کد خبر: ۴۷۵۴۷۳
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲

مجموعه زمین شناسی آسانا در لارستان افتتاح شد

مجموعه زمین شناسی آسانا به همت بخش خصوصی و در بخش‌های سنگ، کانی، فسیل‌ها و ... در لارستان افتتاح شد .
آفتاب‌‌نیوز :
مدیر مجموعه زمین‌شناسی آسانا در این خصوص گفت: این مجموعه شامل 150 نمونه سنگ و کانی است که از کل کشور جمع‌آوری کرده‌ایم.

مینا زمانی، هدف از راه‌اندازی این مجموعه را همگانی سازی آموزش‌های زمین‌شناسی و آشناسازی بازدید کنندگان با سنگ‌ها و کانی‌ها عنوان کرد و گفت: زمین شناسی برمبنای مشاهده واحدهای مختلف سنگی، کانی‌ها و ساختارها و عوارض زمین شناسی بر سر زمین استوار است.

او ادامه داد: از آنجا که این امر به دلیل بعد مسافت، محدودیت زمانی و غیره امکان پذیر نیست، وجود مجموعه زمین شناسی برای آشنایی هرچه بهتر دانشجویان و دانش آموزان و غیره از ضروریات بود. در این راستا مجموعه گروه زمین شناسی در سه بخش مجزای سنگ شناسی، کانی شناسی و فسیل شناسی دایر شد.

  مدیر مجموعه زمین شناسی آسانا ادامه داد: نمونه های بخش کانی شناسی شامل کانیهای سیلیکاته و غیر سیلیکاته است که برخی از آنها دارای ارزش گوهری و معدنی هستند و بخش سنگ شناسی نیز از سه قسمت سنگهای آذرین، دگرگونی و رسوبی تشکیل شده است.

زمانی ادامه داد: بخش فسیل شناسی شامل نمونه‌های مختلف مرجان‌ها، آمونیت‌ها، فسیل‌های گیاهی و صدف‌های دریایی است که از مهمترین ویژگی‌های مجموعه زمین شناسی آسانا محسوب می‌شود؛ گروه‌های مختلف کانی‌ها شامل عناصر، سولفیدها، سولفات‌ها، کربنات‌ها، نمک‌ها، سیلیکات‌ها و غیره هم، غنی ترین قسمت این مجموعه را تشکیل می دهند.

زمانی ادامه داد: در بخش دیگری از این مجموعه نیز ساختارهای بلورها قرار دارد و مجموعه سنگ های آذرین، دگرگون و رسوبی نیز هر یک با تنوع مختلف از دیگر بخش های جالب این مجموعه است. همچنین کتابخانه تخصصی حاوی کتاب های مرتبط با موضوعات زمین شناسی فیزیکی، تاریخی، کانی شناسی و سنگ شناسی هم در این مجموعه وجود دارد.

به گزارش ایسنا، این مجموعه که بصورت خصوصی و دائمی در لارستان برپا شده شده است، از اولین مجموعه‌های طبیعی و شخصی در جنوب استان فارس به‌شمار می‌رود و هر هفته یکشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها عصر، امکان بازدید را برای عموم فراهم کرده است.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین