کد خبر: ۴۸۵۵۰۴
تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه امنیت فقط از طریق دانشگاه‌ها تهدید نمی‌شود، گفت: آزادی‌های سیاسی دانشگاه‌ها نباید تحت‌الشعاع سلایق جناحی قرار گیرند.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش خانه ملت، منصور غلامی درباره‌ پرونده دانشجویان ستاره‌دار، توضیح داد: این موضوع را کاملا ملی می‌بینم چراکه اگر بخواهیم در سطوح دانشگاهی جوانان را در قالب سیستم‌های کنترلی بگنجانیم نتیجه مثبتی حاصل نخواهد شد، درواقع درصوتی که این افراد مشکل قضایی یا امنیتی دارند باید در صدد حل این مشکل برآمد اما اینکه برخی جوانان را به دلایل اعمال سلایق سیاسی از تحصیل باز داریم، قطعا اتفاق درستی نبوده و نخواهد بود.

نباید دانشجوی ستاره‌دار وجود داشته باشد

وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم برای تصدی بر وزارتخانه علوم با اعتقاد به اینکه در دوران تصدی او بر وزارتخانه علوم نباید دانشجوی ستاره‌دار وجود داشته باشد، افزود: چه کسی می‌گوید؛ چنین دانشجویانی حق تحصیل ندارد؛ همان مرجعی که این دانشجو را از تحصیل منع می‌کند باید دلایل این محرومیت و جرم دانشجو را نیز شفاف‌سازی کند.

باید با عدالت و دقت به مسئله دانشجویان ستاره‌دار رسیدگی شود

وی با بیان اینکه باید با عدالت و دقت به مسئله دانشجویان ستاره‌دار رسیدگی شود، گفت: اگر حاکمیت، وزارت علوم و دانشگاه‌ها را به‌عنوان متولی آموزش عالی کشور قبول دارد باید به آن‌ها اعتماد کرده و بگویند که تشخیص کارشناسی این متولیان را قبول داشته و پشتیبانی خواهیم کرد.

ضرورت شنیدن دلایل مخالفت با ادامه تحصیل دانشجویان ستاره‌دار

وزیر پیشنهادی علوم بر ضرورت برگزاری نشست‌ با افراد نگران درخصوص ادامه تحصیل دانشجویان ستاره‌دار و دانستن دلایل مخالفت‌شان تاکید کرد و گفت: در این صورت تکلیف روشن خواهد شد؛ چراکه در صورت ادامه منع دانشجو از تحصیل، او را توجیه کرده و دلایل سلب چنین حقی به او تفهیم می‌شود، هرچند می‌توان در ادامه مسیر برای وضعیت این دانشجویان راه‌حل‌هایی تعریف کرد.

امنیت فقط از طریق دانشگاه‌ها تهدید نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه تمامی تشکل‌های دانشجویی می‌توانند در چارچوب قانون فعالیت کنند، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سعه‌صدر مدیران در باز یا بسته شدن فضای آزادی‌های سیاسی در چارچوب همان قانون تفاوت دارد، توضیح داد: حفظ امنیت انقلاب و مردم بسیار مهم است؛ اما به‌یقین امنیت فقط از طریق دانشگاه‌ها تهدید نمی‌شود و چنین نگاهی اشتباه است چراکه برعکس دانشگاه امنیت را تضمین می‌کند.

غلامی ادامه داد: در دانشگاه‌ها دانشجویان قانع می‌شوند با هر نوع گرایش سیاسی، باید به اقتدار ملی در رأس همه مسائل اهمیت دهند، البته هر کسی از راهی به این مهم می‌رسد و دانشگاه نباید یک راه انحصاری را جلوی پای آن‌ها قرار دهد.

نگرانی بابت مجوز به تشکل‌های دانشجویی جایز نیست

وی با بیان اینکه برای فعالیت‌های دانشجوی در دانشگاه‌ها آیین‌نامه وجود دارد، افزود: نگرانی بابت ارائه مجوز به یک تشکل دانشجویی جایز نیست چراکه تمامی تشکل‌ها در چارچوب همان آیین‌نامه تشکیل می‌شوند.

صبر و سعه صدر بالایی دارم

وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم برای تصدی بر وزارتخانه علوم درباره ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها در صورت تصدی بر وزارتخانه علوم، گفت: شخصا صبر و سعه صدر بالایی دارم اما قانون‌مداری و تکیه بر آن اصل اساسی است و در چارچوب قانون نباید هیچ محدودیت سلیقه‌ای و جناحی ایجاد کرد و این اطمینان را خواهم داد که در دوره وزارت اینجانب فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها ایجاد خواهد شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین