کد خبر: ۴۷۷۲۱۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳

هزینه هر شب غذای نذری؛ ۲۵میلیون تومان

بر اساس آمار سازمان تبلیغات اسلامی در کل استان تهران ۱۹ هزار و ۲۹۴ هیأت مذهبی فعالیت می کنند و در کل کشور نیز ۱۰۰ هزار هیأت، به طور رسمی به ثبت رسیده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :
كمی پايين تر از ميدان صادقيه پشت ايستگاهی كه هر روز تعداد زيادی از مردم را در دل خود براي سوار شدن به اتوبوس جاي می دهد، سه مرد در حال وصل کردن داربست های آهنی بودند. از دور چند مرد دیگر پرچم های سیاهی را در دست داشتند و منتظر بودند آن ها را آویزان کنند. کیسه بزرگ قند، جعبه چای و کتری فلزی گوشه این داربست خودنمایی می‌کرد. 

به گزارش نامه نیوز یک روز مانده به نخستین روز مهر، محرم آغاز شده تا باردیگر شهر رخت این ماه که به لحاظ مذهبی جایگاه ویژه ای در بين ايرانيان دارد، را به تن کند و صدای مداحان، بوی اسپند و بخار چای داغ در كل شهرهاي ايران بپيچد. عزاداران از خانه ها به حسینیه ها در رفت و آمد هستند تا در حسینیه ها مراسم عزاداری برپا کنند. مراسم عزاداری های با شکوهی که با رایحه غذای نذری یکی از شکوهمند ترین مناسبت های مذهبی را به نمايش مي گذارد. 

بر اساس آمار سازمان تبلیغات اسلامی در کل استان تهران ۱۹ هزار و ۲۹۴ هیات مذهبی فعالیت می کنند و در کل کشور نیز ۱۰۰ هزار هیات، به طور رسمی به ثبت رسیده‌اند. اما تنها در شهر تهران، تعداد هیات‌های غیررسمی حدود 30 هزار هيات برآورد می‌شود.

هیات «آقا سعید» در مرکز تهران و در محله منیریه قرار دارد. او می گوید:« از دوران كودكي كه پدر بزرگش این هیات را راه اندازی كرده هر سال  در اين مراسم حضور فعال داشته و بعدها هم مسئوليت هاي بيشتري برعهده گرفتم كه از جمله آنها مي توان به پخش غذاي نذري اشاره كرد.»

آقا سعید که در حال حاضر یکی از حامی های این هیات است، از ۳۰ سال پیش هر سال برای ماه محرم، در اين هيات كار تهيه و پخش نذري را برعهده داشته است. او می گوید:« ۳۰ سال پیش این هیات حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر جمعیت داشت، اما امروز به ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفر رسیده است.» 

آقا سعید می گوید:«هرسال جوانان بیشتری برای کمک های مالی و پخش غذاي نذري به این هیات کمک می کنند.» آقا سعید با بغضی در گلو مي گويد: «از ۲۰ سالگی هر چقدر درآمد داشتم مقداری از آن را برای هیاتمان كنار می گذاشتم. همیشه به یاد پدربزرگم، این هیات را نگه داشتم و به بچه ها گفتم که باید این هیات همیشه سرپا باشد.» 

البته دولت و نهادهای مختلف نیز در این سال ها برای فراهم کردن نیاز به هیات ها کمک هایی هم کرده اند.همه ساله در این ایام، شرکت بازرگانی دولتی اقدام به توزیع کالاهای اساسی بین تکایا و هیات‌ های مذهبی با قيمت توزيع می ‌کنند. به گفته محمدآقا طاهر، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی  «به طور میانگین در ماه محرم خرید کالاهای اساسی بین ٣٠ تا ٤٠‌درصد افزایش دارد. همچنین برنج پرفروش‌ترین ماده غذایی در ماه محرم است و روغن و حبوب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند»  

از سوي دیگر یدالله صادقی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تنظیم بازار این محصول می‌گوید: «توزیع گوشت قرمز گوسفندی وارداتی برای تنظیم بازار محرم و صفر از یک ماه پیش آغاز و در حال حاضر هم ادامه دارد.»

هیات آقا سعید روزانه ۲ هزار تا ۲۵۰۰ غذاي نذري بين مردم پخش مي كند. به گفته خود او، «تنها برای یک روز غذای نذری، میانگین ۲۰ الی ۲۵ میلیون تومان هزینه دارد که این رقم را  ۱۰تا بانی خیّر تامین مالی می کنند. همچنین برای ظروف بکبار مصرف که روزانه ۲ الی ۲ هزار و ۵۰۰ روزانه مورد استفاده قرار مي گيرد نيز ۳ الی ۴ میلیون تومان هزینه در برمي گيرد.»

با یک حساب سرانگشتی، اگر نيمي از هیأت‌های رسمی تهران، 6 هزار هیأت، تنها برای دو شب تاسوعا و عاشورا صد پرس قیمه نذری توزیع کنند، هزینه آن به 7 میلیارد و 200 هزار تومان می‌رسد. 

سید رحیم مقیمی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک می گوید: «با افزایش تقاضا براي خريد ظروف یکبار مصرف،  كه در آستانه ماه محرم اتفاي مي افتد قيمت مواد اوليه نيز رشدي ۳۵ درصدی دارد،كه البته این افزایش قیمت ریشه در افزایش قیمت مواد اولیه توسط پتروشیمی ها دارد.»

نکته اینجاست که هزینه ای که هر سال برای غذای نذری در ایام محرم می شود، نه پول نفت است و نه از بودجه بیت المال؛ پولی است که مردم به طور داوطالبانه برای محرم هزینه می کنند تا این سنت را پایدار نگه دارند

 
منبع: خبرآنلاین
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
مهدی
|
-
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۱
0
0
به کجا داریم میریم؟؟
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین