گفت که این جشن را بزرگترین جشن سینمای ایران می‌دانم.

سپس مراسم اهدای جوایز با اهدای جوایز بخش بهترین موسیقی آغاز شد.

بعد از اهدای دیپلم افتخار بهترین موسیقی به ستار اورکی برای فیلم «ویلایی‌ها» او جایزه‌اش را به علی معلم تقدیم کرد و گفت که هر کدام از منتقدان ما یک سینما را حریف هستند.

سهراب پورناظری نیز بعد از دریافت جایزه بهترین موسیقی متن برای «رگ خواب» بیان کرد که این اولین جایزه سینمایی اش است و از حمید نعمت‌الله و همایون شجریان تشکر کرد.

بزرگداشتی برای جمال امید

سپس مراسم بزرگداشت جمال امید با پخش کلیپی برای این صاحب‌نظر سینما برپا شد و سپس فریدون جیرانی و جواد طوسی برای تقدیر از او بر روی صحنه آمدند.

گوهر خیراندیش و جواد مظفری در ابتدا به احترام جمال امید ایستادند و سپس کل جمعیت حاضر در سالن نیز قیام کردند.

فریدون جیرانی با بیان اینکه صحبت کردن درباره جمال امید سخت است، یادآور شد: وقتی عکس‌ها را نگاه می‌کردم دیدم سال 43 که محصل بودم جمال امید، مطلبی را برای راه‌های بهبود سینمای ایران نوشته است. او اولین کسی بود که تاریخ سینما را به من یاد داد. امید هم روزنامه‌نگار است و هم سردبیر و هم نقد می‌نویسد و در چندین دوره‌ دبیری جشنواره‌های مختلف حضور داشته است، من از ایشان درس‌های زیادی آموخته‌ام.

جمال امید با قرار گرفتن در جایگاه با بغض، گفت: من دو تشکر دارم. یک از منتقدین و سپس از همسرم که همراه من بوده است.

جواد طوسی رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان نیز با اشاره به اینکه ادای احترام به جمال امید را در حافظه خود برای همیشه نگه می‌دارم، بیان کرد: از زحمات منوچهر شاهسواری و مهندس حیدریان و آقای تابش قدردانی می‌کنم؛ زیرا اگر این جشن آبرو و عزتی دارد مدیون این عزیزان است. نکته دیگری که می‌خواهم بگویم تقارن این جشن با تغییر و جا به جایی وزیر محترم ارشاد است. امیدوارم این شایسته سالاری مدنظر باشد. یعنی اگر در این عمر کوتاهی که این روسا داشتند عملکرد خوبی بوده است، چه ضرورتی به خانه تکانی اساسی است.

او اظهار امیدواری کرد: در آخرین روزهای این دوره از انجمن منتقدان بتوانیم سمیناری برای صنعتی شدن سینما برگزار کنیم و در عین حال هم امیدوارم دوستی، همدلی و حضور فرهنگی بدون جناح بندی باشد.

در ادامه محسن دارسنج که در بخش بهترین چهره‌پردازی برای «ماجرای نیمروز» جایزه گرفت، جایزه‌ای را به خانواده شهید محسن حججی تقدیم کرد و گفت: این شهیدان دشمن را از مرزهای‌مان صدها کیلومتر دور کرده‌اند تا ما اینجا بتوانیم این جشن را برگزار کنیم.

وقتی جمشید مشایخی سالن را ترک کرد

سپس جمشید مشایخی که در حال ترک سالن بود به دعوت فرزاد حسنی مجری مراسم بر روی صحنه حاضر شد و انتقاد تندی به برگزاری این جشنواره کرد و سپس سالن را ترک کرد.

جمشید مشایخی در سخنان‌اش گفت: می‌خواهم «رُک» صحبت کنم و این را از علی معلم آموخته‌ام. چرا در این مراسم فقط به یک نفر توجه شده است. اگر می‌دانستم برای منتقدین فقط یک هنرپیشه مطرح است سالها پیش این کار را رها کرده بودم. بقیه بازیگر نیستند؟ هیچ کدام زحمت نکشیده‌اند؟ چرا شما اینها را نمی‌بینید؟ (مشایخی اشاره‌اش به کلیپی بوده که در جشن پخش شده است.)

بزرگداشتی برای فرید مصطفوی/ بنی‌اعتماد: تشکر می‌کنم برای یک عمر همکاری،صبوری،رفاقت

مراسم بزرگداشتی برای فرید مصطفوی (فیلم‌نامه نویس) با حضور رخشان بنی‌اعتماد و مهرزاد دانش برگزار شد.

رخشان بنی‌اعتماد درباره‌ی فرید مصطفوی گفت: از او تشکر می‌کنم به خاطر یک عمر همکاری، صبوری و رفاقت. ما با هم فیلم‌نامه‌های زیادی نوشته‌ایم که تعدادی ساخته شد و تعدادی هم نه. من می‌دانم که چقدر نقش موثری در کارهای مشترک ما داشته‌ای. عده زیادی نیستند که در تداوم کارشان دغدغه‌ها و شعارهایشان را در هر اثر باقی بگذارند و تو یکی از آنهایی.

او ادامه داد: از پریچهر ممتهن همسر فرید مصطفوی نیز تشکر می‌کنم. ما سالها با هم کار کردیم و ایشان باعث آشنایی من با فرید بودند.

فرید مصطفوی نیز با قرار گرفتن در جایگاه بیان کرد: از همسرم و از منتقدین دهه 50 که کوشندگان ادبیات این سالها هستند، تشکر می‌کنم. از پرویز دوایی که بسیار تاثیرگذار بوده نیز تشکر می‌کنم که در زمانی که در دهه 60 سردرگم بودند و افق و دورنمایی وجود نداشت، او این جهت‌دهی را ایجاد کرد.

مجید مظفری نیز که برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد بر روی جایگاه آمده بود، گفت: خوشحالم که در این جشن حضور دارم و این اولین بار است که به عنوان مهمان به یک جشن دعوت شده‌ام.

حجازی‌فر: نوید محمدزاده زندگی برای ما نگذاشته است

هادی حجازی‌فر جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را برای «ماجرای نیمروز» دریافت کرد به طنز بیان کرد: نوید محمدزاده زندگی برای ما نگذاشته است. (اشاره غیرمستقیم به جوایز نوید محمدزاده)

او اظهار امیدواری کرد: از این به بعد در بازی‌هایم پشیمان‌تان نکنم. همچنین همانطور که زمانی ویدئو ممنوع بود و سپس آزاد شد فیلم «لاتاری» هم آزاد شود.

شاهین امین منتقد سینما نیز در ادامه مراسم گفت: شاید یک روزی همه فیلم‌ها نمایش داده شود. ما همه منتقدیم و باید به نگاه‌های نو توجه کنیم. سینمای ایران نباید در برابر نگاه‌های نو مقاومت کند.

کوروش تهامی پس از دریافت جایزه‌ دیپلم افتخار برای بازیگر نقش اول مرد (رگ خواب) گفت: باعث افتخار من است که جایزه را از داریوش مهرجویی می‌گیرم. این اولین جایزه سینمایی من است و آن را به همسرم تقدیم می‌کنم که وقتی من ناامید بودم به من امید هدیه می‌داد.

حامد بهداد جایزه‌اش را به شهید محسن حججی تقدیم کرد

بعد از اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد به حامد بهداد برای فیلم «سد معبر» او در جایگاه حاضر شد و با اشاره به اینکه ما به فوت عالیجناب کیارستمی واکنش مناسبی نشان ندادیم، افزود: آن چیزی که در قلب من به صورت آشوب نشان داده می‌شود وضعیت جامعه ما است. چطور ابن سینا را سرمایه علمی کشورمان می‌دانیم ولی عباس کیارستمی را نه.

او ادامه داد: خانم معماریان، جای علی معلم بسیار خالی است و اینکه ما با هرگونه جنگ مخالفیم. چه در داخل کشور و چه در سرزمین‌های دیگر. من نمی‌توانم بی‌تفاوت از تصویر رعنای شهید محسن حججی بگذرم. همه ما در این تصویر سهمی داریم و این جایزه را به او تقدیم می‌کنم.

غلامعباس فاضلی (منتقد) نیز که برای اهدای جایزه بر روی سن حاضر شده بود خاطره‌ای را از انتقادی که به آقای بازیگر نوشته بود و او را مکدر کرده بود، بیان کرد و گفت: اشاره آقای مشایخی را جدی بگیرید. ایشان بزرگتر ما هستند و باید او را جدی بگیریم.

تقدیر از گوهر خیراندیش/ «روح اسماعیل‌خانی اینجاست»

در ادامه، مراسم تقدیر از گوهر خیراندیش با حضور تهمینه میلانی و کمند امیر سلیمانی برگزار شد.

تهمینه میلانی با انتقاد از نحوه انتخاب نامزدهای جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی گفت: ملاک انتخاب چه بوده است؟ چون فیلم‌های اکران نشده در لیست بود ولی فیلم من نبود، چرا زنگ نزدید که منم بیایم و فیلمم را به شما نشان دهم؟! خواهشمندم که منتقدین مستقل عمل کنند نه دولتی. (در ادامه فرزاد حسنی با دریافت یادداشتی در مراسم اعلام کرد که فیلم‌هایی در این رقابت بودند که در جشنواره‌ فیلم فجر نمایش داشتند. فیلم «ملی و هزار راه نرفته‌اش» در جشنواره‌ ملی فجر به نمایش درنیامده بود و فقط اخیرا در بازار جشنواره‌ جهانی فجر به نمایش درآمد)

در ادامه کمند امیر سلیمانی نیز درباره‌ گوهر خیراندیش گفت: اگر روزی از من سوال شود که می‌خواهد جای چه کسی باشی؟! من می‌گویم گوهر خیراندیش. من روی پای ایشان بزرگ شدم.

سپس گوهر خیراندیش با تشکر از کمند امیرسلیمانی و فرزندانش که از او مراقبت کردند، ادامه داد: در این چند سال که در دیار غربت بودم از همکاری دوستان و بچه‌هایم تشکر می‌کنم.

او به طنز با اشاره به آسیبی که پایش در سریال «دیوار به دیوار» دیده است،گفت: این آسیب از روی شیطنت نبود!

خیراندیش در پایان با یادی از جمشید اسماعیل خانی (همسرش)، روح‌اش را در این مراسم حاضر دید.

در ادامه یوسفی‌نژاد کارگردان «خانه» که جایزه خلاقیت و استعداد درخشان ویژه‌ی فیلم‌سازان اول را بطور مشترک با کارگردان «ویلایی‌ها» دریافت کرد، در سخنانی گفت: این جایزه را تقدیم می‌کنم به کسانی که پشت درها قرار دارند و با استعداد هستند ولی نمی‌توانند شکوفا شوند.

انتقاد نوید محمدزاده از اظهارات یک منتقد درباره‌ عزت‌الله انتظامی

در بخش دیگری از جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران که نوید محمدزاده که این بار برای اهدا جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش مکمل زن بر روی صحنه حاضر شده بود با انتقاد از فاضلی که درباره‌ عزت انتظامی به عنوان آقای بازیگر سخن گفت بود، مطرح کرد: هر شخصی یک اسمی دارد و نباید او را بچه سنگلج بنامیم. ما نمی‌توانیم افتخار کنیم که نقدی بر او نوشته‌ایم. او سه دهه درس به ما یاد داد. باید به او احترام بگذاریم و قرار نیست با بی‌احترامی به تایید چیز دیگری بپردازیم. کاش بدانیم چه می‌گوییم.

واکنش مدیرعامل خانه سینما / وای بر ما نسلی که تنفر می‌پراکنیم

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما با قرارگیری در جایگاه در واکنش به صحبت‌های نوید محمدزاده و حامد بهداد بیان کرد: این دو جوان به نسل ما احترام و دل بستگی و عاشقی یاد می‌دهند. وای بر ما نسلی که تنفر می‌پراکنیم. چگونه می‌شود تشکر کرد که از دل این نسل امثال حامد و نوید پیدا می‌شوند. ما باید از آنها درس بگیریم، درود می‌فرستم به عباس کیارستمی و عزت‌الله انتظامی.

تقدیر از جمشید هاشم‌پور با حضور سعید راد

در ادامه جشن، مراسم بزرگداشتی برای جمشید هاشم‌پور برپا شد، سعید راد با حضور در جایگاه و پس پخش کلیپی که خود جمشید هاشم پور در آن خاطراتی بیان می‌کرد از او تقدیر به عمل آورد.

جمشید هاشم‌پور نیز با تشکر از برپاکنندگان جشن گفت که سعید راد او را تشویق کرده و گفته بوده که در آینده شما یکی از مهره‌های حساس سینمای ایران می‌شوی.

سعید راد نیز علی معلم را یکی از بزرگان سینمای ایران نامید.

اظهارات جعفر پناهی در جشن منتقدان سینمایی

در پایان مراسم، جعفر پناهی با حضور در جایگاه با بیان اینکه ما مخالف این نیستیم که چه کسی فیلم بسازد یا نه گفت: وقتی صحبت از ساخت فیلم‌های دولتی با بودجه‌های کلان دولتی و اختصاص چندین سالن سینمایی به آن است، حداقل چند سالن سینمایی نیز به ما بدهید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۷
1
0
دیوانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۷
1
0
مشایخی هم دیگه خودشو خیلی دست بالا گرفته... البته ...... طرفدارهاش هم به همچنین
مانترا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
0
0
اینا که خیلی باهم رفیق بودن البته میتوانند شاکر هم باشند که مثل فردین وملک مطیعی ووثوقی وچند سگ وشغال دیگر طرد ومنزوی نشدند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین