کد خبر: ۴۷۳۳۰۲
تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
کلیه خرج های سنگین عروسی با یک جمله شروع می‌شوند؛ عروسی یک شب است و باید به یادماندنی باشد. برای مراسم لاکچری داستان این جمله کمی متفاوت است. عروسی باید چشم‌کورکن و خاص باشد! به همین خاطر معمولا افرادی که به سراغ عروسی‌های لاکچری می‌روند، از هیچ خرجی دریغ نمی‌کنند. شرکت‌های تشریفات هم این موضوع را متوجه شده‌اند و روز به روز امکانات عجیب و غریب‌تری در اختیار عروس و دامادها قرار می‌دهند؛ از پرواز با بالن گرفته تا کالسکه سواری و اسکورت با موتور.
آفتاب‌‌نیوز :  روزنامه «هفت صبح» در ادامه نوشت: آتلیه‌ها هم تقریبا قرارداد یک فیلم بلند را با عروس و داماد بسته و فیلم عادی پشت صحنه و مستند در مورد عروس و داماد می‌سازند. تالارها با آسانسور، ماشین عروس مازراتی را به داخل تالار آورده و آتش‌بازی‌های خاص برگزار می‌کنند. خلاصه همه چیز برای چشم کورکردن و خاص‌شدن مهیاست!

برای خارجی‌ها ولی داستان کمی فرق می‌کند. با اینکه تشابهات زیادی بین مدل‌های عروسی لاکچری وجود دارد ولی اینکه کی و کجا بیشتر خرج می‌کنند تفاوت‌هایی دارد که جالب است بدانید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های به یادماندنی‌کردن عروسی، تصویربرداری است. به قول بازرس اتحادیه عکاسان تهران، لازمه این حرفه، هنر و خلاقیت است و وجه دریافتی را نوع هنر صورت‌گرفته در کار مشخص می‌کند چون عکاسان و فیلمبرداران آن چنان نفعی از فعالیت و نوع کار خود در جامعه ندارند و به تناسب نوع خدماتی که ارائه می‌دهند، هزینه دریافت می‌کنند.

همین دست اظهارات و فقدان تعرفه مشخص باعث شده که یکی از عکاسی‌های مشهور تهران، برای انجام خدمات عکاسی و فیلمبرداری شب عروسی، مبلغ ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافت کند یا حتی یک آتلیه در سایت خود، بدون هراس از اعلام چنین قیمت‌های عجیبی، پکیج فیلمبرداری و عکاسی عروسی را تا ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت بزند تا زوج‌های تجمل‌گرا را جذب خدمات خود از جمله تصویربرداری با هلی‌شات، ساخت کلیپ آشنایی و به قول خودشان کلی پاسپورت کند.

از طرفی بعضی دیگر با اعلام رقم‌های حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان، خدمات خاص‌تری را در اختیار شما می‌گذارند. مثلا با کسانی که شما معرفی می‌کنید، مصاحبه کرده و به نوعی یک مستند از عروس و داماد می‌سازند. این مستند هم به صورت کوتاه در شب عروسی برای همه مهمان‌ها پخش می‌شود.

قیمت لباس عروس به قدری بالاست که حتی تجمل‌گراها نیز به دنبال خرید آن نیستند و ترجیح می‌دهند که لباس را اجاره کنند.

با این حال بعد از بررسی قیمت‌ها در مناطق مختلف شهر تهران مشخص شد که برای خرید لباس عروس باید از حدود هفت میلیون تومان به بالا پرداخت کرد. البته این در مزون‌های وسط شهر است. اگر به سراغ مزون‌های بالای شهر بروید باید از بین لباس عروس‌های خارجی و برند انتخاب کنید. مدل‌هایی که معمولا کمتر از ۲۰ میلیون تومان قیمت نداشته و ممکن است تا ۳۰ میلیون تومان نیز هزینه روی دست شما بگذارند.

اجاره ماشین عروس هم از آن اتفاقاتی است که در سال‌های اخیر نمود بیشتری یافته و با ورود خودروهای لوکس به کشور، خیلی‌ها به این فکر افتادند که به جای استفاده از خودروی خود، یک خودروی گران‌قیمت اجاره کنند.

اجاره بدون راننده یک خودروی مرسدس بنز اس کلاس، به ازای یک ساعت ۱۱۰ هزار تومان است؛ البته شرکت اجاره‌دهنده، خودرو را کمتر از ۱۴ ساعت اجاره نمی‌دهد و در این صورت، آقای داماد باید حداقل یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان بپردازد.

اگر به دنبال ماشین‌های خاص‌تری هستید، می‌توانید یک مازراتی یا حتی لیموزین اجاره کنید. قیمت مازراتی به ازای ۲۴ ساعت حدود پنج میلیون تومان تمام می‌شود. اگر لیموزین بخواهید باید حداقل ساعتی ۵۰۰ هزار تومان پیاده شوید. در یک موسسه اجاره خودروی دیگر، لیموزین را برای یک روز کاملا با ۱۳ میلیون تومان در اختیار شما می‌گذارند.

یک موسسه نیز برای کرایه کالسکه شامل چهار اسب سفید و یک کاروان حدود هفت میلیون تومان هزینه دریافت می‌کند. البته از آنجا که حرکت کالسکه داخل شهر ممنوع است، تنها عروس و داماد می‌توانند در مقابل تالار و برای یک مسیر کوتاه برای عکسبرداری و فیلمبرداری از آن استفاده کنند.

بالن‌سواری از دیگر خرج‌های لاکچری است. کاری که قیمت آن نیز برای یک ساعت چهار میلیون تومان است. جالب است بدانید، موسسات جدیدی پیدا شده‌اند که ماشین عروس شما را اسکورت می‌کنند. آن هم به وسیله موتورهای چند ده میلیونی. هر اسکورت موتورسوار هم حدود ۴۰۰ هزار تومان خرج روی دستتان می‌گذارد.

برای تبدیل یک خودروی لوکس به یک ماشین عروس لوکس، باید دوباره دست به جیب شوید. بسته به نوع و میزان گل‌های به کاررفته در تزیین خودرو و با توجه به موقعیت مکانی و شهرت گل‌فروشی، هزینه تزیین لوکس یک ماشین عروسی بیش از دو میلیون تومان است. معمولا گران‌ترین گلی هم که در تزیین به کار می‌رود ارکیده است که شاخه‌ای ۳۵ هزار تومان قیمت دارد.

اگر همه این موارد باشند اما تالار و باغ نباشد یا باشد و لوکس نباشد، تلاش‌های زوج تجمل‌گرای ما برای برگزاری یک شب عروسی خاص و ویژه ناکام خواهد ماند. تالار عروسی در مقایسه با باغ و هتل قیمت پایین‌تری دارد و به همین علت، آنهایی که دنبال زندگی لوکس هستند، خیلی به برگزاری عروسی در تالار رغبت نشان نمی‌دهند مگر اینکه تالار ویژگی‌های منحصر به فرد یا شهرتی مثال‌زدنی داشته باشد.

ورودی باغ‌های اطراف تهران - که عمدتا مختص عروسی‌های مختلط است - چند میلیون تومانی آب می‌خورد. این ورودی براساس بزرگی و کوچکی باغ و امکانات و البته بحث همیشگی شهرت آن قیمت‌گذاری می‌شود و گاهی به ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان هم می‌رسد.

در مقابل، منوهای مختلفی پیش روی زوج‌های در آستانه ازدواج قرار می‌گیرد که در بازه ۶۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر مهمان متغیر است! با این تفاسیر یک مراسم عروسی با ۴۰۰ مهمان، در یکی از باغ‌های اطراف تهران به صورت میانگین حدود ۱۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود؛ آن هم بدون هزینه‌های اضافی احتمالی که اعلام نشده‌اند و قطعا بعد از پایان مراسم به سراغ جیب داماد خواهند رفت!

در مورد هتل‌ها‌ اما قیمت‌ها به تعرفه‌های مصوب نزدیک‌تر است. هتل از دیرباز مختص عروسی‌های لوکس بوده و امروز هم از این قاعده مستثنا نیست؛ بنابراین منوها به ازای هر نفر مهمان از حدود ۷۰-۸۰ هزار تومان شروع شده و به ۲۰۰ هزار تومان هم می‌رسند. البته اگر همان ۴۰۰ نفر را با قیمت ۲۰۰ هزار تومان حساب کنیم، به عدد ۸۰ میلیون تومان خواهیم رسید.

عروسی‌های لوکس خارجی

به صورت متوسط می‌توان گفت هزینه یک عروسی لاکچری در آمریکا حدود ۵۰ هزار دلار آب می‌خورد. در حالی که به صورت متوسط هزینه یک عروسی حدود ۲۰ هزار دلار تمام می‌شود.

مثل ایران بیشترین هزینه این عروسی مربوط به محل پذیرایی است؛ یعنی برای یک جای روباز لوکس با نوشیدنی‌های خاص، رومیزی‌هایی با پارچه‌های مخصوص و حتی ست‌های قاشق و چنگال نقره که قرار است پذیرای مهمانان باشد.

یکی از دلایل زیاد شدن هزینه محل‌های برگزاری‌، امکانات مختلفی از جمله داشتن اتاق بیلیارد و اتاق ورق‌بازی و ... است. اگر بخواهید این مراسم را در ساحل برگزار کنید، باید به ازای هر مهمان حدود ۲۰۰ دلار بیشتر بپردازید.

هزینه عکاس به صورت معمول حدود دو هزار دلار تمام می‌شود ولی اگر می‌خواهید عکاسی منحصر به فرد را تجربه کنید، باید حدود پنج هزار دلار خرج کنید. البته اشتباه نکنید، در آمریکا عکاس و فیلمبردار یکی نیستند و برای فیلمبرداری از مراسم دوباره باید هزینه پرداخت کنید.

هزینه‌ یک گروه حرفه‌ای و ساخت مستند و کلیپ‌های متفاوت حدود سه هزار دلار آب می‌خورد و در مجموع حدود هشت هزار دلار برای ثبت لحظه‌ها خرج روی دستتان می‌گذارد. یکی از امکانات جالبی که این گروه‌های تصویربرداری مهیا می‌کنند، پخش آنلاین عروسی از طریق قابلیت اینستاگرام است؛ امری که حدود ۱۰۰ دلار در ساعت خرج برمی‌دارد.

از‌ گران‌ترین خرج‌های عروسی در کشورهای غربی، پولی است که برای گل پرداخت می‌شود. در بیشتر مواقع تمام محل برگزاری با گل تزیین می‌شود و برای هر میز نیز گل خریداری می‌شود. اگر گل خاصی انتخاب کنید این هزینه حدود پنج هزار دلار می‌شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های خرج عروسی ایرانی‌ها و غربی پول برنامه‌ریز عروسی است. معمولا خارجی‌ها خیلی درگیر هماهنگی‌ها و مسائل دیگر نشده و کسی را برای برنامه‌ریزی کل این امور استخدام می‌کنند. معمولا برنامه‌ریزهای عروسی حدود ساعتی ۱۰۰ دلار می‌گیرند و در عروسی‌های لاکچری باید حدود پنج هزار دلار برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسمتان به آنها بدهید.

رکن جدانشدنی عروسی‌های لاکچری در غرب، دعوت از گروه‌های موسیقی محبوب است؛ گروه‌هایی که نیاز به یک استیج خاص دارند و کل مراسم شما را متحول می‌کنند. این بندهای موسیقی نیز معمولا با زیر سه هزار دلار به مراسم شما نخواهند آمد.

دعوت‌نامه در آمریکا معمولا به صورت اینترنتی است و یا سایتی ساخته شده و لینک آن برای همه افراد فرستاده می‌شود. البته هنوز هم دعوت‌نامه فیزیکی برای کلاس‌گذاشتن رایج است.

در مجموع هزینه این کارها در حالت عادی با ۵۰۰ دلار جمع می‌شود ولی اگر بخواهید کارت‌های از جنس چوب داشته باشید و سایت خاصی طراحی کنید باید حدود چهار هزار دلار برای آن پرداخت کنید. البته بیشترین خرج عروسی‌های خارجی صرف برندها می‌شود. از لیموزین با ساعتی ۲۸۰ دلار گرفته تا برند خاصی از نوشیدنی یا برند خاصی از قاشق و چنگال که ممکن است هزار دلار به هزینه‌های شما اضافه کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین