کد خبر: ۴۷۵۰۷۲
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
رییس فرهنگستان علوم پزشکی مطرح کرد

علل مرگ و میر نوزادان در هفته اول

رییس فرهنگستان علوم پزشکی علل مرگ‌ومیر نوزادان در هفته اول را توضیح داد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا مرندی در افتتاحیه دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران "هماتولوژی نوزادان" اظهار داشت:‌ در اوایل انقلاب، میزان مرگ و میر نوزادان شیوع بسیار بالایی داشت و در حال حاضر با توجه به تشکیل شبکه بهداشتی در سراسر کشور و همچنین ایجاد وزارت بهداشت، افزایش نیروی انسانی و تربیت متخصصان و نوزادان، این آمار به حد قابل توجهی کاهش یافته است.  

وی افزود: میزان مرگ و میز نوزادان در سال‌های قبل از ۲۰۱۵ به طور میانگین ۳۶ درصد بود که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۱۹ درصد رسیده است.  

این فوق تخصص کودکان تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته از هر یک‌هزار نوزاد، یک نفر جان خود را بر اثر بیماری‌های خون و سرطان از دست می‌دهد و در کشور ما از هر هزار نوزاد، ۱۰ نفر با مرگ مواجه می‌شوند. در بین کشورهای دنیا، پاکستان از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، به طوری که این آمار در این کشور از هر یک‌هزار نفر ۴۶ نوزاد جان خود را از دست می‌دهند.  

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی تصریح کرد: ۴۵ درصد مرگ و میز نوزادان معمولا در روز اول و ۸۷ درصد این مرگ و میرها در هفته اول اتفاق می‌افتد.  

بنابر اعلام روابط عمومی دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران، مرندی در خصوص علل مرگ و میر نوزادان در هفته اول گفت: عوارض نارسی نوزادان، ناهنجاری‌های زودرس و همچنین سایر اختلالات دوران نوزادی از جمله این عوامل هستند.  

وی در پایان گفت: عفونت‌های تنفسی و اندام‌های تحتانی از جمله علل مرگ و میر نوزادان در هفته دوم تا چهارم است.

دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران"هماتولوژی نوزادان" تا ۲۴ شهریور در خیابان حجاب مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین