کد خبر: ۴۸۰۶۸۷
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
معاون نظارتی بانک مرکزی نحوه تسویه حساب با سپرده گذاران تعاونی فرشتگان و موسسه کاسپین را تشریح کرد و از پرداخت سپرده های تا ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیونی در مراحل بعدی خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز : فرشاد حیدری درباره رسیدگی به مسائل تعاونی های اعتبار منحله  گفت: در خصوص تعاونی های غیرمجاز منحل شده خصوصا تعاونی فرشتگان اقداماتی از سوی بانک مرکزی صورت گرفته که بر این اساس از اردیبهشت ماه پرداخت سپرده  سپرده‌گذاران موسسه مذکور آغاز شده، و در مرحله اول سپرده، سپرده گذارانی را که 10 میلیون سپرده گذاری کرده بودند، پرداخت شده است.

به گزارش تسنیم به نقل از ایبِنا، معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: در مراحل بعدی به سپرده گذاران تا سقف 20 میلیون تومان و در مرحله سوم تا سقف  50 میلیون تومان  و در مرحله چهارم تا 100 میلیون تومان و در مرحله پنجم تا مبلغ  200 میلیون تومان پرداخت ها انجام می شود.

وی تصریح کرد: مراحل پرداخت سپرده های مذکور در حال انجام بود که تعدادی از سپرده گذاران عمده حساب های تعاونی فرشتگان و موسسه کاسپین را براساس دستورات قضایی صادره از برخی مراجع قضایی مسدود کردند.

حیدری ادامه داد: با توجه به اینکه وجوه موجود در حساب موسسه کاسپین متعلق به بانک مرکزی بود اقداماتی صورت گرفت و مکاتباتی با ریاست قوه قضائیه انجام و خوشبختانه تعدادی از این  حساب ها بازگشایی شده و در ادامه از مابقی حسابها رفع انسداد خواهد شد و عملیات پرداخت مابقی سپرده سپرده گذاران براساس برنامه ای که در وب سایت موسسه کاسپین قرار خواهد گرفت انجام می شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: در ادامه برای سپرده گذاران بالای 200 میلیون تومان تصمیم گیری می شود و از طریق وب سایت بانک مرکزی اطلاع رسانی انجام می شود.

همچنین عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز گفت: تمامی مبالغ خطوط اعتباری که توسط بعضی محاکم قوه قضاییه توقیف شده بود، آزاد شده است.

محمدرضا تابش با اشاره به محورهای آخرین جلسه شورای پول و اعتبار، گفت: در این جلسه دستورالعمل قوانین و مقررات موسسات اعتباری به تصویب رسید.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار با بیان اینکه اعضا درخصوص بازنگری دستورالعمل ناظر بر ضمانت نامه بانکی بحث و تبادل نظر کردند، افزود:نظرات متفاوت درباره نحوه صدور ضمانت نامه و تامین وثایق لازم سبب شد، تا ادامه رسیدگی به موضوع در جلسه بعد پیگیری و ادامه یابد.

تابش با اشاره به موضوع اخیر موسسات مالی و اعتباری، افزود: در این نشست بحث مفصلی پیرامون چگونگی فعل و انفعالات اتفاق افتاده در برخی موسسات فاقد مجوز و یا دارای مجوز انجام شد و اعضا دیدگاه های مختلفی را پیرامون چگونگی تامین سپرده های مردم بیان کردند و همچنین بحث مدیریت بانک مرکزی در کمک به حل مشکل و اعطای خطوط اعتباری نیز طرح و بررسی شد.

وی یادآور شد: برای نظارت بر فروش مال و املاک و چگونگی صرف آن جهت تامین سپرده های مردم قرار شد هیاتی مرکب از نمایندگانی از هیات تصفیه فرشتگان، هیات مدیره کاسپین، نماینده بانک مرکزی، نماینده دادستانی، نماینده وزارت اقتصاد و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، افزود: دادستان کل اعلام کرد با پیگیری های انجام شده تمامی مبالغ خطوط اعتباری که توسط بعضی محاکم قوه قضاییه توقیف شده بود آزاد شود که روند تعیین تکلیف سپرده گذاران کاسپین را تا سپرده های یکصد و دویست میلیون تومان، تسهیل می کند.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار، تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از سپرده های مردم از محل خطوط اعتباری که در قبال قیمت گذاری و فروش اموال و املاک اینگونه موسسات اعتباری تامین می شود، پرداخت و در مراحل بعدی در صورت لزوم مجلس و دولت راجع به چگونگی تامین خسارت ها تصمیم می گیرند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین