کد خبر: ۴۸۷۸۳۶
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه بند T برجام، یک بند مربوط به دسترسی‌ها نیست، گفت که بازرسان آژانس به تمام مکان‌های مورد نیاز بازرسی در ایران دسترسی دارند.
آفتاب‌‌نیوز : یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز، گفت: بازرسان آژانس قادر بوده‌اند تا از مکان‌های نظامی بازرسی کنند و نقش این سایت‌ها در برنامه نظارتی آژانس بیش از حد اغراق آمیز جلوه داده شده است.

به گزارش ایسنا، آمانو ادامه داد: ما به تمام مکان‌هایی که لازم است از آنها ( در ایران) بازرسی کنیم، دسترسی داریم.

وی که قرار است روز چهارشنبه در واشنگتن با نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل دیدار کند، گفت که می خواهد سوءتفاهم‌ها درباره توافق هسته‌ای را برطرف کند.

مدیرکل آژانس تصریح کرد: ایران اکنون تحت سخت‌ترین توافق راستی‌آزمایی در جهان قرار دارد. ما تا امروز توانسته‌ایم بگوییم که تمامی تعهدات این کشور در حال اجرایی شدن است.

به نوشته فایننشال تایمز، آمانو همچنین قرار است به زودی با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که وی نیز در هفته جاری با قانون‌گذاران ارشد آمریکا دیدار خواهد کرد، ملاقات و درباره توافق هسته‌ای گفت‌وگو کند.

تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای تایید نکردن توافق هسته‌ای مقامات اروپایی را بر آن داشته است تا برای حفظ این توافق در کنگره آمریکا تلاش کنند. چراکه اکنون این قانون‌گذاران آمریکایی هستند که باید درباره آینده توافق تصمیم‌گیری کنند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه این گفت‌وگو به مقامات ایرانی پیشنهاد داد که اگر آنها یک اعلامیه پایه‌ای در ارتباط با بند T در توافق هسته‌ای ارائه دهند، بسیار مفید خواهد بود. این بند مانع از استفاده و توسعه فناوری‌های موسوم به استفاده‌های دو گانه در ایران می شود.

آمانو افزود: بند T یک بند مربوط به دسترسی نیست بلکه مربوط به ابزارهای دارای استفاده دو گانه است و ما از طریق پروتکل الحاقی این بند را راستی‌آزمایی می‌کنیم.

وی گفت: اگر ایران پروتکل الحاقی را به تصویب برساند، به گونه‌ای که به طور دائمی و نه موقت اجرا شود، کمک خواهد کرد. شفافیت بیشتر در ارتباط با بند T نیز مفید خواهد بود اما این منوط به امضا کنندگان توافق است که درباره بخش‌هایی که می خواهند آن را سخت‌تر کنند، تصمیم بگیرند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین