کد خبر: ۴۸۵۵۰۲
تعداد نظرات: ۷۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
درخواست برگزاری روز کوروش برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران
كوروش، ملقب به «كوروش بزرگ»، پادشاه ایران و بنیانگذار سلسله هخامنشیان بود که قلمرو حکومتش از هند تا آسیای صغیر و دریای مدیترانه را در بر می‌گرفت./بنده با گرامیداشت کوروش مخالف نیستم
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس سیاسی- اخیرا نماینده مردم شیراز در مجلس در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد خواستار برگزاری مراسم روز کوروش در روز هفتم آبان‌ماه برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران شد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، هفتم آبان روز «کوروش» است که البته ثبت رسمی نشده و به‌صورت غیررسمی به نام «کوروش»، نخستین پادشاه هخامنشی ایران، نامگذاری شده است. كوروش، ملقب به «كوروش بزرگ»، پادشاه ایران و بنیانگذار سلسله هخامنشیان بود که قلمرو حکومتش از هند تا آسیای صغیر و دریای مدیترانه را در بر می‌گرفت. از او به‌عنوان نخستین شخصیتی نام برده می‌شود كه در تاریخ، قوانین مربوط به حقوق بشر را وضع كرده است. در ۲۹اکتبر (۷ آبان) سال۵۳۹ پیش از میلاد کوروش وارد بابل شد. در این روز علاقه‌مندان به کوروش و تاریخ و تمدن ایران‌زمین برای پاسداشت فرهنگ و تمدن ایرانی به پاسارگاد، مقبره کوروش، می‌روند و گردهم می‌آیند. 

امام‌جمعه شیراز: سرنوشت کوروش در کجای تاریخ آمده؟/۷ آبان منشأ توراتی و اسرائیلی دارد/بیشتر مردم شایعه‌ها و وقایع دروغین را به‌سادگی می‌پذیرند/آیت‌الله کلانتری: کوروش پادشاهی مقتدر و وطن‌دوست بود/کوروش همان ذوالقرنین است که در قرآن به آن اشاره شده

به نوشته روزنامه آرمان، یک رسانه آمریکایی در مقاله‌ای با اشاره به ۲۹اکتبر، روز کوروش، با توجه به اینکه منشور استوانه‌ای گلی منسوب به کوروش نخستین اعلامیه‌ای است که در آن از حقوق انسان به دفاع برخاسته است، بر این عقیده است که بخشی از احترام ایرانیان به این شخصیت تاریخی به‌خاطر سیاست‌های او در برخورد با ادیان و حقوق مردم است و حتی به‌گفته‌های محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران، اشاره می‌کند که همزمان با انتقال اصل منشور کوروش از موزه بریتانیا به موزه ملی ایران گفته بود: «در این استوانه ذکر شده است که همه افراد بشر در گزینش اندیشه آزادند و باید نسبت به هم با احترام برخورد کنند.» در زمان دولت نهم و ریاست اسفندیار رحیم مشایی بر سازمان میراث فرهنگی نیز اقداماتی برای بزرگداشت این مناسبت صورت می‌گرفت. در سال87 اسفندیار رحیم مشایی گفت: «هر سال افرادی می‌کوشند به‌طور غیررسمی در جوار آرامگاه کوروش با برگزاری آیین‌هایی، یاد و نام کوروش را گرامی بدارند. ما نیز معتقدیم این موضوع قابل بررسی است كه در تقویم ملی روزی به نام كوروش یا تخت‌جمشید داشته باشیم، اگرچه تاكنون درنظرگرفتن روزی به‌نام کوروش در دستور کار ما نبوده است.» استوانه کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شده‌ است. نیمه نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمه پایانی آن سخنان و دستورهای کوروش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) است. این منشور را یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های روحیه بردباری و رواداری در فرهنگ ایرانی می‌دانند. اما شخصیت کوروش و اقدامات او باعث شد وی را «ذوالقرنین» بنامند؛ کلمه‌ای که به اعتقاد بسیاری از بزرگان و مفسران در قرآن نیز آمده است. از جمله بزرگانی که معتقدند ذوالقرنین یادشده در قرآن و مسیح عهد عتیق هر دو به کوروش هخامنشی برمی‌گردد، می‌توان به علامه طباطبایی در تفسیر «المیزان»، آیت‌ا... العظمی ناصر مکارم شیرازی، باستانی پاریزی در ترجمه تفسیر سوره کهف، مولانا ابوالکلام آزاد، مفسر بزرگ قرآن و وزیر فرهنگ هند در زمان گاندی و... اشاره کرد.

نامه نماینده شیراز

اکنون نماینده شیراز در نامه به وزیر ارشاد خواستار برگزاری مراسم روز کوروش در 7 آبان شده است. در نامه بهرام پارسایی خطاب به سیدعباس صالحی آمده است: کشور ایران باید در سطح بالای کشورها و ملت‌ها قرار داشته باشد. سابقه تاریخی ما، میراث فرهنگی ما، توانایی‌های مردمی ما، ظرفیت‌های طبیعی ما همه این را املا و دیکته می‌کنند. بی‌شک توجه به ظرفیت‌های فوق در راستای اقتصاد مقاومتی است، اما متاسفانه این فرصت‌ها در کشور ما به‌علت نبود مدیریت، بی‌برنامگی و فقدان اقدام عملی به‌راحتی از دست رفته و حتی در مواردی به‌علت فرصت‌سوزی تبدیل به تهدید شده است. یکی از این مناسبت‌ها یادروز کوروش بنیانگذار حقوق بشر و یکی از افتخارات بزرگ تاریخ و تمدن ما و حتی جهانیان است. هفتم آبان به‌دلیلی به‌عنوان یادروز کوروش معرفی شده که می‌تواند به فرصتی برای ایجاد انسجام ملی، جذب گردشگر و معرفی فرهنگ غنی این سرزمین تبدیل شود. اما تاکنون به‌علت عدم برنامه‌ریزی و نبود مدیریت از طرف مسئولان ذیربط نه‌تنها از آن بهره‌برداری نشده، بلکه باعث سودجویی افراد انگشت‌شمار و برخورد با تعدادی از مردم و جوانانی شده که ارتباطی با افراد فرصت‌طلب نداشته‌اند. براین اساس از آن مقام عالی که شایسته، آگاه و ‌آشنا به فرهنگ پر از افتخار این سرزمین هستید، درخواست می‌شود با هماهنگی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط نسبت به سازماندهی و برگزاری این مراسم در تاریخ مذکور، به‌نحوی که هم جاذبه لازم برای گردشگران و هم توان معرفی فرهنگ و تمدن ما را داشته باشد، با حفظ امنیت مراسم نه امنیتی‌کردن آن، اقدامات لازم را مبذول فرمایید و نیز اعلام می‌دارد در این راستا هر اقدام و وظیفه‌ای به اینجانب به‌عنوان وکیل ملت در راستای برگزاری درخور و شایسته این مراسم و جلوگیری از سوءاستفاده سایرین تفویض شود، با کمال رغبت شما را یاری رسانده و برای وطنم انجام وظیفه خواهم کرد. به‌گفته پارسایی رونوشتی از این نامه برای وزرای اطلاعات، کشور، دادگستری، رئیس سازمان میراث فرهنگی و استاندار فارس ارسال شده است.

امام‌جمعه شیراز: سرنوشت کوروش در کجای تاریخ آمده است؟

با این حال، اخیرا آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره نام 7 آبان، اظهار داشت: آنچه در مورد کوروش در تاریخ آمده، این است که وی در جنگ‌های بسیاری حضور داشته و در یکی از آن‌ها کشته شده است؛ اما اینکه کجا دفن شده و... هیچ اطلاعات مستندی در دست نیست. امروز ماهواره‌ها و خبرگزاری‌های وابسته به سلطنت‌طلب‌ها و دشمنان نظام، از حس ناسیونالیستی و ملیت‌گرایی مردم سوءاستفاده می‌کنند و یک مناسبت جعلی و بدون سند تاریخی را به مردم القا می‌کنند که لازم است تمام آحاد جامعه با تحقیق و بررسی راجع به این موضوع فکر کرده و عمل کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: ریشه مناسبت جعلی 7 آبان در هیچ جای تاریخ جز تورات اسرائیلی نیست و همین مسئله نشان می‌دهد که به بهانه این مناسبت، به دنبال ایجاد شکاف بین مردم هستند. چند سال است که استان فارس را درگیر مناسبت جعلی 7 آبان کرده‌اند و پرسش ما از مدعیان این است که به مردم بگویند که ریشه تاریخی این مناسبت کجاست.

ایمانی با بیان اینکه در مورد مناسبت روز کوروش جز در تورات اسرائیلی، در هیچ جای تاریخ اشاره نشده است، افزود: مدعیان دروغین روز کوروش اگر راست می‌گویند تاریخ مستند را به مردم نشان دهند و مردم نیز بدون مطالعه و تحقیق حرفی را نپذیرند. متأسفانه جامعه امروز تحلیلگر نیست و تحلیل گران بی‌نظر نیز در رسانه‌ها مسائل را تحلیل نمی‌کنند، بنابراین بیشتر مردم شایعه‌ها و وقایع دروغین را به‌سادگی می‌پذیرند، زیرا اهل تحقیق و بررسی نیستند. اهل‌بیت (ع) همیشه با مطالعه و تحقیق عمل می‌کردند، حتی در قیام‌های به‌ظاهر انقلابی نیز حضور پیدا نکردند چراکه آن‌ها را با برنامه و تدبیر نمی‌دیدند و متناسب با فکر و اندیشه عقلانی نمی‌یافتند.

آیت‌الله کلانتری: کوروش پادشاهی مقتدر بود اما ربطی به پهلوی ندارد

همچنین نماینده فارس در مجلس خبرگان رهبری گفت: کوروش پادشاهی مقتدر و وطن‌دوست بود اما هیچ شباهت و سنخیتی بین وی و خاندان پهلوی وجود ندارد که عده‌ای سلطنت‌طلب تلاش دارند به بهانه آن، هنجارشکنی کنند.

آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری در گفت‌وگو با فارس با اشاره به مناسبت 7 آبان که از آن به‌عنوان روز کوروش نام‌ برده می‌شود، اظهار داشت: در چندساله اخیر در روزی مُعیّن (7 آبان) گروهی اندک از سلطنت‌طالبان به بهانه گرامیداشت روز کوروش اما با هدف حمایت از سلسله منحوس و وابسته پهلوی فراخوان داده و با هنجارشکنی به اعتقادات و باورهای مذهبی مردم توهین می‌کنند. بنده با گرامیداشت کوروش مخالف نیستم اما سؤال این است که چه شباهت و سنخیتی بین شخصیت کوروش و خاندان پهلوی است؟ کوروش بی‌گمان پادشاهی مقتدر و وطن‌دوست بوده است که اقتدار و عظمت ایرانیان را به رخ جهانیان کشید، حتی به نظر برخی از پژوهشگران و مفسران قرآن، کوروش همان ذوالقرنین است که در آیات قرآن به آن اشاره شده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: همه می‌دانند که خاندان پهلوی حاکمانی دیکتاتور و وابسته بودند که توسط انگلیس و آمریکا سر کار آمده و نیم قرن کشور ایران را در عقب‌ماندگی و وابستگی نگاه داشتند. این تعداد اندکی که روز هفتم آبان‌ماه هر سال در پاسارگاد گرد هم می‌آیند، بیشتر آنان از حقایق تاریخی و حتی شخصیت کوروش اطلاعی ندارند؛ به‌طوری‌که از وضعیت جمهوری اسلامی نیز مطلع نیستند که مردم با 98 درصد آرا به نظام رأی مثبت دادند. روشن است که مدیریت این گروه هنجارشکن در دست گروه اندکی سلطنت‌طلب است که گویا انقلاب سال 57 مردم ایران را باور نکرده و در توهم بازگشت سلسله خائن پهلوی هستند و برای دموکراسی و حاکمیت اکثر مردم ایران احترامی قائل نیستند.

این استاد دانشگاه افزود: با کمال بی‌شرمی شعار جانم فدای ایران سر می‌دهند درحالی‌که در روزهای دفاع مقدس که مردم ایران زیر انواع فشارها و مشکلات بوده و کشور آماج حمله‌های ظالمانه دشمنان بود، کوچک‌ترین کمکی به وطن نکردند؛ حتی برخی از آنان با دشمن بعثی همراه بودند. انتظار داریم که مسؤولان ذی‌ربط در مورد این گروه‌ها کارهای فرهنگی انجام دهند، روشنگری کنند و آنان را نسبت به حقایق تاریخ آشنا کنند تا بدانند که مخالفت با اسلام، ارزش‌ها و اعتقادات دینی مردم، دردی از دردها که دوا نمی‌کند هیچ، بلکه بر مشکلات می‌افزاید که قطعاً مردم ایران در برابر این هتاکی‌ها ساکت نخواهند نشست.

وی در پایان با بیان اینکه امنیت کشور باید همیشه حفظ شود، خاطرنشان کرد: یکی از مصادیق و نمونه‌های نفوذ در کشور جریان‌سازی‌های جعلی نظیر 7 آبان است و قطعاً این گروه‌ها برنامه نفوذ در میان اقشار گوناگون جامعه دارند که با درایت و تدبیر باید مانع از این حرکات شد؛ چراکه تقاضای اقشار مختلف مردم، خانواده شهدا و ایثارگران همین است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۷۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
4
عجیه!!!! مطمئنین؟
پاسخ ها
محسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
تاريخ كوروش و هخامنش در 300 سال اخير نوشته شده است!!
قبل از آن فقط در يكي دو تا از كتابها فقط نام كوروش آمده است
صرفا جهت اطلاع
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
محسن !
بله تاریخ کورش و تاریخ سایر پادشاهان و ... تنها در سال اخیر و با تحقیق اروپایی ها مشخص شده، همون طور که خط میخی و .... بطور کامل فراموش شده بود و ... اما این به این معنی نیست که کورش وجود نداشته. ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
16
با عید نوروز هم مخالفند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
11
نمی فهمم یعنی هر قسمتی از تاریخ در قرآن آمده بود یا نیامده بود، از نظر ایشان پرداختن به آن خلاف است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
10
کورش برخیز
دل نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
1
8
در کتاب مقدس قران همه نام های شخصیت ها ی مهم نیامده است و فقط نام بعضی انگشت شمار امده است و حتی نام امامان هم در قران نیامده است حال چگونه اقایان ادعا می کنند که نام فلان و فلان چون در کتاب مقدس نیامده است پس نمی تواند باشد و قضاوتهای شخص می کنند و در مورد همه چیز نظر می دهند حال انکه مردم را بد بین می کنند
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
کاری نداریم توی قرآن آمده یا نه
بگویید در کدام کتاب تاریخی آمده است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
10
اقا چند نفر می خوان برن پاسارگاد اینقدر مخوفه که تمام مسایل مملکت ول کردین چسبیدین به این مسئله راه ها رو بستید کلی نیرو بسیج کردید که مردم نروند خدا انشاالله ما را به راه راست هدایت کند
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
2
8
سلام ،کوروش وداریوش وآریوبرزن وسوخرا وسورنا وانوشیروان دادگر و.....همه وهمه هویت ملی ماهستند وما چه بخواهیم وچه نخواهیم هویت ملی ما را می سازند وبخشی ازشکوه وعظمت وتاریخ ما به آنها بستگی داردوبه همه آنها افتخار می کنیم.سلسله پهلوی خارج از دیدگاههای مختلفی که در مورد آنها وجود دارد موجب شدند ما در سال 1349 بخشی از سرزمین مان یا استان چهاردهم کشورمان بحرین را که بالغ بر دهها جزیره است ازدست بدهیم وموجب شدند بخشی از ایرانیان ساکن این جزایر زیر سلطه شیوخ جنایتکار عرب قرار گیرند ورنج استعمار اعراب بر زندگی آنها سایه افکند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
کاملا مشخصه بجای مطالعه بی طرفانه اسناد معتبر تاریخی کاملا دل به اخبار و تحلیل های جانبدارانه رسانه میلی بسته ای!
akbar
| France |
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
سلام عباس جان -من طرفدار نیستم ولی بحرین قبل از آن از ایران جدا شده بود وپهلوی توانست سه جزیره استراتژیک تنب بزرگ کوچک وابوموسی وتنگه هرمز را رسما به ایران الحاق کند
ناشناس
|
Armenia
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
10
باید بجای این بحثها بزرگان این مرز و بوم را در هر مقطع تاریخی الگو قرار دهیم و به پیشرفت مملکت کمک کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
3
همین مردم حرف های شما را هم میشنوند اگر باورها اشتباه است برای همه همین است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
1
12
کورش بزرگ پادشاه ایران بوده و تمام دنیا قبول دارند که به ایران خدمت فراوان کرده...
داد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
1
13
کورش کبیر از منشورش و از قبرش و از مجوعه پاسارگاد و وووووووو شما نباید انکار کنید تاریخ کورش مشخص است ربطی به یهودیان ندارد. واقیت های ایرانی ونژاد ایرانی محو شدنی نیست جاده را بستن . تهدید کردن . زندان کردن. حتی .... مشکلی را حل نمی کند... ولی در مقابل اراده مردم نتوانست استقامت کند . پس شما فکر اساسی کنید با اراده مردم وخواست واقعی مردم حرکت کنید . از عصبانی کردن و عقده ای کردن مردم مخصوصا جوانان بپرهیزید. که به نفع اتحاد مردم ایران است.
آرمین
|
-
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
6
درود بر نماینده شیراز بالاخره یکی پیدا شد که دنبال این مسئله را بگیرد
پيام
|
-
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
3
مردم كه همه مومن هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
6
اقا چند نفر می خوان برن پاسارگاد اینقدر مخوفه که تمام مسایل مملکت ول کردین چسبیدین به این مسئله راه ها رو بستید کلی نیرو بسیج کردید که مردم نروند خدا انشاالله ما را به راه راست هدایت کند
آریایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
1
7
درود بر کوروش کبیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
6
درود بر نماینده شیراز، ولی از امام جمعه میشه بپرسیم منظورشان از تورات اسراییلی چیست؟!! مگر جز این است که قرآن تصدیق کننده کتب پیش از خود است؟
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
قرآن تورات حضرت موسی را تایید می کند نه تورات فعلی که دست یهودیان است
ناشناس
|
-
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
8
1
سلام دوستان عزيز كورش كبير طبق تاريخ موثق توسط يك زن ترك كه پس از فوت همسرش بعنوان خان قبيله خود شده بود در جنوب قزاقستان كنوني كشته شده و فقط سرش را به نشانه ترساندن ايرانيان به ايران ارسال كردند و حتي مجسمه اين زن در ميداني در شهر آستانه پايتخت قزاقستان ساخته شده و جسد كورش در محل مرگش رها گرديده.
اباصلت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
6
کوروش یعنی هویت ایرانی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
1
4
ذولقرنین یعنی پیامبری که بین دوتا قرن زندگی کرده دوتا شاخ داشته باشد کورش کجاش دوتا شاخ دارد این توهمات تلقینی از قوم اسراییل است ولا غیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
8
دوست داشته باشیم یا نه این یک حقیقت اثبات شده در خصوص تاریخ ایران است که چه پیش از تشرف به اسلام عزیز و چه پس از آن تاریخ این سرزمین با نام شاهان بسیاری عجین شده که علیرغم مزایا و معایب هر کدام انکار کلیت این موضوع شک بردن در تاریخ وطن ماست
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
"این یک حقیقت اثبات شده در خصوص تاریخ ایران است"
کجای تاریخ رو خوندی؟
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
6
اصلا خود نتانیاهو روز 7 آبانو اعلام کرده، چه ربطی داره ؟ ما از بزرگداشت فرهنگ ایرانی و کوروش کبیر حرف میزنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
3
تاریخ نشان داده که عده ای حتی از مقدسات هم برای منافع شخصی وگروهی سوء استفاده می کنند انکار نکنیم که کورش از مفاخر ما نیست اول بدنبال تزکیه خود باشیم سپس
در پی اصلاح دیگران
علی
|
Switzerland
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
3
خوش به حال عربستان و اسراییل.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
5
هیچ کدام از حرفهایی که در مورد عظمت کوروش زده شده دروغ نیست.گواه و عظمت هخامنشیان خرابه های تخت جمشید است.اگر تخت جمشید وجود نداشت سلسله هخامنشیان و داریوش و خشایار را هم انکار میکرد........
hamed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
6
گیرم که در کتاب تورات موسی اسم کورش آمده باشد چه افتخاری بالاتر از این.
یا که بدن کورش کبیر در مقبره فعلی آن که تخت جمشید است دفن نشده باشد. مگر فرقی میکند.
اگر کسی عرق و علاقه ای به این سرزمین پهناور داشته باشد مسلما به نام کورش می‌بالد.
زنده باد یاد و نام افتخار آفرینان این مرز و بوم.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
4
باسلام. ...کوروش .داریوش.هم مانند خلیج فارس برای ایرانیان اصیل قابل باور واحترام است
سینا
|
United States
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
1
7
ای کوروش کبیر من یک جوان هستم خیلی فکر کردم تو چطور ایران را با آن همه یاغیان و حاکمان با سلیقه گوناگون توانستی از هم پاشیدگی رها کنی خودت خودت را آنجا دفن نکردی دوستدارانت تورا بخاطر ایران زنده بماند آنجا دفن کردند اما هنوز من نمیفهمم چرا افرادی از نمادهای ایرانی وحشت دارند آخر چرا اینقدر مگر میشود کسی ایرانی باشد این حرفها را بزند که استخوان مرده ارزش ندارد و فلان یعنی کوروش کبیر حتی یک کار خوب برای کشورم نکرد ؟ تو را خدا اینو دیگه سیاسی نکنید یعنی کوروش یک کار خوب انجام نداد چون با احساسات ایرانیان بازی میکنید بعد ما در مورد شما چطور فکر کنیم خدایا آیا گفتن اینکه من ایرانی هستم و خاک وطنم را دوست دارم گناه هست ؟ آیا مردم عربستان چنین نیستند ؟ من نمیدونم چرا با ایرانیت یک سری مشکل دارند مگر شماها از کجا آمدین
ایرانی
|
United States
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
0
7
انکار تاریخ و اسطوره های ملی فقط از یک غیر ایرانی بر می اید. واقعا متاسفم. کشورهایی با 400 500 سال تاریخ برای خودشان تاریخ می سازند و ! هم بزرگ مردان ایران زمین را انکار. تاریخ روزی درباره خیلی ها قضاوت خواهد کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
6
1
خب راست میگه چرا هیچ منبعی قبل از 200 سال پیش اسمی ازش نیاورده؟
فردوسی نظامی مولوی حافظ؟ چرا یک مصراع هم ازش نیاوردن؟
در آیین زرتشتی مرده هارو دفن نمیکنن اگه کوروش زرتشتی بود چرا دفن شده؟
اگه کوروش یکتاپرست بود پس چرا بت سنگی میپرستید؟
حسن
|
United States
|
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
7
بدون شک, تا ایران پابرجا و ایرانی زنده است , نام و یاد کوروش نیز زنده خواهد ماند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
3
بزرگداشت کوروش واون کتیبه ی تاریخی اش نه ربطی به یهود دارد وسلسله ی منحوس پهلوی ! برای رسوا کردن یهودیهای صهیونیست چرا نباید جشن پوریم اسرائیلیها را موشکافی نکنیم که با حیله و دغلبازی یک یهودی ودوستی اش با پادشاه وقت هزاران هزار ایرانی را قتل عام کردند ودر لحظه ی مستی شاه وقت نخست وزیر عادل و اگاه ایران را به قتل رسانیدند ! البته در حین مستی شاه حکم قتل ان نخست و زیر را از شاه گرفتند ! ایا بهتر نیست به جای محکوم کردن چنین روزی ؛ منشور حقوق بشری کوروش را به رخ امریکای جهان خوار وصهیونیستهای غاصب ؛ بکشیم؟
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
3
0
مردمی که به مزار کوروش می روند ......
هم وطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
1
3
اقتصاد رو رها کردیم چسبیدیم به تقویم
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
5
به صلاح نیست که در بین مردم نسبت به موضوعات ملی حساسیت ایجاد شود.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
3
....تفکر چیز خوبی است...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
4
اینکه از کتابهای درسی تاریخ حذف شده معنیش این نیست که وجود نداشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
3
در نیایش کورش بزرگ امده است که خداوندگارا این سرزمین بزرگ را از گزند خشکسالی و دروغ نگهداری بفرما ولی بدبختانه چندین سالی است که خشکسالی و دروغ دراین مرز بوم ریشه دوانده است و ما باید از خداوند بزرک شرمنده باشیم و رفتار و گفتار و کردار خود را درست کنیم و این کشوررا پاس بداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
4
یکی نیست... جواب بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
4
عجیبه که در این قضیه هم عربستان و اسرائیل متحد شده اند تا تاریخ ایران را به نام اروپا بزنند و بین ملت ایران تفرقه بیاندازند و اصرار دارند که ذوالقرنین همان اسکندر مقدونی بوده است نه کوروش...
ایران دوستت دارم
|
United States
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
0
2
مدت پنج سال متوالی چند شبکه صدا وسیما سریالهای کره ای مانند جومونگ و جواهری در قصر را زیاد و تکرای دیدیم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
0
3
برخی با تاریخ و موسیقی و شعروهرچیزی که مربوط به این آبوخاک است دشمنند
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
0
3
اگر به استخوان مرده باشد پس قبرستان و فاتحه و نذر و پخش خرما و روزه و مداح و سالگرد و گریه راری حتی برای قاتل که میمیرد .را جمع کنید برای یک سری افراد که استخوان پوسیده نون و نوا دارد آهای سیاست. خوب داری دور آدمها که ترویج اخلاق دارند چمبره زدی کی میخواهی دست از اینها برداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
0
4
ندانستن شما دلیلی بر نبودن چیزی نیست.
ناشناس
|
Canada
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
0
1
هویت
خومون
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
0
2
اگر امروز نخست وزیر اسراییل و انگلیس گفتند که کوروش مال کشور ما هست ما بریم خرابش کنیم ؟ اگر خاندان پهلوی گفتند کوروش پسر عموش بوده تخریبش کنیم . کاری که در افغانستان و سوریه روی آثار باستانی شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۹
0
3
برخی به هر قیمتی می خواهند بگویند ایرانی نیستند .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۹
0
3
کوروش بزرگ بلند شو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۹
1
1
درسته
سینا
|
United States
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۹
0
2
در جواب کاربر محترم که گفتی چرا در مولوی و سعدی و حافظ چیزی نگفتند حاکمان آن عصر چه جوری فکر میکردند اصلا اجازه میدادند که کتابت شود مگر فردوسی زبان فارسی را زنده نگهداشته بود از ترس گرفتن جانش چه گرفتاری کشید چقدر در بدر شد سرگذشتش را سرچ کن دوم اینکه فرض کن همان زمان سعدی و مولوی عصر آلان بود و میخواست برای کوروش شعر بگوید یا هر چیز دیگر
ناشناس
|
-
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
0
2
پس برادر اون منشور کورش چیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
0
3
من یک آریایی ام از تبار کوروش و از دیار آرش و امپراطوری هخامنش ، عاشق کاوه و مدیون نادر .
قدمت کشورم از ماورای تاریخ است و به قدمت آن می نازم.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
0
2
تو که میگی فردوسی چرا نگفت با تعصب حرف نزن سه تعصب هست که پدر حقیقت را از بین میبرد تعصب نژاد و همخونی و عقیده و زبان رنگ پوست برو از همانهای بپرس که مجسمه فردسی پاک نهاد را چند ماه پیش سرنگون کردند که داد روحانی در آمد نظر ابن خلدون تحقیق کن ......
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
1
0
کوروش و عرب و عجم نداریم فکر امت واحد باشید لذا با تحلیل بعضی افراد دیگر نباید بگوییم عراقی و پاکستانی و مراکشی و تونسی و لبنانی همه مثل هم هستیم پس افغانستان و ازبکستان و آذربایجان و ترکمنستان که روس جدا کرد چیکار کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
1
1
تاریخ ایران با کورش و سلطنتش شروع نمی شود. رجوع به تاریخ و گذشته که پر از جنایت و کشتار و فاجعه و تیره روزی ایرانیان بوده مشکلی حل نمی کند بایستی چشم آینده داشته باشیم و به همراه همه ملل جهان و به ویژه ملتهای خاورمیانه جهان را آرام و مهیای زندگی بهتر بکنیم. ما نیاز به اتحادیه خاورمیانه با حقوق عضویت برابر برای همه ملتها داریم.
ناشناس
|
United States
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۴
0
2
خاورمیانه دیگه درست بشو نیست چون برتری دین و نژاد و زبان دارد ملتها را را فرسایش میدهد دیگه این ممالک درست نخواهند شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۴
0
2
تاريخ فتح بابل در يك سفال بابلي نوشته شده و روي يكي از ستونهاي پاسارگاد نوشته شده بوده منم كوروش ...
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
0
1
کوروش سند ایران است .رهایش نمی کنیم.دوستش داریم .
کوروش
|
United States
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
0
0
برادر آقای شریعتمداری این حرفها را که کوروش پیغمبر بود و طرفدار صلح و برابری فردای دیگر طرفدارانی این پبامبر پیدا میکند و بعد شهادت بدهند که کی گفته بود بگویند آقای شریعتمداری گفت کوروش پیامبر نیست حاکم عادل بخاطر آزادی عقیده در آنزمان بوده. کوروش را وارد فضای سیاسی نکنید
تهراننشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
0
0
هنوز در هیچیک از کتب علمی اصالت کوروش ثابت نشده..اگر اصالت داشت براحتی فرزندانش ایران رو با اون مساحت 5میلیون کیلومتر مربعی..متاسفانه حقیقت تلخه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
0
0
همچین می پرسن توی کدوم کتاب اومده که ....
داد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
0
0
امام جمعه محترم دنبال وحدت مردم ایران باشید مردم ایرانهمان مردم سال 57 می باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
0
0
روان بر روی لبها خنده چون دود رها از طبل جنگ و اتش دود
جهان می شد گلی خوشبو و زیبا اگر انسانیت بود
نسیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
0
0
اگر مسئولین ایران تدبیر داشته باشند بخاطر وحدت ملی واسلامی مراسمات ملی واسلامی را باید برگزار کنند تا خارجیها نفاق بین مردم مخصوصا جوانان نیندازند ولی متاسفانه با این حرفهایی که از تریبونها زده می شود وکوروش کبیر را نفع می کنند غیر از نفاق وبد بینی چیزی نیست
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
0
0
مرحوم ايت اللله موسوي لاري(رئيس فقيد نشر اثار وترويج تشيع در جهان)نيز چند بار به اين موضوع بطور واضح اشاره كرده كه ذوالقرنين همان كوروش كبير ميباشد(حتي كتباً در يكي از كتابهاي خود).
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
0
0
كافيه در اينترنت جستجو كنيد(سد ذوالقرنين كجاست)
اثر ايت الله سيد مجتبي موسوي لاري
سعید
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
0
0
همین کوروش اگه سوییس یا...بود الان توریست پذیرترین جای دنیا بود.
به پاسارگاد برسین اقتصاد فارس رونق پیداکنه
چه راست چه افسانه کوروش از آن ماست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین