کد خبر: ۴۷۷۰۳۴
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۹
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که حل مشکل ۱۱ میلیون ساکن بافت‌های فرسوده با ساخت ۲ میلیون واحد مسکن مهر تفاوت دارد، گفت: دسترسی آزاد به اطلاعات اصلی‌ترین محرک توسعه بوده وانحصار اطلاعات منشاء اصلی فساد است.
آفتاب‌‌نیوز :
عباس آخوندی در مراسم افتتاح اولین مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن اظهار کرد: در دولت باید بپذیریم بر اساس اتفاقات حوزه فناوری‌ها مدرن (آی تی، ارتباطات) قوائد بازی بازار عوض شده است.وی با بیان این‌که نمی‌توانیم بازار آی تی را مانند بازار خودروسازی محدود کنیم، تصریح کرد: مجبوریم در این حوزه‌ها فهم جهانی داشته باشیم.

وی با بیان این‌که بازارهای مجازی، نحوه تبادل اطلاعات و... اتفاقات بسیار بزرگی را در دنیا ایجاد کرده است، افزود:‌ پذیرش این تغییر از سوی سیاستگذار  اولین گام برای اصلاح است که معمولا این کار با مقاومت‌های بسیار زیادی مواجه می‌شود.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتفاقات در حوزه واقعی اقتصاد و اهمیت آن برای دولت، گفت: واقعیت این است که اساسا نظام تقاضا در بازار مسکن تغییر کرده است؛ وقتی می‌بینید بعد خانوار از ۴ به ۳.۲ کاهش پیدا کرده نشان می‌دهد اتفاقی روی داده است.

آخوندی ادامه داد: میزان اوج خرید و فروش در تهران برای واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متر است و نشان می‌دهد جنس تقاضا نیز تغییر کرده است.وی با بیان این‌که محل عرضه نیز تغییر کرده است، اظهار کرد: زمانی همه به دنبال رفتن به حاشیه شهر بودند اما با ورود مترو همه می‌خواهند به داخل شهرها برگردند.

وی تاکید کرد: روش‌های تامین مالی مسکن نیز در حال تغییر است چه در سطح کلان و چه در سطح خرد.  در حوزه حمل‌ونقل ایران و دنیا نیز نحوه فروش بلیت تغییر کرده است.وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در حوزه مسکن کشور به دنبال بازآفرینی بافت فرسوده هستیم، افزود:‌ از شرکت‌هایی که عادت داشتند در بیرون شهر ساخت و ساز کنند می‌خواهیم بیایند در بافت و صدها نفر که دارای خرده مالکی هستند درگیر شوند. معلوم است این شرکت‌ها توان این کار را ندارند، در این صورت می‌گویند یا حرف، حرف غلطی است یا کار با کُندی مواجه می شود.

آخوندی با تاکید بر این‌که مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن باید مسئله مذکور را برطرف کند تا شرکت‌ها بیایند در بافت‌های فرسوده با مردم همکاری کنند، بیان کرد:‌ وقتی می‌گویید می‌خواهیم مشکل مسکن ۱۱ میلیون نفر را حل کنیم با ساخت ۲ میلیون مسکن مهر فرق می‌کند.

وی با بیان این‌که ایران در حوزه‌های مسکن و حمل‌ونقل نیازمند اندیشه‌های فراملی است،‌ اظهار کرد: با وجود این‌که عضو کریدورهای متعددی هستیم اما این میزان بازدهی این کریدورها ناچیز است. آیا شرکت‌های سنتی ایران می‌توانند از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند؟ اگر این کار را انجام دهند دست آنها را می‌بوسم.

وی ادامه داد: وقتی وارد بحث‌های جدید می شویم هم تقاضا در حال تغییر است و هم این‌که امکان ارائه خدمات نوین وجود دارد. امیدوارم در نظام سیاستگذاری به مفهوم دانشگاهی و درون‌زا بودن برگردیم، یعنی یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی. به جای این‌که دولت مسئله را حل کند باید صورت مسئله را درست حل کند.

وی با بیان این‌که انحصار اطلاعات منشاء اصلی فساد است،‌گفت: دسترسی آزاد به اطلاعات اصلی‌ترین محرک توسعه است و عدالت در دنیای مدرن به اطلاعات است. در ایران وقتی درباره شفافیت اطلاعات حرف زده می‌شود همه چیز سیاسی است. لازم نیست که حتما اطلاعات سیاسی باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین