کد خبر: ۴۸۳۹۶۲
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
پس از آنکه مادرید اعلام کرد برای جلوگیری از جدایی کاتالونیا از اسپانیا اقدامات شدیدی انجام می‌دهد و نخست وزیر اسپانیا مقامات دولت کاتالونیا را برکنار کرد، صدها هزار نفر از هواداران استقلال کاتالونیا به رهبری کارلوس پوجدمون با شعار "آزادی" و "استقلال" در این منطقه دست به اعتراض زدند.
آفتاب‌‌نیوز : این تظاهرات که در مرکز شهر کاتالونیا برگزار شد، در ابتدا با هدف اعمال فشار برای آزادی رهبران دو نهاد مستقل مردمی بسیار تاثیرگذار ترتیب داده شده بود که به اتهام ایجاد اغتشاش زندانی و در انتظار تحقیقات بیشتر هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اما پس از آنکه ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد که دولتش، دولت جدایی‌طلب منطقه کاتالونیا را به رسمیت نخواهد شناخت، وزارت‌خانه‌های آن را در دست خواهد گرفت و انتخابات دیگری را در کاتالونیا اعلام خواهد کرد، این تظاهرات لحن خشمگینانه‌تری به خود گرفت.

پلیس شهری اعلام کرد، ۴۵۰ هزار تن در تجمع اعتراض‌آمیر کاتالونیا شرکت کردند و بسیاری از آنان پرچم زرد، قرمز و آبی ستاره‌دار جدایی‌طلبان کاتالونیا را در دست داشتند.

در این تظاهرات پوجدمون و سایر اعضای اجرایی‌اش نیز حضور داشتند و تظاهرکنندگان با فریاد "رییس جمهور" از وی استقبال کردند.

یکی از شرکت کنندگان در این تجمع گفت: اکنون زمان اعلام استقلال است. دیگر جایی برای مذاکره نیست.

کاتالونیا بر سر مساله استقلال به دو دسته تقسیم شده است اما شهروندان آن خودمختاری این منطقه ثروتمند را که قدرتش، تحت حکومت دیکتاتوری ژنرال فرانکو، نخست وزیر سابق اسپانیا گرفته شد، بسیار ارزشمند و محترم می‌دانند. به همین دلیل، چنین اقداماتی از جانب مادرید می‌تواند حتی آن دسته از شهروندان کاتالونیا را که مخالف استقلال هستند نیز خشمگین کند.

آدا کولائو، شهردار بارسلونا که از مخالفان استقلال است، در توییتر خود نوشت: راخوی دولت کاتالونیا را که بسیاری برای آن جنگیدند، به حالت تعلیق درآورده و این حمله‌ای جدی به حقوق و آزادی‌های همه است.

اقدامات پیشنهادی دولت اسپانیا برای اجرایی شدن همچنان محتاج تایید سنا است. اما با توجه به اینکه مجلس سنا با اکثریت اعضای حزب مردمی راخوی اداره می‌شود و او از حمایت سایر احزاب بزرگ برخوردار است، تقریبا می‌توان مطمئن بود که این اقدامات عملی خواهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x