کد خبر: ۴۷۸۸۹۵
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶
پارلمان اقلیم کردستان عراق از طرح آیت الله سید علی سیستانی در خصوص آرام ساختن اوضاع در این کشور استقبال کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش ایسنا به نقل از سومریه نیوز،معاون رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق در سخنان خود در نشست امروز(شنبه) این پارلمان گفت: ما از طرح مرجع عالی قدر سید علی سیستانی در خصوص آرام ساختن اوضاع و درخواست ایشان برای محافظت از حقوق کردها استقبال می کنیم.

این نشست پارلمان اقلیم کردستان برای بررسی راه های واکنش به اقدامات اخیر بغداد علیه اقلیم بعد از برگزاری همه پرسی جدایی برگزار شد.

سید احمد الصافی نماینده مرجعیت های عراق دیروز در خطبه های نمازجمعه رهبران کرد و دولت بغداد را به عمل در چارچوب حفظ تمامیت ارضی، قانون اساسی و گفت و گو برای حل اختلافات فرا خوانده بود.

احمد الصافی گفت: مردم عراق تازه از محنت تروریسم داعشی بیرون آمده و به لطف فداکاری‌های نیروهای عراقی در حال عبور از آن هستند که متأسفانه با محنت جدیدی درباره تلاش برخی برای تجزیه کشور و جدا کردن شمال از آن مواجه شدند.

وی افزود: مرجعیتی که همواره بر لزوم حفظ وحدت عراق تأکید کرده است و برای از بین بردن طایفه‌گرایی و قومی‌گرایی تلاش زیادی کرده از تمامی طرف‌ها می‌خواهد به قانون اساسی عراق پایبند بوده و به دادگاه فدرال رجوع کرده و به احکام آن پایبند باشند.

الصافی از مسؤولان اقلیم کردستان عراق خواست برای حل مسائل مورد اختلاف به قانون اساسی رجوع کنند.

وی نسبت به اتخاذ اقدامات مربوط به جدایی و تقسیم هشدار داده و تأکید کرد که چنین اقداماتی عواقب وخیمی برای شهروندان کرد دارد و به خطراتی جبران ناپذیر منجر خواهد شد.

وی افزود: این مساله زمینه را برای مداخله بسیاری از طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در امور عراق برای اجرای دستورکار و منافعشان فراهم آورده است.

الصافی بر اهمیت توجه دولت و گروه‌های سیاسی به حفظ حقوق کردها و عدم لطمه زدن به آن تأکید کرد.

وی گفت: نباید به تحولات اخیر سیاسی اجازه داد که تأثیر منفی بر روابط مستحکم بین اعراب و ترکمان و کرد و غیره بگذارند و باید از هر اقدامی که به همبستگی ملی لطمه می‌زند، خودداری کرد.

نماینده آیت‌الله سیستانی تاکید کرد، جدایی منجر به مداخله خارجی در امور عراق برای اجرای طرح و نقشه خود به ضرر منافع ملت می‌شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین