کد خبر: ۴۸۸۴۹۷
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
دستور لغو بخشنامه صادر شده بود
گرچه درخواست برای تصویب یارانه سود تسهیلات مازاد مسکن مهر و گنجاندن آن در بودجه سالانه، در نوبت طرح در هیات دولت قرار گرفته و تاکنون یارانه‌ای در این رابطه تامین نشده اما بانک مرکزی تاکید دارد که با هماهنگی که با بانک مسکن داشته تاکنون بانک مسکن قراردادی با نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار و غیر یارانه‌ای با مشتریان خود منعقد نکرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
‏این در حالی است که اوایل هفته اخیر قائم مقام بانک مرکزی دستور لغو بخشنامه پرداخت تسهیلات با سود مصوب شورای پول و اعتبار را به بانک مسکن صادر کرده بود ولی ظاهرا این بانک نسبت به ابلاغ آن اقدام کرده است.

به دنبال ابلاغیه مهرماه بانک مرکزی به بانک مسکن در رابطه با انعقاد قرار دادهای جدید برای تسهیلات ٤٠ میلیون تومانی مسکن مهر حواشی نیز ایجاد شد.

این ابلاغیه در حالی رسانه ای شد و تاکید داشت که نرخ سود تسهیلات مسکن مهر با توجه به افزایشی که از ٢٥ به ٤٠ میلیون داشته با عدم تامین یارانه سود تا سه برابر افزایش یافته که ظاهرا این تمام ماجرا نبود.

در ادامه مشخص شد که بعد از این که بانک مرکزی پیشنهاد تامین یارانه سود تسهیلات جدید مسکن مهر را به هیات دولت ارائه کرده است به بانک مسکن در مهرماه اعلام می کند که می تواند فعلا بر اساس نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار که تا ١٢ درصد است قرار داد های جدید را منعقد کند اما وقتی تضمین یارانه سود از دولت آمد مجدد نرخ ها کاهش خواهد داشت.

اما بعد از این ابلاغیه مجدد بانک مرکزی به دنبال نامه مهرماه خود به بانک مسکن دستور لغو این بخشنامه را داده و تاکید می کند که قراردادها بر اساس سود مصوب شورا نبوده و حتی تسهیلات جدید ٤٠ میلیونی نیز با همان روال قبل منعقد شود.

بانک مرکزی در اعلام خود به ایسنا توضیحاتی دیگر در این رابطه نیز ارائه کرده که از این حکایت دارد که تا کنون وامی با سود مصوب شورا پرداخت نشده و به زودی پیشنهاد تامین یارانه سود و به عبارتی کمک مالی دولت برای کاهش نرخ سود تسهیلات مشتریان مسکن مهر در هیات دولت بررسی و تصویب خواهد شد.

طبق اعلام بانک مرکزی ، کمیجانی -قائم مقام بانک مرکزی- اوایل هفته جاری، دستور عدم صدور بخشنامه افزایش نرخ سود تسهیلات مازاد مسکن مهر را به مدیرعامل بانک مسکن داده بود؛ با این وجود، این بانک نسبت به ابلاغ بخشنامه مربوط، اقدام کرد.

همچنین بانک مرکزی روز چهارشنبه ١٧ آبان، به صورت کتبی نیز دستور لغو بخشنامه صادر شده توسط بانک مسکن به واحدهای خود در سراسر کشور را ابلاغ کرده است. این موضوع همزمان با درخواست از دولت برای تصویب یارانه سود تسهیلات مازاد وام مسکن صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، بنابراین توضیحات هر چند درخواست بانک مرکزی مبنی بر تصویب یارانه سود تسهیلات مازاد مسکن مهر و منظور کردن رقم آن در بودجه سالانه، در نوبت طرح در جلسه دولت قرار داشته است، با این وجود بانک مسکن با هماهنگی بانک مرکزی ظرف ماه های اخیر، بیش از ۵۰۰ هزار فقره قرارداد تسهیلات متمم مسکن مهر از ۲٥ میلیون به ۴۰میلیون تومان را با همان نرخ های یارانه ای گذشته تفاهم یا منعقد کرده است؛ بنابراین تاکنون بانک مسکن قراردادی با نرخ های اعلام شده و غیر یارانه ای با مشتریان خود منعقد نکرده است.

بانک مرکزی تاکید کرد که با تصویب یارانه سود تسهیلات مازاد و متمم مسکن مهر در اولین جلسه پیش روی دولت، موضوع به صورت قانونی نیز به بانک مرکزی و بانک مسکن ابلاغ خواهد شد و تسهیلات مسکن مهر کماکان با نرخ های قبلی در اختیار مشتریان گرامی قرار خواهد گرفت و از این نظر، نگرانی وجود نخواهد داشت.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین