کد خبر: ۴۸۷۶۲۲
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
در دانشگاه استنفورد انجام شد
محققان دانشگاه استنفورد موفق به یافتن روشی جدید برای تولید انبوه سلول‌های بنیادی عصبی شده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز : سلول‌های بنیادی برنامه‌ریزی شده می‌توانند با انواع بیماری‌ها مقابله کنند اما مسئله اینجاست که کشت میزان زیادی از آنها کار آسانی نبوده و همچنین کشت آنها به صورت دو بعدی کاربردی نیست.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، به همین دلیل محققان طی انجام یک پژوهش جدید به فکر یافتن راهی برای رفع این مشکل افتادند.

آنها موفق به توسعه یک روش جدید برای رشد سلول‌های بنیادی عصبی در میزان بالا شده‌اند.

محققان در این روش از ژل‌های مبتنی بر پلیمر استفاده می‌کنند که به آنها اجازه رشد این سلول‌های جوان را به صورت ستون‌های سه‌بعدی می‌دهد.

این ژل‌ها به سلول‌های بنیادی کمک می‌کنند تا محیط زیست خود را بازسازی کنند و در تماس با یکدیگر باقی مانده و بنیادینگی "stemness" خود را در بعد سوم حفظ کنند.

با استفاده از این روش، یک پزشک می‌تواند مقادیر بسیار زیادی از سلول‌های بنیادی را ایجاد کند.

این تکنیک در سایر سلول‌های بنیادی اعمال نمی‌شود زیرا بنیادینگی آنها به وسیله سختی ژل‌ها بیشتر می‌شود. با این حال، این می‌تواند یک پیشرفت چشمگیر محسوب شود.

در حال حاضر که مقادیر زیاد سلولهای بنیادی عصبی مناسب است، دانشمندان امکان بهبود جراحی نخاعی یا درمان بیماری‌های مغزی مانند پارکینسون را به راحتی دارند.

چالش کنونی محققان تزریق این سلولهای بنیادی به بدن است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، این شرایط و مشکلات می‌تواند کاملا قابل درمان باشد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین