کد خبر: ۴۸۵۳۹۵
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۴
کمتر از یک ساعت پس از اعلام استقلال کاتالونیا از سوی پارلمان این منطقه، مجلس سنای اسپانیا به درخواست ماریانو راخوی، نخست‌وزیر این کشور برای اعمال حاکمیت مستقیم دولت مرکزی بر کاتالونیا رأی داد.اکنون انتظار می‌رود آقای راخوی جلسه کابینه خود را تشکیل دهد تا در مورد نخستین قدم‌ها در جهت اعمال حاکمیت بر کاتالونیا تصمیم بگیرد.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین‌الملل- همزمان با اعلام استقلال کاتالونیا از سوی پارلمان این منطقه، سنای اسپانیا خودمختاری کاتالونیا را لغو کرد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، مجلس سنای اسپانیا روز جمعه تنها دقایقی پس از تصویب قطعنامه استقلال در پارلمان کاتالونیا، به لغو خودمختاری این منطقه رای داد. بنا به مصوبه امروز مجلس سنای اسپانیا منطقه کاتالونیا بطور مستقیم تحت نظر دولت مرکزی اسپانیا اداره خواهد شد و دولت منطقه‌ای و پارلمان کاتالونیا منحل می شوند.

در اسپانیا چه خبر است؟

بیش از ۴۳ درصد از واجدان شرایط روز اول اکتبر (۹ مهر) در همه‌پرسی استقلال این منطقۀ خودمختار از کشور اسپانیا شرکت کردند. اکثریت شرکت کنندگان در این همه پرسی رای به استقلال کاتالونیا دادند. این رفراندوم در حالی برگزار شد که پلیس اعزامی از مادرید، نیمی از حوزه‌های رای گیری را اشغال کرده بود.

لازم به ذکر است با اجرای این قانون، امور مالی این منطقه مهم اقتصادی، پلیس محلی و همچنین رسانه‌های دولتی کاتالونیا به کنترل مادرید درخواهند آمد. این جدی ترین بحران سیاسی اسپانیا از زمان پایان دیکتاتوری نظامی ژنرال فرانکو در سال ۱۹۷۵ تا کنون است.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در جلسه سنا اعلام کرد که برای اولین بار از سال ۱۹۷۸ میلادی به این سو، شرایط کنونی کشور ایجاب می کند که ماده ۱۵۵ قانون اساسی برای حفظ وحدت این کشور به اجرا گذاشته شود. او گفت: «همه‌پرسی برگزار شده در کاتالونیا یک اقدام غیرقانونی بوده است که هیچ تضمینی هم برای حفظ دموکراسی ندارد.» او تاکید کرد که اسپانیا در حال حاضر با یک وضعیت استثنایی مواجه است که پیامدهایی بسیار جدی در پی خواهد داشت.

به نوشته یورونیوز، آقای راخوی ضمن سرزنش کارلس پوجدمون، رهبر منطقه کاتالونیا به دلیل حاضر نشدن در نشست امروز سنا برای بیان استدلالهایش، از سنا خواست تا موافقت کنند که رهبر کنونی منطقه کاتالونیا از قدرت برکنار شود. او گفت: «با رای قاطع شما، موجی از اقدامات مهم آغاز خواهد شد. اخراج استقلال طلبان از دولت محلی و انحلال پارلمان کنونی کاتالونیا. یعنی اخراج کسانی که تنها به منافع شخصی خود می اندیشند و نه به منافع جمعی.»

ماریانو راخوی به سناتورها گفت: «امروز روزی تاریخی برای اسپانیا است. باید به فردای این کشور اندیشید. با تصمیم سنا مبنی بر اجرای ماده ۱۵۵ کاتالونیا تحت ادارۀ دولت مرکزی اسپانیا درخواهد آمد. انتخابات منطقه‌ای جدیدی طی شش ماه پیش رو برگزار خواهد شد و پارلمان جدیدی برای این منطقه شکل خواهد گرفت.»

آقای راخوی با اشاره به ادعای استقلال طلبان مبنی بر اینکه راخوی حاضر به مذاکره نیست، گفت: «تا کنون تنها برای یک مذاکره از من دعوت شده است. مذاکره برای به تاخیر انداختن استقلال کاتالونیا و نه بیش از این.» او تاکید که اسپانیا باید بر اساس قانون اساسی از یکپارچگی خود دفاع کند و در این راستا سنا باید با تصمیم مهمی که امروز می گیرد، برای حفظ این یکپارچگی وارد عمل شود. برای حفظ کاتالونیا وارد عمل شود زیرا در واقع این ماده قانون اساسی نیست که علیه شهروندان کاتالونیا وارد عمل می شود بلکه رفتار مقامات محلی کاتالونیا است.

نخست وزیر اسپانیا تاکید کرد که باید با اقلیتی که به شیوه‌ای غیرقابل قبول سعی دارند ایده خود را بر کل کاتالونیا تحمیل کنند، مقابله کرد. او گفت: «بر خلاف آنچه استقلال طلبان به شهروندان کاتالونیا می گویند، همه دولتها در سراسر اروپا حامی مادرید بوده اند و هیچکس در هیچ جای این کشور نیز با استقلال این منطقه موافق نیست.»

بی بی سی هم نوشته است که گفته می‌شود که این قدم‌ها ممکن است برکناری مقام‌های دولت محلی کاتالونیا و نظارت مستقیم بر نیروی پلیس این منطقه خودمختار را شامل شود.

اغلب نمایندگان مخالف استقلال در جلسه پارلمان کاتالونیا حاضر نبودند، اما آرای مثبت از نصف کل اعضای پارلمان بیشتر بود.

دادگاه قانون اساسی اسپانیا همه‌پرسی کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده و دولت این کشور هم نتیجه آن را نپذیرفته است.

کارلس پوجدمون، رهبر دولت محلی کاتالونیا پیش از این گفته بود روند اعلام استقلال از اسپانیا را به تعویق می‌اندازد تا با مادرید مذاکره کند.اما دولت مرکزی گفت که تا زمانی که نتیجه همه‌پرسی لغو نشود حاضر به مذاکره با مقام‌های دولت کاتالونیا نخواهد بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین