کد خبر: ۴۷۶۷۴۵
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

مهاجری: بعضی افراد تا کار خلاف نکنند مداح نمی شوند!

سفارش‌های مکرر امام خمینی درباره برگزاری عزاداری سنتی، فلسفه و انگیزه‌ای داشت که با گذشت زمان اهمیت و انگیزه آنهمه اصرار ایشان بر این موضوع فهمیده می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :
آن روز که امام خمینی می‌گفتند: «لازم است در نوحه‌ها و اشعار مرثیه و اشعار ثنای از ائمه علیهم السلام بطور کوبنده فجایع و ستمگری‌های ستمگران هر عصر و مصر یادآوری شود» امروز را می‌دیدند که «مداحان جدیدالاختراع» با هزار بار تکرار کردن «سین سین» به جای خواندن نوحه‌ها و مرثیه‌هائی با مضمون کوبنده فجایع و ستمگری‌های ستمگران، مردم را به بیهوده‌ترین امور سرگرم می‌کنند و بدون آنکه کمترین معرفتی نسبت به فلسفه قیام امام حسین و مبارزات سایر ائمه علیهم السلام به آنها بدهند، بهترین فرصت‌های محرم و صفر و فاطمیه و سایر مناسبت‌ها را از دست می‌دهند.

نه فقط فرصت‌ها را از دست می‌دهند، بلکه مراسم عزاداری را به ابزاری برای تخدیر جوانان تبدیل می‌کنند و در بسیاری موارد میان آنها و دین و اخلاق و آداب هم فاصله می‌اندازند.

هنوز از بازداشت چند مداح از همین نوع «جدیدالاختراع» مدت زیادی نگذشته و افکار عمومی با سوال‌های زیادی درباره اینکه چرا باید در این صنف افرادی وجود داشته باشند که به جرم ارتکاب بدترین تخلفات قانونی و اخلاقی و شرعی بازداشت شوند مواجه است.

از این فاجعه بالاتر این است که بعضی از این جدیدالاختراع‌ها تا مرتکب این قبیل ارتکابیه‌‌ها نشوند نمی‌توانند مداحی! کنند. این، یک فاجعه است که دامنگیر جامعه اسلامی و انقلابی ما شده و درحال گسترش و عمیق‌تر شدن است.

در گذشته‌های دور نوحه خوانی و مرثیه خوانی بخشی از عزاداری‌های مرسوم در مناسبت‌های مذهبی بود و مداحان باسواد و باتقوا و متدین، عهده‌دار انجام این کار ارزشمند و تاثیرگذار بودند. در زمان ما نیز هنوز افرادی هستند که سنت مداحی را با همان ویژگی‌ها حفظ کرده‌اند و با خواندن نوحه‌ها و مرثیه‌های پرمغز که حاوی معارف اهل بیت علیهم السلام است به همان راه پرافتخار ادامه می‌دهند. ولی متاسفانه این نسل در حال انزوا یا حتی انقراض است و نسل جدیدالاختراعی میان‌دار عرصه عزاداری شده که نه آن سواد را دارد و نه از آن تقوا و تدین برخوردارند.

این نسل که به هر چیزی شباهت دارد غیر از مداح اهل بیت، صرفاً درصدد کسب ثروت و شهرت و نفوذ است و به هیچ چیز رحم نمی‌کند. تعیین تکلیف برای سیاستمداران را حق خود می‌دانند و در ایجاد بدعت‌ها ید طولائی دارند و در این زمینه حتی به فتوای مراجع تقلید و بزرگان کشور نیز پای بندی نشان نمی‌دهند. این درست است که عده‌ای افراد ساده اندیش و بی‌اطلاع از معارف دینی مجذوب این جماعت می‌شوند و مجالسشان حتی از مجالس سخنرانی بعضی از علمای بزرگ هم شلوغ‌تر می‌شود، ولی واقعه این جماعت جدیدالاختراع آنقدر زیاد است که خیل عظیمی از مردم را نسبت به صنف مداح و حتی مجالس عزاداری بدبین یا لااقل بی‌تفاوت کرده است. این بدبینی و بی‌تفاوتی، ضایعه بزرگی است که معلوم نیست در آینده چگونه قابل جبران خواهد بود.

نفوذ «مداحان جدیدالاختراع» این روزها از عرصه عزاداری‌ها فراتر رفته و حتی مجالس ترحیم را نیز قبضه کرده‌اند بطوری که در بسیاری از این مجالس از قرائت قرآن و وعظ و خطابه خبری نیست و همه چیز به مداحانی سپرده می‌شود که مقداری اشعار بی‌محتوا می‌خوانند و حداکثر همتشان این است که جگر صاحبان عزا را آتش بزنند تا نفوذ و شهرت بیشتری به دست بیاورند.

اکنون در آستانه محرم قرار داریم و این روزها پرچم‌های سیاه در هر کوی و برزن به چشم می‌خورند و مردم آماده عزاداری برای شهدای کربلا هستند، ولی متاسفانه حزن و اندوه پیروان واقعی امام حسین علیه السلام بیش از آنکه برای واقعه کربلا باشد برای معرکه گیری‌هائی است که صحنه گردانان بی‌سواد با تحریف‌ها و دروغ‌ها و مطالب بی‌پایه و اساس به راه خواهند انداخت و فرصت طلائی ترویج معارف اهل بیت علیهم السلام را به هدر خواهند داد.

نکته اساسی این است که روحانیت در برابر این ضایعه بزرگ به وظیفه‌ای که برعهده دارد عمل نمی‌کند. هر سال به آستانه ماه محرم که می‌رسیم بزرگان روحانی ما هشدارهائی می‌دهند و توصیه‌هائی برای پرهیز مداحان و منبری‌ها از بیان مطالب بی‌پایه و اساس می‌کنند، اما گوش این جماعت بدهکار این هشدارها و توصیه‌ها نیست. این واقعیت را که هر ساله دافعه مجالس عزاداری درحال افزایش است و جاذبه‌ها کمتر می‌شود را نباید نادیده گرفت. شاید گزارش‌های واقعی به بزرگان نمی‌رسد و توصیف کمیت‌ها معیار رونق این مجالس و محافل قرار می‌گیرد. 

ما نباید فریب کمیت‌ها و پلوهای نذری محرم را بخوریم و تصور کنیم اقبال به عزاداری حسینی رو به افزایش است. اگر گروه‌های تحقیق و بررسی مرکب از افراد روشن و جامع نگر مامور بررسی مجالس و محالف عزاداری شوند قطعاً به این نتیجه خواهند رسید که علیرغم ظاهر پرطمطراق عزاداری‌های محرم، این عزاداری‌ها همواره سطحی‌تر می‌شوند و خروجی ناامید‌کننده‌ای دارند. 

طبعاً موارد استثنا را نباید معیار قرار داد و در این بررسی باید صحنه عمومی جامعه را در نظر گرفت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹
1
3
جای حاج سلیم موذن زاده اردبیلی سبز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹
0
3
نمونه مداح نجومی ماه اول قمری هم است وقتی روی درامد اینده حساب کند که اخیرا خانه اش را ارتقا داده ششصد میلیون چک بعداز یک ماه می دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹
0
4
الان تصمیم مردم عدم استقبال از این پلو ها است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹
0
4
یقیناً از هر کس که در این عزاداری ها شرکت دارد پرسیده شود،‌خواهند گفت: بسیار تلخ است، اما این گزارش عین حقیقت را بیان کرده.

مراسم عزاداری امام حسین(ع) را باید کسانی به دست بگیرند که خودشان به مقدار لازم از طهارت و پاکی و سلامت روح و روان برخوردار باشند و چنان رفتار کنند و سخن بگویند که مصداق گفته؛ "سخن کز دل برآید لاجرم بر دل نشیند" گردند و بنابراین جوانانی پاک و درستکار که مورد تایید و رضایت حق تعالی و امام حسین(ع) باشند را تربیت نمایند.

نه اینکه به اسم عزاداری برای امام حسین، اما در حقیقت برای فرونشاندن عقده های درونی خود از شخص یا اشخاصی، با عربده و بددهنی و رفتار اوباش مابانه بخواهند باعث تحریک عده ای انگشت شمار شوند.
پس به چنین افرادی نباید اجازه داده شود که در چنین مجالسی مداحی و ... انجام دهند.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹
0
4
مقاله خوبیست اما چه فایده؟ ایکاش آقای مهاجری که خودشان در جریان همه موارد هستند و بقول معروف دستی بر آتش دارند(نه از دور!) به ریشه های این جریانات اشاره می کردند و میگفتند که آبشخور آنها در کجاست واز طرف چه کسانی تایید ویا حمایت می شوند؟ وقتی کتاب تحریف های عاشورا اثر شهید مطهری به وفور وجود ندارد و بسختی شاید بتوان آن را تهیه کرد , یا حداقل در کتابفروشیهای مذهبی هم براحتی تهیه نمیشود و در عوض این گروه و جریانی که آقای مهاجری اسم میبرندبراحتی و آزادانه همه کار می کنند و همه چیز (راست و دروغ را بهم می بافند) به خورد مردم و پامنبریهایشان میدهند, دیگر باید چکار کرد وچه انتظاری داشت ؟ مطمئن باشید که بدتر از این هم خواهد شد راستش خیلی وقت است که غبار غلیظی دین و مذهب ما را فرا گرفته است جناب آقای مهاجری. طرف مقاله شما باید مجموعه روحانیت اعم از مراجع و غیره باشد نه مردم بیچاره ای که از بس در فقر و فلاکت اقتصادی و فرهنگی و مطالعاتی واجتماعی هستند مجالی برای خواندن مقاله شما و یا حداقل تفکر و تدبر بر آن را ندارند و طبعا اثرگذار برقشر عظیم مردم به این سبک و سیاق نخواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
0
0
به مداح معروف میگویی چرا دوبرابر قیمت سال قبل .
میگوید پنجاه درصد حق وکیلی است که اگر تصادفا خطایی شد ازمن دفاع کند . و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
0
0
تلویزیون تلویزیون
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین