کد خبر: ۴۷۱۱۲۷
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۹
آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد
مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش طی اطلاعیه‌ای چگونگی فرآیند جذب داوطلبان شغل معلمی را تشریح کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس اجتماعی- وزارت آموزش‌وپرورش اخیرا در بخش‌نامه‌ای شرایط و ضوابط جذب معلمان و نداشتن ابتلا به بیماری‌ها را اعلام کرد که بخش‌هایی از آن با انتقادهای کارشناسان مواجه شد. از جمله این بیماری‌ها نداشتن کمتر از ۲۰ دندان، سنگ کلیه، آلزایمر، نداشتن لهجه غلیظ و نکشیدن سیگار و قلیان بوده است.

به گزارش آفتاب‌نیوز، شهیندخت ملاوردی، معاون رئیس جمهور تز جمله کسانی بود که به این موضوع اعتراض کرده و در یک پست توئیتری از اصلاح شیوه‌نامه آموزش و پرورش خبر داد.

حالا مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش طی اطلاعیه‌ای چگونگی فرآیند جذب داوطلبان شغل معلمی را تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«شغل معلمی به دلیل وظایف خطیری که بر عهده وی می باشد باید دارای استانداردهای اخلاقی، ذهنی، جسمی و روحی ویژه باشد که توسط مراجع تخصصی ذیربط از جمله اداره بهداشت دانشگاه فرهنگیان و دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش( در حوزه سلامت جسمی و روحی) و با مشارکت متخصصان مربوط تهیه و تایید شده است. این ویژگی ها و استانداردها باید در فرآیند جذب داوطلبان شغل معلمی شامل آزمون علمی، معاینات پزشکی و مصاحبه های تخصصی احراز شود، لذا شیوه نامه انجام مصاحبه اختصاصی و معاینات پزشکی داوطلبان تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی در سال 1396 در چارچوب استانداردهای فوق الذکر تدوین و جهت اجرا به گروه های تخصصی مجری در استان ها ابلاغ شده است.

با توجه به اهمیت موضوع و انتقادهایی که از سوی برخی صاحب نظران و سایر افراد علاقه مند طی چند روز گذشته در رسانه ها به ویژه شبکه های اجتماعی مطرح شده است، توضیحات زیر را به استحضار می رساند:

الف) یکی از سیاست های اصولی وزارت آموزش و پرورش در جذب معلمان جدید "بومی گزینی" است. اجرای این سیاست علاوه بر ثبات و پایداری توسعه متوازن نیروی انسانی مناطق مختلف کشور و پیشگیری از پیامدهای نامطلوب نقل و انتقالات به ویژه از مناطق کمتر توسعه یافته به مناطق برخوردار، پیامدهای تربیتی و فرهنگی مثبت خواهد داشت که مشارکت اقوام مختلف با فرهنگ‌های متنوع در امر تعلیم و تربیت فرزندان برومند میهن اسلامی‌مان متناسب با اقتضائات بومی و محلی از جمله مهمترین این پیامدهاست.

بهره گیری از گویش‌ها و لهجه‌های متعارف محلی اقوام مختلف در فرآیند تعلیم و تربیت موجبات تسهیل امر تربیت و تعامل خانه و مدرسه و افزایش اعتماد مردمی به نظام تعلیم و تربیت خواهد شد و موانع فرهنگی در امر تربیت دانش آموزان را کاهش خواهد داد. لذا بر اساس شیوه نامه مذکور صرفا " لهجه غلیظ غیر قابل تغییر"، که در تدریس "مخارج آوایی" دوره ابتدایی با تشخیص اعضای متخصص گروه مصاحبه موثر باشد، صرف نظر از استان محل خدمت، در نتیجه مصاحبه  داوطلبان شغل آموزگاری اعمال خواهد شد.

ب‌) براساس سیاست دولت محترم توزیع سهمیه استخدامی میان داوطلبان زن و مرد به صورت مساوی انجام شده است و نتایج معاینات پزشکی و مصاحبه تخصصی هرچه باشد منجر به جابجایی سهمیه ها بین داوطلبان زن و مرد نخواهد شد. لذا هرگونه شائبه تبعیض جنسیتی در توزیع سهمیه های استخدامی به استناد آمار مندرج در دفترچه شماره (2) آزمون سراسری سال جاری صحت ندارد.

ج‌) بر اساس نتایج بررسی فهرست معاینات پزشکی، اصلاحات تکمیلی زیر در اجرای شیوه نامه موصوف اعمال می گردد و به اطلاع استانها می رسد:

1-معایناتی که با هدف تشکیل پرونده پزشکی و ارائه خدمات و انجام مراقبت های پزشکی عندالزوم در طول دوره  تحصیل در دانشگاه فرهنگیان تجویز شده است، پس از پذیرش قطعی داوطلبان و  ثبت نام در دانشگاه انجام خواهد شد. این معاینات شامل بیماری های زنان موضوع بند 17 پیوست بخشنامه موصوف نیز می باشد.

2-آن دسته از بیماریهایی که به تشخیص گروه پزشکی به درمان بلند مدت و بستری شدن در مراکز درمانی نیاز ندارند و منجر به اطاله مدت مجاز تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی نخواهند شد صرفا در پرونده پزشکی داوطلبان ثبت و در اختیار دانشگاه محل تحصیل قرار می گیرد.

3-در خصوص سایر بیماری ها و معلولیت هایی که مانع انجام وظایف شغلی و یا اطاله مدت تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی می شود با رعایت موارد فوق الذکر مطابق بخشنامه موصوف اقدام می گردد».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۳
بهزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
3
2
سلام
میخاستم بگم که فاشیست بازی درنیارین.با این کاراتون باعث تفرقه میشین.
"با تشخیص اعضای متخصص گروه مصاحبه" این جمله یعنی من هرکی رو دلم خواست میگم لهجه داره و لا غیر.
در ضمن آفتاب میدونم، منتشر نمی کنی!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
4
2
چرا جنجالیه اتفاقا کاملا هم خوب ودرسته
انتقاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
1
3
لطفا با اين حرف و حديث اتحاد ايران را از بين نبريد ، ايران فقط فارس نيست ، عرب، لر ، ترك ، كرد ، بلوچ و... همه ايراني اند.
علی
|
Netherlands
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
2
4
مشکل این وزارت خانه با لهجه و زببان مردم چییه؟ منظوراز لهجه و گویش متعارف یعنیی چیی؟ چیا عریف شدن و چیا تعرییف نشدن؟ احتمالا ترکی و عربی و کردی تعریف نشده و یزدی و اصفهانی و همدانی ایینا تعریف شده هستن. چجوریی به بچه ای که زبانش عربی و یا ترکی هست مییخواین با ایین زور بگیین که آلما میشه سیب؟ یکم فکر کنید لطفا. تو همه دنیا بچه ها حق انتخاب زبان مورد اموزششون ررو دارن. اینجا حتی معلمها هم حق ندارن به زببانیی ببجز فارسی حرف ببزنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
0
2
....نژادپرستی و فاشیست
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
1
0
بنده که یک اموزش وپرورشی بازنشسته ا م اعتقاددارم حتما معلمین ازنظر قیافه .رفتار و... بایدمورد گزینش قراربگیرندوچگونگی ان راهم بایدمتخصصین امر تعلیم وتربیت مشخص کنند نه دیگران
ناشناس
|
-
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
0
1
عامو یه باره بگید باید تست های خلبانی روبدن!!!!!!!!!!!!!!
یعنی چی؟!
دیگه شورشو درآوردن!
omid
|
New Zealand
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
0
1
با توجه به اینکه کار روحانیان از جمله ایراد سخنرانیی و روضه خوانی اگر سختر از معلمی نباشد قطعا آسانتر نمیباشد،
انتقاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
0
1
يواش يواش دشمن به اهداف خود مي رسد ، اونها ميخواستند اتحاد ايران را بشكنند به نظر مي رسد با اين طريق همسو با دشمن حركت ميكنند چون همه باهم (عرب، لر ، ترك ، كرد ، بلوچ و...)باهم براي موفقيت ايران عزيز تلاش ميكرديم و فرقي برايمان نداشت ولي افسوس.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
3
0
خیلی مصوبه خوبی بود درست وکارشناسی هم همین بود ولی یه عده خر مغز اومدن زدن زیرش و خرابش کردن
رضا
|
United States
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
0
0
سلام با این شرایط خلبانیتون فقط مردم زده میشن وسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
0
0
واقعا برای فضا نوردی این همه قانون نمیزارن
مهدی حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
0
0
همه ی این موارد درست اما یک سوال خیلی مهم فکرمو مشغول کرده. فردی که معافیت پزشکی داره که این معافیت مربوطه به 15 سال پیش و اون موقع نمیتونست بره خدمت و الان درمان شده و کاملا سالمه و مدرس حق تدریس دانشگاه هم هست چرا ردش می کنن. آدم از یک ثانیه بعدش خبر نداره چطوره میگن این از همون 15 سال پیش تا الان مریضع.چی بگم والا من میگم باید در لحظه همه چیز رو دید مخصوصا چشم، گوش و زبان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین